Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

OiFP. Dawid Runtz poprowadził orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na fortepianie grał Zbigniew Raubo (zdjęcia, wideo)

(dor)
OiFP. Dawid Runtz poprowadził orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej
OiFP. Dawid Runtz poprowadził orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej Jerzy Doroszkiewicz
Interesujący pianista Zbigniew Raubo i jeden z najzdolniejszych dyrygentów młodego pokolenia - Dawid Runtz spotkali się 6 grudnia na scenie filharmonii przy Podleśnej.

Dawid Runtz poprowadził orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej po raz pierwszy od czasu kiedy w 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W tym czasie został pierwszym dyrygentem Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. Do Białegostoku przyjechał, by zadyrygować Koncertem fortepianowym a-moll op. 16 Edwarda Griega i VII Symfonią A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Koncert rozpoczęły dźwięki fortepianu Zbigniewa Raubo, które właściwie weszły już do kanonu nie tylko muzyki poważnej, ale też pop kultury. Wydaje się, że Dawid Runtz w muzyce Griega podzielił się prowadzeniem wstępu właśnie z solistą, skupiając się na orkiestrze, jako instrumencie akompaniującym pianiście. Zróżnicowanie dynamiczne pozwalało zapomnieć o pewnych nieczystościach intonacyjnych instrumentów dętych.

Zbigniew Raubo starał się wydobyć z koncertowego fortepianu jak najbardziej różnorodne brzmienia, cieszył intensywnością gry, może nieco ekspresję przedkładając nad detale. Na bis zagrał mazurka Chopina.

Po nieco dłuższym antrakcie okazało się, że Dawid Runtz Symfonię A-dur Beethovena, chce przedstawić w autorskim brzmieniu. Orkiestra została usadzona na scenie nieco inaczej, tak by dialogi partii instrumentów wręcz wizualizowały się przed oczami słuchaczy. A sam dyrygent, prowadząc naszych filharmoników z pamięci, poruszał się z niemal taneczną gracją i elegancją. Dzięki temu utwór trzymał w napięciu, nawet w dość powtarzalnych partiach. Z drugiej strony - dało to możliwość autorskiej interpretacji słabszych partii owej symfonii, podkreślając unikalność wizji Dawida Runtza. I zdaje się, że z pojedynku Grieg-Beethoven, to interpretacja VII Symfonii wygrała na punkty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny