MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncert Dyplomantów. Uczniowie Uniwersytetu Muzycznego zaprezentowali się przed białostocką publicznością

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Występy dyplomantów wpisały się już na stałe w tradycję koncertową Opery i Filharmonii Podlaskiej. Podczas kolejnego koncertu publiczność usłyszała kompozycje Camille’a Saint-Saёnsa, Henryka Wieniawskiego, Luigiego Gianelli oraz Artura Lipnera.

Jak co roku w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej dyplomanci zaprezentowali się w zróżnicowanym programie. W pierwszej części koncertu melomani usłyszeli jedno z najbardziej cenionych dzieł fortepianowych Camille’a Saint-Saёnsa – II Koncert fortepianowy g-moll op. 22. Utwór powstał w niespełna 17 dni, a kompozytor napisał go na okoliczność występu swojego rosyjskiego przyjaciela, Antoniego Rubinsteina, który miał dyrygować Koncertem w Paryżu. Prawykonanie z 1868 roku, z udziałem samego Saint-Saёnsa w roli pianisty, nie wzbudziło entuzjazmu krytyków. Dziełu zarzucano eklektyzm, a kompozytor rzeczywiście starał się unikać konwencjonalnych rozwiązań, wprowadzając do partytury nowatorskie elementy, które ostatecznie przyczyniły się do wyjątkowego charakteru utworu. Koncert słynie ze skomplikowanej partii solowej fortepianu, prezentującej zarówno techniczną biegłość, jak i ekspresję wykonawczą solisty.

Drugą część wieczoru rozpoczęła Legenda op. 17 Henryka Wieniawskiego. Według krążącej wokół tego utworu anegdoty, został on skomponowany przez Wieniawskiego w jedną noc po tym, gdy odrzucono starania wybitnego wirtuoza o rękę Izabeli Hampton. Targany emocjami muzyk chciał swoim dziełem przekonać ojca ukochanej, sir Hamptona, do zgody na zaślubiny z jego córką. Piękno kompozycji zdołało przełamać niechęć Hamptona. Nic dziwnego, w Legendzie Wieniawski zawarł całą paletę ludzkich emocji, a wyraźnie wyczuwalny tu psychologizm wpisywał się w romantyczny gust epoki, co przysporzyło utworowi niemałej popularności. Pod względem technicznym Legenda jest niezwykle wymagająca. Jej ekspresyjna melodyka, w połączeniu z wirtuozowską partią solową skrzypiec, wymaga od wykonawcy wszechstronnych umiejętności, w zamian oferuje artyście dużą swobodę interpretacyjną.

Jako następny zabrzmiał Koncert d-moll na flet i orkiestrę Luigiego Gianelli. To utwór o typowym dla muzyki barokowej żywiołowym charakterze. Koncerty skomponowane przez Gianellę – który sam był flecistą – słyną z dużego stopnia trudności partii solowych. Podobnie też Koncert d-moll zawiera skomplikowane pasaże pisane na różne techniki gry, które wymagają od solisty mistrzowskiego warsztatu i umiejętności wykonawczych. Publiczność mogła podziwiać bogate, melodyjne frazy partii fletowych ozdobione licznymi ornamentami charakterystycznymi dla muzyki baroku. Mimo iż utwór Gianelli jest mało znany, zalicza się go do stałego repertuaru barokowego wykonywanego przez muzyków na całym świecie.

Muzyczny wieczór zakończył utwór na wibrafon Kaleidoscope autorstwa Artura Lipnera, znanego wibrafonisty, kompozytora i pedagoga. Dzieło Lipnera cieszy się dużą popularnością wśród wibrafonistów i fanów jazzu, jest również często wykonywane na festiwalach jazzowych na całym świecie. Dynamiczna kompozycja nawiązuje do wielu różnych stylistyk i tak jak szkiełka kalejdoskopu błyszczą feerią barw, tak w utworze mienią się elementy jazzu, funku i muzyki etnicznej. Wykonanie Kaleidoscope jest sporym wyzwanie dla muzyka – utwór zobowiązuje do solidnego warsztatu technicznego i wyrazistej interpretacji, zachęca również do eksperymentowania i wirtuozowskich popisów.

Na scenie wystąpili:

  • Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
  • Czesław Grabowski – dyrygent
  • Dyplomanci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki:

- Justyna Jędrzejek-Tracka – flet
- Małgorzata Rogalska – fortepian
- Krzysztof Kuk – skrzypce
- Marek Kunda – wibrafon

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny