MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi policjanci złożyli ślubowanie w Białymstoku. Podlaski garnizon wzbogaci się o blisko 30 funkcjonariuszy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wśród nowo przyjętych funkcjonariuszy jest 10 kobiet i 19 mężczyzn. W sumie w podlaskim garnizonie służy blisko 3,3 tys. funkcjonariuszy
Wśród nowo przyjętych funkcjonariuszy jest 10 kobiet i 19 mężczyzn. W sumie w podlaskim garnizonie służy blisko 3,3 tys. funkcjonariuszy Podlaska policja
Z powodzeniem przeszli proces rekrutacji. Teraz czeka ich wyjazd i półroczne szkolenie w akademii. 29 nowo przyjętych podlaskich policjantów złożyło w środę (8.05) uroczyste ślubowanie. W tym ważnym momencie na placu Komendy Wojewódzkiej Policji towarzyszyli im bliscy. Szef garnizonu insp. Kamil Borkowski gratulował "rekrutom", a około 40 doświadczonym policjantom wręczył Odznaki „Zasłużony Policjant”.

Ślubowanie policjantów w Białymstoku, a szkolenie w Szczytnie

- „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia - te słowa roty ślubowania wypowiedziało 8 maja 29 nowo przyjętych policjantów do podlaskiego garnizonu, w tym 10 kobiet i 19 mężczyzn.

Warto przeczytać:

Rotę ślubowania od policjantów przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku insp. Kamil Borkowski, w obecności swoich zastępców, komendantów miejskich i powiatowych, dowódców, kadry kierowniczej komendy, przedstawicieli związków zawodowych oraz kapelanów policji. Uroczystość zaszczycili najbliżsi funkcjonariuszy oraz uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, którzy zaprezentowali pokaz musztry paradnej.

- Nie jest to służba dla każdego. Wiąże się z podejmowaniem trudnych i odpowiedzialnych decyzji w zasadzie od pierwszych dni po kursie podstawowym. Są osoby, które nie przechodzą procesu doboru. Chcemy mieć pewność, że kandydatów, których dobieramy do służby to są najlepsi, jakich oferuje nam rynek pracy - podkreśla podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Ślubujące w środę 29 osoby to gęste sito przeszły. Wkrótce rozpoczną szkolenie w Akademii Policji w Szczytnie. W czasie trwającego 6 miesięcy kursu będą otrzymywać wynagrodzenie od blisko 4,3 tys. do ponad 5 tys. zł "na rękę" (w zależności od wieku rekruta - przed czy po 26. roku życia). Po kursie - już jako pełnoprawni policjanci - od 5,4 tys. zł do 6,9 tys. zł (także w zależności od wieku, a także jednostki przydziału i wynikających z tego dodatków do pensji).

Ślubujący policjanci będą służyć w Białymstoku, Suwałkach i innych komendach w regionie

Po przeszkoleniu służbę będą pełnić w różnych jednostkach na terenie naszego regionu. Trafią do:

  • komendy wojewódzkiej, białostockiego Oddziału Prewencji Policji i komendy miejskiej,
  • a także komend w Suwałkach,
  • Hajnówce,
  • Mońkach,
  • Kolnie,
  • Sokółce,
  • Zambrowie
  • i Wysokiem Mazowieckiem.

W podlaskim garnizonie służy obecnie blisko 3,3 tys. funkcjonariuszy. Od początku tego roku przyjęto prawie 70. Wakatów jest jeszcze 360. To oznacza, że brakuje 11 proc. policjantów. Rzecznik podlaskiej policji tłumaczy, że ta statystyka to efekt dodatkowych ponad 200 etatów, jakie w ostatnich latach garnizon otrzymał z Komendy Głównej Policji, a wakaty są sukcesywnie uzupełniane.

Czytaj też:

- To jest proces, który niestety trochę potrwa - przyznaje podinsp. Krupa, lecz zaraz dodaje: - Garnizon funkcjonuje normalnie i osiąga wyniki jedne z najlepszych w Polsce, a województwo podlaskie jest - można zaryzykować stwierdzenie - najbezpieczniejsze w kraju.

Zanim ślubowanie, policjanci muszę przejść kwalifikacje. Jak się przygotować?

Dobór do policji jest ciągły. W środę na różnych etapach procesu rekrutacji było około 140 osób. Osoby zainteresowane wstąpieniem do policji dokumenty mogą składać osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Po spełnieniu wymogów formalnych, kolejne etapy to test wiedzy, sprawności fizycznej, badanie lekarskie i psychologiczne.

Zobacz także:

Jak to wygląda i jak się przygotować do tego procesu można dowiedzieć się podczas tzw. Dnia Kandydata organizowanego przez. Najbliższy odbędzie się w sobotę (11.05), o godz. 9 w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku. Przydatne informacje można też znaleźć w mediach społecznościowych Podlaskiej Policji na fanpage'u "Zostań podlaskim policjantem".

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny