MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pomysł miejskich urbanistów na ład przestrzenny w Białymstoku. Nad planami miejscowymi pochylą się radni. Na sesji w poniedziałek

OPRAC.: wal
Niewielki fragment terenu w rejonie ulic Jurowieckiej i Ronda Św. Faustyny Kowalskiej nie jest objęty ustaleniami planu miejscowego. Mają to zmienić w poniedziałek na sesji radni
Niewielki fragment terenu w rejonie ulic Jurowieckiej i Ronda Św. Faustyny Kowalskiej nie jest objęty ustaleniami planu miejscowego. Mają to zmienić w poniedziałek na sesji radni Wojciech Wojtkielewicz/ Archiwum
Białostoccy urbaniści przygotowali nowe projekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zostaną one przedstawione na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 23 października. Dzięki tym planom będzie możliwa budowa nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 4. Będzie też szansa na utworzenie rekreacyjnych terenów zielonych na osiedlu Bacieczki. Zmiany mają nastąpić też w pobliżu rzeki Białej w centrum. Radni pochylą się też nad obywatelskim projektem uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Dojlidy. Na razie radni z komisji zagospodarowania nie wydali opinii w tej sprawie.

_

W Białymstoku, w porównaniu do wielu innych miast, u nas plany powstają szybko, a podejście do zmian jest bardzo elastyczne. Przykładem mogą być dwa projekty, które przedstawimy radzie miasta podczas październikowej sesji – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Będzie nowa sala w centrum Białegostoku

Pierwszy z projektów obejmuje teren ograniczony ulicami Kisielewskiego, Częstochowską, Mazowieckiego oraz działką 1288/39. Znajdują się tu placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa Nr 4 i Zakład Doskonalenia Zawodowego. Projekt powstał ze względu na potrzeby SP 4, w związku z budową sali gimnastycznej.

Na tym terenie teraz obowiązują ustalenia mpzp z 2012 r., zgodnie z którym budowa sali gimnastycznej jest uwarunkowana realizacją parkingów wielopoziomowych. Trzeba było ponownie przeanalizować zapotrzebowanie na podziemne parkingi i podjąć decyzję o ewentualnej zmianie planu. Nowy projekt umożliwi budowę sali gimnastycznej przy szkole oraz realizację nowej zabudowy w formie pierzei.

Drugi projekt planu miejscowego części osiedla Bacieczki powstał ze względu na konieczność ochrony naturalnych terenów rekreacyjnych z ciekiem wodnym i lasem. Plan sporządzono na podstawie uchwały z 2012 r., ale z uwagi na skomplikowany charakter opracowania przyjmowany był etapami. Omawiany projekt stanowi III (ostatni) etap w ramach uchwały intencyjnej.

Projekt obejmuje obszar ok. 7,3 ha, ograniczony ulicami Gen. Franciszka Kleeberga, Hugo Kołłątaja i Merkurego. Sąsiaduje z terenem, na którym dominuje niska zabudowa jednorodzinna i planowana zabudowa wielorodzinna. W tym przypadku ważne było zachowanie funkcji hydrologicznych, biologicznych i klimatycznych terenu oraz połączenie ich z możliwością zlokalizowania tu placów zabaw, pawilonów parkowych, ciągów pieszych, alejek. Projekt wprowadza ochronę terenu w bezpośrednim sąsiedztwie cieku oraz zachowuje istniejące drzewa. Umożliwi realizację zgłoszonego w budżecie obywatelskim projektu pod nazwą „Park Przedsiębiorców”, jednocześnie chroniąc tereny retencyjne z ciekiem wodnym i lasem.

Co zrobią radni z Parkiem Kulturowym Dojlidy?

Odmienne zdanie o szybkości i sprawności uchwalania planów miejscowych mają mieszkańcy osiedla Dojlidy, którzy postulują o utworzenie Parku Kulturowego Dojlidy. Jego powołanie ma uchronić historyczne, przyrodnicze i architektoniczne walory południowej dzielnicy miasta, a także uniemożliwić jej dalszą zabudowę wysoki blokami na terenie zajmowanym obecnie przez fabrykę Biaform, która po sprzedaży gruntu ma przenieść produkcję do gminy Wasilków.

- Od 15 lat miasto nie potrafi zaproponować mieszkańcom sensownego planu zagospodarowania przestrzennego.
Park kulturowy spowoduje, że taki plan miejscowy powstanie

- mówił Maciej Rowiński-Jabłokow, gdy składał w radzie miasta obywatelski projekt uchwały o powołaniu parku kulturowego.

Wsparło go swoimi podpisami prawie 800 białostoczan. Ich inicjatywa także będzie omawiana na poniedziałkowej sesji rady miasta. W środę sprawą zajęła się komisja zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska rady miasta. Nie wydała jednak opinni w sprawie obywatelskiej uchwały.

Wyższa zabudowa w pobliżu rzeki Białej?

Podobnie jak plan na teren przy ul. Włókienniczej, Poleskiej i Jurowieckiej. Potrzeba sporządzenia planu wynika m. in. z wniosku złożonego przez Prokuraturę Regionalna w Białymstoku złożyła wniosek dotyczący zmiany ustaleń dla działek przy ul. Włókienniczej 32 w zakresie parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym zwiększenia maksymalnej wysokości zabudowy. Konieczne jest także określenie ustaleń planistycznych na fragmencie terenu w rejonie ulic Jurowieckiej i Ronda Św. Faustyny Kowalskiej, na którym plan miejscowy nie obowiązuje.

W projekcie planu przewiduje się przeznaczenie przedmiotowego terenu pod zabudowę usługową oraz pod zieleń urządzoną – bulwary rzeki Białej i wody śródlądowe. Zakłada się kształtowanie nowej zabudowy z uwzględnieniem obecnego i projektowanego zagospodarowania terenów sąsiednich, w tym obiektów zabytkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny