Rozmawiałem z dyrektorem ds. rozwoju Nextbike Jakubem Gizą. Stwierdził, że firma złożyła wniosek o restrukturyzację. Prawo jednak wymaga równoczesnego złożenia wniosku o upadłość. Na wypadek gdyby restrukturyzacja nie powiodła się. Szefostwo firmy jest jednak dobrej myśli i realizuje podpisane umowy. Deklarują, że nie ma żadnego zagrożenia - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
Firma Nextbike, z którą 8 maja miasto podpisało umowę na obsługę trzech najbliższych sezonów funkcjonowania rowerów miejskich złożyła do sądu wniosek o restrukturyzację i wniosek o upadłość. Zarząd podał na stronie firmy, że to efekt trwania pandemii i tego, że dopiero po 5 maja zniesiony został rządowy zakaz korzystania z rowerów miejskich.
- Proszę się nie niepokoić. Białostocki system rowerów miejskich nie jest zagrożony. Będzie działał tak jak planowaliśmy. Obecnie przygotowujemy się do jego uruchomienia. Jeżeli restrukturyzacja się powiedzie, wniosek o upadłość zostanie wycofany. Wszystko wskazuje, że tak właśnie będzie. Nie zawieszamy działalności - mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike.
Firma poinformowała prezydenta, że zamówione zostały podzespoły, które mają być montowane w białostockich rowerach (jak prezydent wspominał na konferencjach władz miasta podzespołu te mają przyjechać z Chin). - Jakub Giza obiecał, że system może być uruchomiony nawet wcześniej niż wynika to z podpisanej przez nas umowy. Czyli nie 8 lipca, ale pod koniec czerwca - podkreśla prezydent.
Pytamy, czy może gdy system będzie uruchomiony i gdy białostoczanie tłumnie zaczną korzystać z miejskich rowerów, to pomoże to firmie odzyskać kondycję finansową?
- Trzeba liczyć przede wszystkim na to, że restrukturyzacja się uda. A myślę, że są na to spore szanse. Zawsze jest tak, że gdy są duże długi to nikomu z wierzycieli nie zależy na upadłości. Tylko na tym, by dłużnik w innym co prawda czasie, ale jednak spłacił przynajmniej część długu. Upadłość oznacza, że się traci wszystko. Stąd też wierzyciele zazwyczaj przystępują do rozmów restrukturyzacyjnych i część długów przekładają, umarzają odsetki itd. To normalne procedury, które dosyć często w gospodarce rynkowej występują - podkreśla prezydent.
Czytaj też: Miasto ogłosiło przetarg na obsługę miejskich rowerów. Nowy sezon ma ruszyć wiosną - 1 kwietnia.
Dodaje, że nawet zakładając, że firma upadnie, to miasto niczym nie ryzykuje. - Płacimy za wykonaną usługę miesiąc po miesiącu. Gdyby usługa przestała być świadczona, po prostu przestaniemy płacić - wyjaśnia Tadeusz Truskolaski.
Umowa, którą 8 maja miasto zawarło z firmą Nextbike (będzie obowiązywała do 30 listopada 2022 roku) opiewa na kwotę ok. 9,48 mln zł. Z tym, że kwota ta zostanie pomniejszona o czas, gdy rowery nie funkcjonowały. Prezydent podczas jednej z konferencji poinformował, że dokładną kwotę pomniejszenia poda, gdy system zostanie już uruchomiony.
Firma Nextbike deklaruje, że w czasie trwania pandemii rowery będą dwa razy dziennie dezynfekowane. - W szczególności chodzi o te miejsca, które są najczęściej dotykane. Czyli chociażby kierownica i wspornik siodełka. Niemniej rekomendujemy rowerzystą, by za każdym razem przetarli miejsca, które będą dotykać i by jeździli w rękawiczkach - podkreśla Paulina Wójcicka.

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?