MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza program „Posiłek w szkole i w domu”. Wsparcie trafi do dzieci i dorosłych

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Podlaskie gminy będą wspomagały posiłkami dzieci, młodzież oraz dorosłych potrzebujących pomocy. W tym roku w całym województwie na program "Posiłek w szkole i w domu" przeznaczonych zostanie 30 mln zł.

W czwartek (28.03) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się włodarze Białegostoku, Hajnówki i Choroszczy. Razem z Jackiem Brzozowskim, wojewodą podlaskim, złożyli podpisy pod umowami dotyczącymi programu "Posiłek w szkole i w domu".

- Rolą nowoczesnego państwa jest dbałość o to, aby nikt nie był głodny i nikt nie czuł się niezaopiekowany. Jego rolą jest też pomagać wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują. Takie programy społeczne jak ten wypełniają tę lukę - mówi Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski.

Nieodpłatne dożywianie dzieci w Białymstoku odbywa się w ramach programu rządowego o nazwie „Posiłek w szkole i w domu”. Program zakłada wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie:

  • posiłku, świadczenia pieniężnego (zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności)
  • świadczenia rzeczowego (produkty żywnościowe).

Programem ma zostać objętych około 34 tys. osób zamieszkujących województwo podlaskie. Będą to zarówno dzieci, jak i młodzież szkolna, a także osoby starsze czy z niepełnosprawnościami.

- Ta pomoc jest o tyle cenna, że my, jako samorząd, widzimy takie potrzeby. Dzięki temu wsparciu dzisiaj jesteśmy pewni, że brzuszki małych i starszych będą pełne, a na ich twarzach zagości uśmiech - mówi Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy.

W Białymstoku łączna kwota, którą miasto przeznaczy na dożywianie w 2024 roku to 6 mln 900 tys. zł. Ta kwota pozwoli na wsparcie nawet 8 tys. osób.

- Na razie nasz wkład własny stanowi 50 proc., ale mamy możliwość złożenia dodatkowego wniosku i dofinansowanie z programu dla Miasta może wzrosnąć nawet do 80 proc. – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – W ubiegłym roku wspomagaliśmy posiłkiem dzieci w 106 białostockich placówkach. Potrzeby nadal są. Najważniejsze, aby nikt, żadne dziecko nie było głodne.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny