Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Followersi – zniewoleni czy wolni?". W Białymstoku dyskutowano o uzależnieniu najmłodszych od świata cyfrowego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Z badań NASK wynika, że jedna trzecia nastolatków jest online cały czas, a 70 proc. uczniów szkół średnich uważa, że powinni ograniczyć korzystanie ze smartfona. Uzależnienie dzieci i młodzieży od świata cyfrowego było głównym tematem czwartkowej (15.02) konferencji "Followersi – zniewoleni czy wolni?”, która odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

W czwartek (15 lutego) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja naukowa pod hasłem "Followersi – zniewoleni czy wolni? O uzależnieniu dzieci i młodzieży od świata cyfrowego".

- Troska o dobrostan dzieci i młodzieży powinna towarzyszyć naszej pracy każdego dnia. Państwa obecność tutaj: pedagogów, psychologów, terapeutów, nauczycieli, dyrektorów, służb mundurowych, ale także parlamentarzystów, jest tego potwierdzeniem. Dziś inicjujemy cykl spotkań na ten temat. Chciałbym, abyśmy regularnie rozmawiali o sprawach ważnych społecznie – mówił na wstępie konferencji Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski.

Wydarzenie, które powstało z inicjatywy Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, skierowano do wszystkich osób z terenu województwa podlaskiego, którym bliski jest los najmłodszych - rodziców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji, dążących do przeciwdziałania problemowi e-uzależnień.

- Ten problem jest na tyle poważny, że czas się nim zająć. My, dorośli - rodzice i nauczyciele musimy coś z tym zrobić. Głośno o tym mówić i wspólnie szukać rozwiązań i sposobów radzenia sobie z problemem uzależnienia młodzieży od telefonów komórkowych i innych nowych technologii - podkreśla Beata Matyskiel, wojewódzki komendant OHP w Białymstoku.

Przed zebranymi w Podlaskim Urzędzie Wojewódzki wystąpili prelegenci z ogromną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Wśród nich znalazła się m.in. Elżbieta Powichrowska – terapeuta, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Etap.

- Widać, że najmłodsi nadużywają nowych technologii. Dzieci coraz więcej czasu spędzają w ich towarzystwie, coraz częściej rezygnując z różnych innych przyjemności i aktywności - mówi Elżbieta Powichrowska - Wiele dzieci, przez to uzależnienie, jest na indywidualnym nauczaniu. Mają depresję, lęki, nie radzą sobie wśród rówieśników i z obecnym w szkole napięciem

Jak podkreśla, tym co powinien zrobić każdy rodzić, jest zadbanie o relację z dzieckiem.

- Najważniejsza jest rozmowa. Ale nie może to być takie przepytywanie, ale prawdziwe zainteresowanie się tym, jak dziecku minął dzień. Trzeba też szukać przestrzeni na wspólne spędzanie czasu i reagować, gdy zobaczymy, że dziecko zaczyna się w jakiś sposób izolować. Jeśli nie chce z nami przebywać, rezygnuje z różnych przyjemności i zainteresowań, a do tego szuka wymówek by nie iść do szkoły i unika spotkań z rówieśnikami, to powinno zasygnalizować rodzicom, że coś jest nie tak - zaznacza Elżbieta Powichrowska.

W gronie prelegentów byli także: prof. Wioleta Danilewicz z UwB, pełnomocniczka Wojewody Podlaskiego ds. dzieci i młodzieży ("O zagrożeniach dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Współczesne wyzwania"); prof. Napoleon Waszkiewicz, lekarz psychiatra z UMB ("Uzależnienie a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży"); dr Magdalena Rutkowska-Sowa z Wydziału Prawa UwB w Białymstoku ("Zasady bezpiecznego (i legalnego) korzystania z Internetu przez dzieci i rodziców); ks. Adam Anuszkiewicz, kapelan Zakładu Poprawczego w Białymstoku, duszpasterz młodzieży z OHP w Podlaskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP ("Jakim językiem mówią nastolatki? Doświadczenia z pracy z młodzieżą"); dr Konrad Szamryk z Katedry Językoznawstwa Porównawczego i stosowanego ("W niewoli internetu, czyli co sprawia, że w sieci komunikujemy się inaczej") oraz Tomasz Śliwowski z Wydziału Nauk o Edukacji UwB ("Jak wspierać rodziny, gdy on-line staje się ważniejsze niż off-line").

Jak się okazało, pomysł na zorganizowanie tego typu konferencji był trafiony. Zainteresowanie wydarzeniem było bowiem niemałe - uczestniczyło w nim około 300 osób.

- Frekwencja jest ogromna. Przerosła nasze oczekiwania. Miejsca wypełnione są co do jednego, a sporej grupie osób musieliśmy już odmówić. To dla nas sygnał, że trzeba będzie robić tego typu spotkania cyklicznie - przyznaje Beata Matyskiel.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny