Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne zostały wybrane. Wiemy, które koło gospodyń wiejskich poradziło sobie z nimi najlepiej (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Mateusz Duchnowski/UMWP
Palmy, jajka, baranki i inne ozdoby pojawiły się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Właśnie tam odbył się finał konkursu „Tradycyjna ozdoba wielkanocna wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich”.

Za nami druga edycja konkursu „Tradycyjna ozdoba wielkanocna wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich”, organizowanego przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

W środę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyło się jego uroczyste podsumowanie.

– Nasza kultura jest bogata i warto ją podtrzymywać, przekazywać z pokolenia na pokolenie. To jest niezmiernie ważne, bo trzeba pamiętać, że starsi nasi bliscy odchodzą i póki żyją korzystajmy z tego, że mamy okazję ich zapytać jak się kiedyś robiło pisanki, jak się robiło ozdoby wielkanocne czy wycinanki – mówił Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa.

Na konkurs wpłynęły w sumie 92 ozdoby wielkanocne wykonane przez panie z 34 Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa.

Były wielkanocne palmy, kolorowe pająki, papierowe firanki i zazdrostki, rozmaite w formie i technice jajka, króliki i kurczaki, ale też kartki świąteczne, stroiki na stół oraz figury symbolizujące nadchodzące święta.

Jak przyznaje Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, w tej edycji pojawiło się niewiele pisanek.

– Choć wydawałoby się, że to prawdziwy i oczywisty symbol Wielkanocy – dziwił się, ale jednocześnie cieszył, że gospodynie zaprezentowały aż klika tzw. pająków. – To świąteczna ozdoba domu, który na święta specjalnie dekorowano. Dobrze, że jest przypominana i nadal wykonywana.

Poza nim, konkursowe prace oceniali: Eugeniusz Szpakowski - dyrektor TVP S.A. Oddział w Białymstoku, Krystyna Kunicka - kierownik Działu Sztuk Plastycznych Podlaskiego Instytutu Kultury, Grażyna Kacperczyk-Hryszko – Polskie Radio Białystok, Milena Rogowska – Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Przy ocenie prac jurorzy brali pod uwagę zarówno estetykę prac, zgodność z tematyką konkursu, ale także zobrazowanie tradycyjnego wzornictwa i historii lokalnych wspólnot.

Ostatecznie komisja przyznała trzy pierwsze miejsca. Pierwsze zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach za tradycyjną wycinankę okienną. Na drugim stopniu podium stanęło KGW "Toporki", które wykonało "Pająką", a trzecia nagroda trafiła do KGW "Rzędzianki" z Wąsosza za "Palmę wielkanocną".

– Pytałyśmy starszych ludzi czym przyozdabiali chaty wiejskie. I taka babcia 95-letnia taki pomysł nam podsunęła. Wiadomo, kiedyś w wiejskich chatach było biednie, dlatego kiedy czymś chcieli przyozdobić mieszkanie robili różne ręczne ozdoby. Taką ozdobą przyozdabiano okna. W tych wzorach zawierano ornamenty ludowe – opowiadała Wida Marcinkiewicz z KGW w Przystawańcach.

Jury wyróżniło prace członków pięciu Kół Gospodyń Wiejskich: w Żegarach, w Srebrnym Borku, w Siółku, Daszach i Dobrowodzie.

W konkursie mogły wziąć udział te koła, które sformalizowały swoją działalność i są wpisane do Krajowego Rejestru Kół, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji. Miały możliwość zgłoszenia dowolnej liczby ozdób wielkanocnych wykonanych w różnych formach.

Głównym celem przedsięwzięcia była promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, propagowanie tradycyjnych zwyczajów, wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców związanej z Wielkanocą.

Konkursowe ozdoby można oglądać zobaczyć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej do 27 kwietnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny