Na indeksie, czyli sytuacja białoruskich studentów

(ak)
Głównym założeniem konferencji jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania politycznie, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawa do edukacji.
Głównym założeniem konferencji jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania politycznie, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawa do edukacji. mat. organizatora
Udostępnij:
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza w poniedziałek, 18 kwietnia na konferencję której celem jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na przekonania politycznie, odebrano prawo do edukacji. Początek o godz. 17.30. Wstęp jest bezpłatny

Głównym założeniem konferencji jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania politycznie, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno
z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawa do edukacji.

Jej organizatorami są studenci zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów
Prawa ELSA Białystok, żywo zaniepokojeni i poruszeni represjami dotykającymi młodych ludzi, pozbawionych możliwości kształtowania i wyrażania swoich poglądów w ojczyźnie, która wedle wszelkich demokratycznych standardów, powinna być gwarantem poszanowania praw jednostki. Projekt ten jest niejako gestem solidarności polskich studentów i wyrazem, że los ich rówieśników nie pozostaje im obojętny.

Robert Tyszkiewicz
polski polityk, wydawca, działacz społeczny, przedsiębiorca, poseł na Sejm V i VI kadencji.
Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, z którego w 1981
został usunięty za działalność opozycyjną. Następnie studiował filologię polską
w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Dwukrotnie tymczasowo aresztowany (w 1984 i w 1985). Pod koniec lat 80. działał w strukturach jawnej i następnie legalnej "Solidarności", był rzecznikiem zarządu regionu związku. W 2005 został wybrany na posła V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. W Sejmie zainicjował uchwałę dotyczącą łamania praw obywatelskich na Białorusi. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski. W VI kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. Białorusi.

Agnieszka Romaszewska-Guzy
polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Bełsat TV. Po wprowadzeniu
stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Była rzecznikiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów,
a potem członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej NZS. Od 1991 pracowała
w "Życiu Warszawy". W 1992 została zatrudniona w Telewizji Polskiej, była szefem
reporterów i zastępcą szefa Wiadomości TVP. Do 2005 była reporterem międzynarodowym (m.in. na Białorusi i Ukrainie). Za swoją działalność dziennikarską została przez władze białoruskie wydalona z Białorusi z wieloletnim zakazem wjazdu do kraju. Opracowała koncepcję stworzenia kanału tematycznego TVP, poświęconego tematyce białoruskiej. W 2007 została dyrektorem Biełsat TV. W 2010 została p.o. dyrektora oddziału TVP w Białymstoku. W 2007 odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Małgorzata Szuleka
prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, absolwentka prawa i dziennikarstwa
na Uniwersytecie Warszawskim.

Łukasz Grajewski
(1985) jest absolwentem Studium Europy Wschodniej UW, redaktorem Eastbook.eu - Portalu o Partnerstwie Wschodnim oraz sekretarzem Stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś.

Aleś Zarembiuk
ziałacz społeczny, jeden z twórców Ruchu "Za Wolność". W latach 2003-2007 był radnym w obwodzie grodzieńskim. Obecnie studiuje w Polsce w ramach Programu im. Kastusia Kalinowskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie