Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na indeksie, czyli sytuacja białoruskich studentów

(ak)
Głównym założeniem konferencji jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania politycznie, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawa do edukacji.
Głównym założeniem konferencji jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania politycznie, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawa do edukacji. mat. organizatora
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza w poniedziałek, 18 kwietnia na konferencję której celem jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na przekonania politycznie, odebrano prawo do edukacji. Początek o godz. 17.30. Wstęp jest bezpłatny

Głównym założeniem konferencji jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania politycznie, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno
z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawa do edukacji.

Jej organizatorami są studenci zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów
Prawa ELSA Białystok, żywo zaniepokojeni i poruszeni represjami dotykającymi młodych ludzi, pozbawionych możliwości kształtowania i wyrażania swoich poglądów w ojczyźnie, która wedle wszelkich demokratycznych standardów, powinna być gwarantem poszanowania praw jednostki. Projekt ten jest niejako gestem solidarności polskich studentów i wyrazem, że los ich rówieśników nie pozostaje im obojętny.

Robert Tyszkiewicz
polski polityk, wydawca, działacz społeczny, przedsiębiorca, poseł na Sejm V i VI kadencji.
Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, z którego w 1981
został usunięty za działalność opozycyjną. Następnie studiował filologię polską
w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Dwukrotnie tymczasowo aresztowany (w 1984 i w 1985). Pod koniec lat 80. działał w strukturach jawnej i następnie legalnej "Solidarności", był rzecznikiem zarządu regionu związku. W 2005 został wybrany na posła V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. W Sejmie zainicjował uchwałę dotyczącą łamania praw obywatelskich na Białorusi. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski. W VI kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. Białorusi.

Agnieszka Romaszewska-Guzy
polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Bełsat TV. Po wprowadzeniu
stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Była rzecznikiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów,
a potem członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej NZS. Od 1991 pracowała
w "Życiu Warszawy". W 1992 została zatrudniona w Telewizji Polskiej, była szefem
reporterów i zastępcą szefa Wiadomości TVP. Do 2005 była reporterem międzynarodowym (m.in. na Białorusi i Ukrainie). Za swoją działalność dziennikarską została przez władze białoruskie wydalona z Białorusi z wieloletnim zakazem wjazdu do kraju. Opracowała koncepcję stworzenia kanału tematycznego TVP, poświęconego tematyce białoruskiej. W 2007 została dyrektorem Biełsat TV. W 2010 została p.o. dyrektora oddziału TVP w Białymstoku. W 2007 odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Małgorzata Szuleka
prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, absolwentka prawa i dziennikarstwa
na Uniwersytecie Warszawskim.

Łukasz Grajewski
(1985) jest absolwentem Studium Europy Wschodniej UW, redaktorem Eastbook.eu - Portalu o Partnerstwie Wschodnim oraz sekretarzem Stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś.

Aleś Zarembiuk
ziałacz społeczny, jeden z twórców Ruchu "Za Wolność". W latach 2003-2007 był radnym w obwodzie grodzieńskim. Obecnie studiuje w Polsce w ramach Programu im. Kastusia Kalinowskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny