Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ikon. Archanioł Michał i prorok Aaron wzbogacą kolekcję pamiątek po cerkwi obronnej (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Muzeum Ikon w Supraślu - szefowa Ewa Zalewska
Muzeum Ikon w Supraślu - szefowa Ewa Zalewska Wojciech Wojtkielewicz
Archanioł Michał i prorok Aaron na wielkich ikonach z wrót diakońskich trafiły do stałej kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu. Przez lata tkwiły wbudowane w drzwi diakońskie cerkwi cmentarnej w Topilcu.

- Po raz pierwszy te ikony zwróciły moją uwagę na wrotach diakońskich ikonostasu w cerkwi cmentarnej w Topilcu – mówi Ewa Zalewska, szefowa Muzeum Ikon w Supraślu.

Muzeum od razu dogadało się z parafią, by piękne malowidła przeszły w 2017 roku w depozyt supraskiej placówki. Ale nie było wiadomo, jaka jest ich historia. Tymczasem Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk przygotowując kolejny tom katalogu zabytków w Polsce odkrył, że ikony pochodzą z XVII-wiecznego manierystycznego ikonostasu cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.

Konkretnie chodzi o przedstawienia Archanioła Michała i proroka Aarona. Teraz będą eksponowane w tak zwanej sali świątyni, tuż po wejściu do muzealnych pomieszczeń w dawnym pałacu archimandrytów monasteru supraskiego.

Obok zbioru 30 fragmentów szesnastowiecznej polichromii, będących w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu, zakupione siedemnastowieczne wizerunki Świętego Archanioła Michała i Proroka Arona są nielicznymi zabytkami pochodzącymi z supraskiej świątyni, jakie zachowały się do naszych czasów.

Na odkupienie zabytków od parafii prawosławnej św. Mikołaja w Topilcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 175 tys. zł dotacji, 233 tysiące złotych dołożył ze środków własnych Samorząd Województwa Podlaskiego.

Muzeum Ikon ma w planie utworzenie nowej części wystawy – Sali Podlasie – gdzie zakupione ikony będą eksponowane jako część wydzielonej kolekcji reprezentującej dziedzictwo kulturowe i religijne ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. W tej części wystawy znajdą się również inne obiekty-relikty: zarówno te dokumentujące wspaniałość supraskiej świątyni, która nie przetrwała w swej świetności tragicznych zdarzeń z okresu bieżeństwa, I i II wojny światowej, jak również ikony z innych nieistniejących już podlaskich cerkwi.

Wernisaż nowej części ekspozycji uświetni planowany z okazji 70-lecia Muzeum Podlaskiego w Białymstoku weekend jubileuszowy 6–8 grudnia w Muzeum Ikon w Supraślu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny