Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki Marusza Urbanka dla naszych Czytelników

Redakcja
Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Iskry
Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Iskry Anna Kopeć
Biografia Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego, opowieść o utalentowanej artystycznie rodzinie Kisielewskich oraz naukowcach Lwowskiej Szkoły Matematycznej. To dzieła Mariusza Urbanka, które mogą trafić w Wasze ręce.

Mariusz Urbanek z wykształcenia jest prawnikiem, jednak swoje zawodowe życie związał z dziennikarstwem. Jest autorem wielu poczytnych biografii, bajek, jest dziennikarzem „Odry” i kierownikiem Gabi­netu Świad­ków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie sprawuje pieczę m.in. nad archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Dziś dla naszych Czytelników mamy ciekawe biografie, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Iskry.

Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie
Wieniawa był lekarzem i żołnierzem podczas Wielkiej Wojny, a potem podczas wojny polsko-bolszewickiej. Był adiutantem i przyjacielem marszałka Józefa Piłsudskiego, towarzyszem zabaw i bohaterem wierszy największych ówczesnych poetów. We wrześniu 1939 roku, prezydentem Rzeczypospolitej. Ale najbardziej przylgnął doń tytuł, który i on sam chyba najwięcej ukochał: Pierwszy Ułan II Rzeczypospolitej.

Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek
Sięgająca początków XX wieku barwna opowieść o inteligenckiej rodzinie, od dawna zanurzonej w polskiej kulturze i naszej bogatej tradycji literackiej. Galerię wybitnych przedstawicieli rodu otwierają Jan August Kisielewski, dramaturg i jeden z założycieli kabaretu „Zielony Balonik”, a także Zygmunt, pisarz, radiowiec, z przekonań piłsudczyk – ojciec Stefana Kisielewskiego. Centralną postacią książki jest sam „Kisiel”, człowiek wszechstronny: kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego.

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej.

Te książki mogą być Wasze!
Dla naszych Internautów mamy egzemplarze wyżej wymienionych książek. Otrzymają je osoby, które najciekawiej uzasadnią dlaczego chcą otrzymać wybraną książkę. Na odpowiedzi czekamy do wtorku, 28 marca do godz. 13.00 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko nr kontaktowy i obowiązkowo wybrany tytuł książki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny