MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krecik i retro Skoda z kolekcji lokalnego amatora starej motoryzacji, spektakle, warsztaty, czy kino? Pierwsze Dni Czeskie w Białysmtoku

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Dni Czeskie: ZAGUBIENI - film Petra ZelenkiPetr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po 6 latach przerwy z komedią „Zagubieni”. Film twórcy „Roku diabła”, „Guzikowców”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i „Braci Karamazow” to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”.
Dni Czeskie: ZAGUBIENI - film Petra ZelenkiPetr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po 6 latach przerwy z komedią „Zagubieni”. Film twórcy „Roku diabła”, „Guzikowców”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i „Braci Karamazow” to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”. mat. prasowy
Od kilku dni w witrynie Astorii na Dni Czeskie zaprasza Krecik i retro Skoda z kolekcji lokalnego amatora starej motoryzacji, pana Marka Kuca. Oczywiście to tylko symbole. Ile zaskoczenia, a ile uśmiechu pojawi się podczas obcowania z kulturą naszych bliskich sąsiadów Czechów? Przekonamy się już w piątek 28 października. Tego dnia rozpoczynają się pierwsze Dni Czeskie w Nie Teatrze. W programie seanse kinowe, warsztaty, czy spektakle.

Dni Czeskie w Nie Teatrze

Poznawanie kultury innych narodów jest inspirujące, poszerza horyzonty, a czasem może zaskoczyć. Krecik, piwo, knedliki, „Butelki zwrotne”, Karel Gott. Dla każdego lista skojarzeń wygląda inaczej, bo każdy z nas ma własny klucz poznawania innych narodów czy krajów. Dotychczas w Białymstoku Czesi nie mieli cyklu poświęconego ich kulturze.

W piątek 28 października, rozpoczną się pierwsze Dni Czeskie w Nie Teatrze, które Honorowym Patronatem objął Ambasado r Republiki Czeskiej w Polsce i zaszczyci nas swoją obecnością. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Czeskie Centrum w Warszawie.

Trzy dni z czeską kulturą. Od 28 do 30 października coś dla ciała i umysłu.

Kino dla najmłodszych i trochę starszych, dzieła kultowego czeskiego autora Petra Zelenki, koncert Czeszki śpiewającej po polsku, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, w jednym miejscu zebrana czeska literatura, również dziecięca, dostępna w naszym kraju, czeskie przysmaki, a także wystawy, które pokażą, czym żyje współczesny czeski komiks.

- Bedzie okazja, by obejrzeć wystawy, dzięki uprzejmości Centrum Czeskiego w Warszawie. Ekspozycje prezentują najmocniejsze akcenty we współczesnym czeskim komiksie, osobna część poświęcona jest Emilowi Zátopkowi – słynnemu czeskiemu biegaczowi, również dlatego, że w tym roku Czesi wspominają 100-lecie urodzin mistrza długich dystansów - powiedziała Ilona Karpiuk.

 
Z kolei po obejrzeniu wystaw, które będą udostępnione do zwiedzania w piątek (28.10) o 18:00 w prorgamie koncert Doroty Barovej.

- To Czeszka, prażanka, pochodząca z wielokulturowych północnych Moraw, dlatego śpiewa głównie po polsku. Jest wiolonczelistką, więc jej piękny liryczny głos o barwie znacząco przypominającej miejscami głos Doroty Miśkiewicz, pięknie komponuje się z brzmieniem instrumentu - dodała Ilona Karpiuk.

Jak zapewniają organizatorzy trzy dni z czeską kulturą, to także niemały dystans do pokonania.

- Łatwiej go udźwignąć dobrze pożywionym - oceniła Karpiuk. - Dlatego wymyśliliśmy formułę czeskiej wieczerzy, podczas której można zdegustować przysmaki czeskiej kuchni, posłuchać opowieści snutej przez znakomitego tapstera – Jacka Maliszewskiego o czeskim piwie, a także wysłuchać szalonych interpretacji czeskiej literatury w wykonaniu Marka Tyszkiewicza, aktora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Menu na ten wieczór przygotowuje białostocka restauracja Kwestia Czasu.

 
W sobotę 29 października spotkanie z Mariuszem Szczygłem. 

Dziennikarz i reportażysta, opowiadać będzie o swojej czeskiej miłości, a wieczorem „Rozkłady jazdy” Petra Zelenki, kultowa sztuka czeskiego autora w wykonaniu Sebastiana Cybulskiego i Hanny Konarowskiej-Nowińskiej. Mieszanka wybuchowa, bo łączy czeski absurd z brytyjskim czarnym humorem.
 
Niedziela 30 października, zacznie się familijnie.

O 11:30 „Nawet myszy idą do nieba” – fenomenalna opowieść o przyjaźni i trudnym zagadnieniu śmierci na podstawie książki autorstwa Ivy Procházkovej. Świetna animacja lalkowa, wzruszająca opowieść i znakomita okazja, by spędzić rodzinną niedzielę. A po filmie chętne dzieci zapraszamy na warsztaty plastyczne inspirowane filmem. Rodzice w tym czasie mogą zwiedzić wystawy lub wypić kawę w kawiarni.

- Dni Czeskie w Nie Teatrze zakończymy pokazem filmu Petra Zelenki „Zagubieni”. To pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”. W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: Czesi to śmiejące się bestie - powiedziała Ilona Karpiuk.

WYSTAWY I CZESKA LITERATURA CZYNNE PRZEZ CAŁY CZAS TRWANIA DNI CZESKICH

Przez wszystkie trzy dni można będzie oglądać wystawy o czeskim komiksie, a także zajrzeć na stoisko z literaturą, na którym można będzie zakupić w atrakcyjnych cenach książki z wydawnictw specjalizujących się w czeskiej literaturze: Amaltea, Dowody na Istnienie, Książkowe Klimaty i Afera! Partnerem stoiska jest Fundacja Sąsiedzi. Szczegółowy program.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny