Koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”. W Tykocinie odbyło się kolędowo – chanukowe śpiewanie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz polskie kolędy wypełniły wnętrze Wielkiej Synagogi w Tykocinie. W sobotni wieczór odbył się tam koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”.

W sobotni wieczór (10 grudnia), w Wielkiej Synagodze w Tykocinie publiczność słuchała chanukowo-kolędowego śpiewania. Program koncertu wypełniły tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz tradycyjne kolędy polskie w nowych aranżacjach Szawła Lipskiego łączących klezmerskie brzmienie z elementami jazzu.

Głównym wykonawcą był znakomity śpiewak Dariusz Wójcik (Darek Wójcik vel Davidek), określany mianem „artysta charyzmatyczny”, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce. Za swoje wybitne zasługi dla kultury polskiej, w roku 2020, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie Kultury.

- Interpretacje Dariusza Wójcika zdumiewały witalizmem, szczerością wypowiedzi, tworzeniem z każdej pieśni chanukowej, kolędy, pastorałki fascynującą opowieść. Artysta operuje niuansami, półcieniami wokalnymi, co w połączeniu z perfekcją i niespożytym temperamentem nawet najprostszemu utworowi nadaje niezwykle interesujący przebieg - mówi Stanisława Grażyńska, obecna na koncercie dziennikarka muzyczna.

Wraz z Dariuszem Wójcikiem – atmosferę radości i podniosłości, podczas koncertu „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!” współtworzył Szaweł Lipski Klezmer Quartet złożony z muzyków o najwyższym poziomie umiejętności: Paweł Lipski – pianista, aranżer, Przemysław Skałuba – klarnet, Andrzej Czapliński – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon.

- Dawno nie słyszałam podczas koncertu tak żywiołowej reakcji słuchaczy - burzliwych oklasków, także na stojąco, okrzyków radości i aprobaty. Zatem bisy, słodki poczęstunek w postaci pączków chanukowych usmażonych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i żal, że program się zakończył - przyznaje Stanisława Grażyńska.

Organizatorem koncertu był Teatr Otwarty w Gdańsku, a Współorganizator Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Wydarzeniu patronował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Wydarzenie wsparło także Województwo Podlaskie i gmina Tykocin.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie