Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna konferencja z cyklu Symposium Branicianum dobiegła końca. Przez kilka dni dyskutowano o kobietach w Rzeczypospolitej w XVIII wieku

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Można było też obejrzeć pokaz Towarzystwa Stanisławowskiego
Można było też obejrzeć pokaz Towarzystwa Stanisławowskiego Materiały Muzeum Podlaskie
Druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum o tytule Elżbiety, Ludwiki, Izabele – Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku dobiegła końca. Jej celem było zwrócenie uwagi na wszechstronną działalność kobiet wywodzących się z różnorodnych grup społecznych bez względu na przypisane płciom role i sfery działalności.

Przez trzy dni odbyły się wystąpienia ponad 15 prelegentów z ośrodków naukowych i kulturalnych z całej Polski. Wykład inauguracyjny „Studia nad dziejami kobiet w dawnej Polsce w świetle historiografii lat ostatnich” wygłosił prof. dr hab. Cezary Kuklo, znany badacz historii kobiet.

Główną atrakcją pierwszego dnia była wycieczka do w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, gdzie grupa rekonstrukcyjna Towarzystwo Stanisławowskie, przy akompaniamencie muzyki dawnej, zaprezentowała uczestnikom konferencji, osiemnastowieczne zwyczaje dworskie oraz stroje i fryzury z epoki.

Dyskusje i interesujące wykłady w ramach konferencji z cyklu Symposium Branicianum

Drugi dzień konferencji obfitował w interesujące wykłady i inspirujące, żywe dyskusje. Wśród najciekawszych poruszanych tematów znalazły się m.in. koszty utrzymania białostockiego dworu Izabeli z Poniatowskich Branickiej, jej relacje z sąsiadkami z Dobrzyniewa, powtórne małżeństwa wdów, rola opatek w obronie i odbudowie klasztorów, czy historia ingerencji Barbary z Zawiszów Radziwiłłowej w sejmiki litewskie.

Zwieńczeniem i główną atrakcją dnia, była wizyta w Starym Kościele Farnym, po którym naszych gości oprowadził ks. dr Jan Nieciecki, najwybitniejszy znawca dziejów Branickich w Białymstoku.

Dyskusja panelowa na zakończenie

Ostatni dzień konferencji był równie ciekawy i bogaty we wrażenia, jak poprzednie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów na temat m.in. aktywności Marii z Rzewuskich Chodkiewiczowej, czy poznać biografię Teresy z Sapiehów Potockiej. Po wykładach odbyła się dyskusja panelowa z udziałem prelegentów i publiczności.

Na zakończenie konferencji organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Symbolicznym zwieńczeniem tego niezwykłego wydarzenia, będzie wydawnictwo pokonferencyjne, które opublikowane zostanie w przyszłym roku

Kolejne, III Symposium Branicianum, obędzie się za dwa lata. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem marszałka województwa podlaskiego, Artura Kosickiego. Organizatorami byli Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Patronowaliśmy wydarzeniu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny