Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszczele przy Dobrowodzie...

Krystyna Kościewicz
Znani w całym kraju członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelowskiej. Na pierwszym planie Tamara Jawdosiuk, autorka m.in. książki "Przepustka do gimnazjum”, zbioru testów z matematyki. Za nią Aleksy Markiewicz, autor "Zbióru zadań z elektrotechniki” i Sławomir Smyk (stoi), którego oryginalne, ciepłe rzeźby w drewnie, zdobią tysiące domów w niemal całej Europie.
Znani w całym kraju członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelowskiej. Na pierwszym planie Tamara Jawdosiuk, autorka m.in. książki "Przepustka do gimnazjum”, zbioru testów z matematyki. Za nią Aleksy Markiewicz, autor "Zbióru zadań z elektrotechniki” i Sławomir Smyk (stoi), którego oryginalne, ciepłe rzeźby w drewnie, zdobią tysiące domów w niemal całej Europie.
Głównym akcentem Dni Kleszczel były obchody 10-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelowskiej.

Przyjechali niemal z całego kraju, bo wszyscy są stąd, z gminy Kleszczele. Co roku zbierają się "jak ptaki, by starych szukać gniazd". Jest ich ponad 50. Od 10 lat działają w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kleszczelowskiej.

Już się przyzwyczailiśmy, że co roku, w sierpniu są Dni Kleszczel, że impreza trwa kilka dni, bo zawsze jakaś wystawa, prezentacja książki, zawody sportowe, koncerty zespołów i zabawa dla wszystkich chętnych. Tym razem było trochę inaczej. Rocznicowo. W tym roku mija dziesięć lat jak powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kleszczelowskiej. Jego prezesem jest Bazyli Krupicz, wiceprezesem Aleksander Sielicki, a sekretarzem Maria Klimowicz.

- Niech dobry los na zawsze gości w waszych progach - z okazji jubileuszu Alla Gryc, prezes TPH, złożyła życzenia i podarowała wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki oraz euroregionu "Puszcza Białowieska".

Jak ptaki powracamy...

Podczas prezentacji płytki CD "Jak ptaki, powracamy by starych szukać gniazd", o Kleszczelach położonych przy Dobrej Wodzie, z właściwym sobie humorem opowiadał pochodzący z Dobrowody Jan Smyk, dziennikarz Radia Białystok, laureat "Złotego Mikrofonu", kilkudziesięciu nagród za reportaże, nominacji do najważniejszej na świecie radiowej nagrody Prix Italia i I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Makrophon '94.

- Zobacz, to jest zdjęcie, które kiedyś zrobiłeś - zwrócił się Jan Smyk do Aleksego Markiewicza z Warszawy. - Kiedy byłem małym smykiem, Alosza był jedynym obywatelem tej ziemi, który posiadał aparat fotograficzny.

Stare miasto, stare dzieje...

Gmina Kleszczele ma swoją perełkę - Dobrowodę. Nawet Mikołaj Roszczenko, historyk z UMCS w Lublinie, autor monografii Kleszczel, nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć, czy pierwsza była Dobrowoda czy Kleszczele.

Powiat hajnowski ma tylko dwa miasta - Hajnówkę i Kleszczele. O ile Hajnówka nazywa się miastem dopiero od 1951 r., o tyle Kleszczele uzyskały prawa miejskie już w 1523 roku z przywileju króla Zygmunta Starego. Kleszczele założono na terenie "paszni dwornoj kleszczeliazskoj" w pobliżu wielkoksiążęcego dworu myśliwskiego, który w XIV - XV wieku mieścił się na zachód od Dobrej Wody.

Do połowy XIV wieku tereny gminy Kleszczele należały do Rusi, potem weszły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nazwa Kleszczele w dokumentach pojawiła się już w XV wieku. Dokument z tamtych czasów, o nadaniu praw miejskich, z podpisem króla, do II połowy XIX wieku był przechowywany w archiwum miejskim Kleszczel. Obecnie znajduje się w Centralnej Bibliotece Nauk Litewskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny