Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak w Korczynie nad Niemnem... Zobacz, co się działo podczas Narodowego Czytania w Białymstoku

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wideo
od 16 lat
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej wzięli w tym roku na warsztat uczestnicy białostockiej edycji Narodowego Czytania. W amfiteatrze wystąpili przedstawiciele świata kultury i polityki,

Staram się nie opuścić żadnej edycji Narodowego Czytania. Kiedyś przychodziłam z narzeczonym, później z mężem, a teraz zabieramy ze sobą córeczkę. To tak dla mnie ważne, by już od najmłodszych lat uczyć ją miłości do książek, do literatury – uśmiecha się Joanna Słupska.

Czytał marszałek, czytał wojewoda, arcybiskup i starosta... Ballady i romanse w Narodowym Czytaniu 2022
Białostoczankę – oczywiście z całą rodziną – spotkaliśmy w sobotnie przedpołudnie w amfiteatrze przy Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To tam właśnie zorganizowane zostało – już po raz drugi zresztą – tegoroczne Narodowe Czytanie.
Narodowe Czytanie to wydarzenie organizowane w całej Polsce: co roku wybierana jest książka, w szczególny sposób patriotyczna, polska, bliska sercom Polaków. W tym roku wybór padł na „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej”. „Nad Niemnem” to społeczno-obyczajowa powieść Elizy Orzeszkowej z 1888 r. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Mówiła o tym Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej – instytucji, która zorganizowała sobotnie spotkanie:

– W tym roku wszyscy będziemy nad Niemnem, wszyscy będziemy towarzyszyć rodzinie Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Przypomnimy sobie historię powstania styczniowego i wiele innych ważnych elementów naszej historii – mówiła.

Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiadał Rafał Supiński – aktor i solista OiFP. Pieśń wprowadzającą wykonała Anna Wolfinger, akompaniował Max Fedorov. Na scenie pojawiły się m.in. kostiumy i rekwizyty z epoki. Spotkanie poprowadził Dominik Sołowiej, dziennikarz. Do lektury „Nad Niemnem” zaproszono m.in. metropolitę białostockiego ks. abp. Józefa Guzdka wraz z przedstawicielem kurii prawosławnej ks. Mateuszem Kiczko, wojewodę Bohdana Paszkowskiego, przedstawicieli podlaskich instytucji kultury i samorządów. Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wziął Wojciech Nowicki, uznany podlaski lekkoatleta, mistrz olimpijski i wicemistrz świata w rzucie młotem.

– To bardzo miłe i fajne nowe doświadczenie. Uważam, że należy czytać książki jak najczęściej, bo one wzbogacają, dlatego jak najbardziej zachęcam do czytania – mówił.

Tegoroczna koncepcja Narodowego Czytania znacznie odbiegała od poprzednich edycji. Owszem, były czytanie fragmenty epopei, ale tym razem z podziałem na role, a występujący na scenie przedstawiciele polityki, kultury przebrali się w przepiękne stroje z epoki. Nie zabrakło też muzyki na żywo.

– Już jestem ciekawa kolejnej edycji – śmiała się na widowni Joanna Słupska. I podkreśliła: – Nie ma chyba lepszej promocji czytelnictwa niż tego typu spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny