Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Coincidentia zaczyna rok z przytupem. Artyści wyjeżdżają ze spektaklem aż do Stanów Zjednoczonych!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Spektakl "Kukułka"
Spektakl "Kukułka" Michał Strokowski
Białostocki teatr niezależny Grupa Coincidentia rozpoczyna rok 2024 pokazami spektaklu „Krabat”. Tym razem będzie go można zobaczyć za granicą, w ramach prestiżowego The Chicago International Puppet Theater Festival. Przedstawienie, zrealizowane w koprodukcji z niemieckim Figurentheater Wilde& Vogel, w trakcie trzynastu lat intensywnej eksploatacji, doczekało się pięciu wersji językowych, było zaprezentowane blisko dwieście razy na znaczących imprezach teatralnych i scenach impresaryjnych m.in. w Paryżu, Krakowie, Berlinie czy Okinawie.

„Krabat” zostanie zaprezentowany w Chicago czterokrotnie pomiędzy 25 a 28 stycznia.

W USA nas jeszcze nie było - mówi Paweł Chomczyk z Grupy Coincidentia. - Spektakl ma bardzo bogatą eksploatację. Na przestrzeni trzynaście lat graliśmy go w bardzo wielu krajach europejskich, ale też i w Azji. Spektakl doczekał pięciu wersji językowych, polskiej, niemieckiej, francuskiej i japońskiej, a teraz jeszcze angielskiej. Bardzo się cieszymy, że jest on wciąż żywy i cieszy się powodzeniem.

Grupa Coincidentia ma pełno planów na teatralny rok

Po powrocie z USA twórcy związani z Grupą Coincidentia planują finalne próby do nowej wersji spektaklu „Invisible”. Pokazy przestawienia w języku angielskim i niemieckim odbędą się już 9 i 10 lutego na scenie Lindenfels Westfluegel w niemieckim Lipsku.

Po powrocie ze Stanów będziemy mieli kilka dni na złapanie trybu czasowego i przemęczenie jet laga - mówi Chomczyk.- A jednocześnie będziemy finalizować próby do nowej wersji językowej spektaklu "Invisible", który został zaproszony do Niemiec.

W roku 2024 Grupa Coincidentia wróci również do eksploatacji popularnego spektaklu "Straszka pospolita", który w trzech wersjach językowych, gościł na wielu festiwalach o zasięgu międzynarodowym m.in. w Warszawie, Brnie, Lipsku czy Budapeszcie. W marcu wznowiona "Straszka" zostanie po raz kolejny zaprezentowana warszawskiej i białostockiej publiczności.

Białostoczanie po raz kolejny będą też zaproszeni do uczestnictwa w performatywnym czytaniu dramatu Maliny Prezślugi "Pustostan", które realizujemy we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB - zapewnia Chomczyk. - Poczyniky też, razem z duetem Wilde&Vogel kolejne artystyczne kroki w ramach kontynuowanej już od dwóch dekad współpracy.

Polsko – niemiecki zespół realizatorów rozpoczął prace nad spektaklem oscylującym wokół figury Superbohatera. Polska premiera przedstawienia zaplanowana jest na wrzesień w Siedlisku Kultury Solniki 44 (scenie prowadzonej przez członków Grupy) oraz w Białymstoku, niemiecka zaś w Westfluegel w Lipsku.

Wiosną do repertuaru grupy wróci spektakl "Kukułka" zrealizowany w międzynarodowym składzie: Coincidentia / Wilde&Vogel / Stefan Wenzel / Łukasz Kos. Przedstawienie, którego eksploatację przerwała pandemia, zostanie wznowione w zupełnie nowej odsłonie dokumentującej ów trudny dla artystów interwał czasowy.

Lato z kolei to dla Coincidentii pracowity okres, w trakcie którego członkowie Grupy poświęcą się organizacji 7 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasFest. Choć program imprezy zostanie opublikowany dopiero latem już dziś GC ujawnia, że wśród festiwalowych prezentacji znajdzie się wielokrotnie nagradzany, doceniony przez krytykę i wyczekiwany przez publiczność spektakl „Don Kichot” w reż. Konrada Dworakowskiego. Nowa wersja przedstawienia, zostanie zrealizowana we
współpracy z poznańskim Teatrem Animacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny