Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dr hab. Marek Kochanowski, z Wydziału Filologicznego UwB. Jak zapewnił odbędzie się wiele spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Festiwal Literacki Zebrane potrwa aż pięć dni.
- Staramy się planować festiwal tak, by dotyczył bieżących wydarzeń. Wschód i Ukraina zdominowały tegoroczną edycję. Stąd poprzez barwy plakatu nawiązujemy do wojny w Ukrainie. Poza tym większość zaproszonych autorów to są pisarze, dziennikarze, reportażyści, którzy dotykają również tego tematu – powiedział dr hab. Marek Kochanowski, ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.
Wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje.
- Na festiwal zapraszamy miłośników literatury, ale też osoby, które nie czytają lub nie znają tych autorów. Bywa, że po spotkaniu, pod wpływem dyskusji, emocji, uczestnicy kupują książki – dodał Kochanowski.
Co nas czeka w tym roku?
We wtorek, 6 września o godz. 19:00 spotkanie z Pauliną Siegień - etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską, która kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu, nieoczekiwanie stał się częścią jej życia. Jest autorką książki "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu" wydanej przez Wydawnictwo Czarne.
Z kolei we środę (7.09) odbędzie się spotkanie autorskie z Tomaszem Różyckim - poetą, tłumaczem, romanistą, eseistą. To również laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat "Dwanaście stacji". Za poemat ten był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2005.
W czwartek (8.09) będzie można wziąć udział w spotkaniu z Antonim Gralakiem, znanym trębaczem, kompozytorem i producentem muzycznym, autorem autobiograficznego opowiadania "Pomiędzy". Tego dnia o godz. 21:00 odbędzie się również koncert formacji 100-NKA/Gralak.
Natomiast w piątek (9.09) będzie okazja, by spotkać Pawła Reszkę, dziennikarza, reportażysty, który przez wiele lat był także korespondentem "Rzeczpospolitej" w Moskwie. To autor m.in. książek "Chciwość", "Mali bogowie", "Czarni".
Tego dnia o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z Agatą Tuszyńską - poetką i reportażystką, autorką m.in. takich książek jak "Ćwiczenia z utraty", "Jutro nie mieście się głowie", "Mama zawsze wraca", "Oskarżona. Wiera Gran".
Na zakończenie Festiwalu w sobotę (10.09) o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich, która jest dziennikarką, reportażystką, wieloletnią korespondentką w Rosji, autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii. Ze względu na poruszane tematy nazywana bywa "polską Politkowską".
O godz. 19:00 można wziąć udział w spotkaniu autorskim z Vincentem V. Severskim - pisarzem, funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, emerytowanym pułkownikiem.
Na stoisku TaniaKsiazka.pl, jednej z największych polskich księgarni internetowych, będzie można nabyć w atrakcyjnej cenie pozycje wszystkich zaproszonych na festiwal gości. Księgarnia jest sponsorem całego festiwalu. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Szczegółowy program.
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?