Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalne warunki na drogach w woj. podlaskim. Jak Białystok walczy ze skutkami ataku zimy?

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Duży korek na Kazimierza Wielkiego w stronę centrum Białegostoku z powodu śliskiej nawierzchni.
Duży korek na Kazimierza Wielkiego w stronę centrum Białegostoku z powodu śliskiej nawierzchni. Kolizyjne Podlasie
Fatalne warunki na drogach w całym województwie. Kierowcy oraz drogowcy od kilku dni zmagają się ze skutkami ataku zimy. Obecne warunki drogowe powodują utrudnienia, kolizje oraz wypadki. Zima nie oszczędziła również Białegostoku. Mieszkańcy skarżą się na fatalne warunki i domagają się reakcji miasta. - Z pewnością zdarzają się niedociągnięcia i wymagane jest podjęcie kolejnych czynności, co na bieżąco weryfikowane jest przez nadzorujących pracowników Urzędu Miejskiego, Straż Miejską, a także na podstawie zgłoszeń mieszkańców - komentuje miasto.

Fatalne warunki na drogach w woj. podlaskim

Od kilku dni zima daje się we znaki kierowcom z woj. podlaskiego. Ostatni atak zimy spowodował duże utrudnienia w ruchu oraz liczne kolizje. Białostoccy kierowcy skarżą się na fatalne warunki drogowe w mieście.

Na obwodnicy miasta był żywy lód, co nawet przyczyniło się do kolizji, której świadkiem był mój znajomy. Dlaczego droga krajowa S8 od węzła Porosły w kierunku Warszawy po nocy może być czarna i bezpieczna, zaś drogi Białegostoku są pokryte lodem, błotem i tzw. kaszą pośniegową, a śnieg jest tylko rozjeżdżony przez kierowców samochodów? Czy urząd miasta Białystok nałożył w tym roku jakiekolwiek kary finansowe dla firm odśnieżających miasto? - pyta się Piotr.

Liczne utrudnienia oraz kolizje

We wtorek 16 stycznia kierowcy od rana informowali o licznych utrudnieniach oraz śliskiej nawierzchni. Na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z al. Konstytucji 3 Maja kierujący volkswagenem uderzył w sygnalizację świetlną. Kierowcy informowali, że z powodu trudnych warunków na drodze jechali z Baranowickiej do Piastowska w Białymstoku ponad 40 min. Część osób przez fatalne warunki spóźniło się dzisiaj do pracy. Jedna z czytelniczek nie dała rady dotrzeć do pracy na godz. 10.00. Jest oburzona stanem dróg. Rozumie zły stan nawierzchni rano, ale uważa, że do 10.00 ulice powinny zostać doprowadzone do porządku. To tylko część sygnałów, które otrzymaliśmy we wtorek.

Jak miasto reaguje na trudne warunki na drogach?

Prezydent miasta za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że w ostatnich dniach do odśnieżania miasta zaangażowano 200 osób, 44 pługo-piaskarek, 26 ciągników do odśnieżania ulic osiedlowych oraz 25 ciągników do odśnieżania chodników i przystanków komunikacji miejskiej.

Akcja czynna trwa 6 dobę. Niestety w sektorze VI (ul. Ciołkowskiego, Wiejska, Dojlidy) – występuje warstwa zajeżdżonego śniegu i oblodzenie. Po analizie sytuacji, będziemy decydować o nałożeniu kar na firmę MPO za niewywiązanie się z umowy - przekazał za pośrednictwem portalu X prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto informuje, że do 16 stycznia 29 razy uruchamiało działania na drogach polegające na odśnieżaniu i likwidacji śliskości.

Oceniamy, że firmy podczas prowadzenia w tym sezonie akcji zimowej działają w sposób odpowiedzialny i ściśle współpracują z zarządcą dróg. Wszelkie zjawiska, jak opady marznące, mokry śnieg czy śnieg były wcześniej przewidywane i służby drogowe dołożyły należytych starań, aby zminimalizować skutki występujących zagrożeń. Oczywiście rolą zarządcy dróg i wykonawców prac jest łagodzenie skutków utrudnień wynikających z aury pogodowej, natomiast nie jest możliwe ich wyeliminowanie. Meteorolodzy w każdym dniu ostrzegają i informują poruszających się po drogach o konieczności zachowania należytej ostrożności ze względu na możliwość wystąpienia zagrożeń wynikających z dynamicznie zmieniającej się pogody - przekazuje Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Zalegający śnieg na parkingach

Po ostatnich intensywnych i ciągłych opadach śniegu pogorszeniu uległ stan parkingów przyjezdniowych, na których zalega śnieg.

Konieczne jest również podejmowanie działań na terenie parkingów, które niestety są trudno dostępne dla służb odśnieżających, gdyż zaparkowane pojazdy skutecznie wpływają na opóźnienia. Stąd też ważna jest współpraca z mieszkańcami i apel o udostępnianie, na ile to jest możliwe, parkingów do prac wykonawcom - informuje urząd miejski.

Miasto przekazuje, ze nie ma większych zastrzeżeń do odśnieżania dróg na terenie Białegostoku i realizacji zapisów umownych.

Mając na uwadze duży opad śniegu i ciągłość opadów prace realizowane są sukcesywnie, a ich ostateczny efekt i ocena będzie możliwa po ustaniu opadów. Firmy mają określony czas na doprowadzenie jezdni i chodników do właściwego stanu - wyjaśnia Anna Kowalska.

Miasto zadaje sobie sprawę, że zdarzają się niedociągnięcia. Podejmowane czynności weryfikowane są przez Straż Miejską, pracowników Urzędu Miejskiego, a także na podstawie zgłoszeń mieszkańców.

Zobacz też:Pieszy omal nie zginął na pasach. Hamujące auto sunęło po śliskiej ulicy kilkanaście metrów. Zobacz nagranie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny