MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy w czasie epidemii koronawirusa. WORD Białystok jako jedyny w Polsce prowadzi egzaminy. Od rana do nocy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
27 kwietnia Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku wznosił egzaminy teoretyczne i praktyczne wszystkich kategorii praw jazdy. To pierwszy i jedyny ośrodek w Polsce, który wdrożył nowe procedury sanitarne i znowu przyjmuje zdających na kategorię B (auta osobowe).
27 kwietnia Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku wznosił egzaminy teoretyczne i praktyczne wszystkich kategorii praw jazdy. To pierwszy i jedyny ośrodek w Polsce, który wdrożył nowe procedury sanitarne i znowu przyjmuje zdających na kategorię B (auta osobowe). WORD Białystok
27 kwietnia Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku wznowił egzaminy teoretyczne i praktyczne wszystkich kategorii praw jazdy. To pierwszy i jedyny ośrodek w Polsce, który wdrożył nowe procedury sanitarne i znowu przyjmuje zdających na kategorię B (auta osobowe). Dotychczas egzaminy zdawało niemal 350 osób, nie tylko z Podlaskiego, ale też i innych województw.

Na razie żaden inny WORD nie planuje regularnie egzaminować kandydatów na kierowców w tej kategorii. Od przyszłego tygodnia egzaminy na każdy rodzaj prawa jazdy będą prowadzone w nowych godzinach od 7.00 aż do 21.00.

- Wygląda na to, że kandydaci przychodzą lepiej przygotowani i chyba mniej zestresowani, bowiem średnia zdawalność egzaminów praktycznych przekracza 50 proc. - mówi dyrektor białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek i dodaje: - Pod koniec kwietnia i 4 maja egzaminy zaczęły też inne WORD-y w kraju. Na przykład Łomża otwiera się 6 maja na egzamin z teorii, a praktyczny zacznie kilka dni później. Suwałki, poza kategorią B, rozpoczęły już egzaminy na pozostałe kategorie.

Zobacz też: WORD Białystok organizuje bezpieczne egzaminy na prawo jazdy od rana do nocy. Przyjeżdżają kursanci z całej Polski (zdjęcia)

Jak przyznaje dyrektor, wiele ośrodków z Polski korzysta z rozwiązań i procedur sprawdzonych w Białymstoku, dotyczących i kursantów, i egzaminatorów. Chodzi m.in. o to, że plany szybko przerosły rzeczywistość, bo infolinia ośrodka zaczęła się blokować. Dlatego teraz na egzamin można się zgłaszać również mailowo. Ponadto WORD chce uruchomić alternatywny system zapisu elektronicznego, tak by kandydat mógł wysłać wszystkie swoje dane z informacją na jaki dzień dzień zapisał się na egzamin. Służyć temu ma również wydłużenie godzin egzaminowania.

Zobacz także: Dyrektor białostockiego WORD na tropie informatora. Szuka przecieku w komórkach i komputerach. A informator znów atakuje

- Wydłużenie czasu pracy ma też na celu zmniejszenie "zagęszczenia" wśród egzaminatorów. Są dwa pokoje, dzięki którym dwie zmiany egzaminatorów nie spotykają się ze sobą w pracy. Pierwsze cztery dni przyniosły udoskonalenie procedur antykoronawirusowych: są realizowane starannie ale szybko, a egzaminatorzy i personel czują się bezpiecznie. Od otwarcia ośrodka egzamin zdawało już prawie 350 osób. Pierwszego dnia, czyli 27 kwietnia było 48 osób, drugiego 56, w kolejnym 64, 30 maja 100, a w poniedziałek 4 maja 80 osób - informuje Przemysław Sarosiek.

Przypomnijmy. W związku z pandemią koronawirusa w połowie marca wszystkie WORD-y w Polsce zawiesiły prowadzenie egzaminów. Jednak od 27 kwietnia w Białymstoku znów można zdawać na prawo jazdy, a nowe procedury minimalizują ryzyko epidemiologiczne dla kandydatów oraz egzaminatorów.

Wszyscy zdający przed wejściem na teren Ośrodka mają mierzoną temperaturę, muszą mieć własne maseczki i rękawiczki. Obowiązują rygorystyczne limity osób przebywających w każdym pomieszczeniu (np. egzamin teoretyczny mogą zdawać maksymalnie 4 osoby). Egzaminatorzy pracują w przyłbicach, odkażają samochody po każdym zdającym i dodatkowo po zakończeniu wszystkich egzaminów.

Zobacz koniecznie: Egzamin na prawo jazdy. W którym WORD-zie najłatwiej jest zdobyć "prawko"?

Decyzja WORD-u o wznowieniu egzaminów spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem nie tylko białostoczan. Zwłaszcza dla osób przybywających z innych części Polski, które nie zdołają zaliczyć egzaminu za pierwszym podejściem, istotna jest też możliwość przystąpienia do kolejnych prób tego samego dnia.

Dodajmy, że kilka tygodni temu WORD Białystok jako pierwszy zaczął organizować szkolenia on-line redukujące punkty karne oraz kursy reedukacyjne. Odbywają się one kilka razy w tygodniu i cieszą dużym zainteresowaniem. To absolutnie bezpieczna forma nauki. Nie trzeba przyjeżdżać do Białegostoku: wystarczy mieć komputer z internetem, by wszystkie formalności załatwić z domu - on-line.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny