Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy. W którym WORD-zie najłatwiej jest zdobyć "prawko"?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W zeszłym roku, w Polsce egzamin teoretyczny, czyli test na prawo jazdy, zaliczało średnio 54,1 proc. kursantów. Tzw. zdawalność na egzaminie praktycznym wynosiła 33,7 proc. Są jednak Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, w których zdawalność, w obydwu kategoriach, jest znacznie wyższa. Czy należą do nich WORD-y z Podlaskiego?

Najsłabiej na egzaminie - na najpopularniejszą kat. B - wypadli kursanci z Lubuskiego, gdzie teorię zdawała mniej niż co druga osoba. W przypadku egzaminu praktycznego (czyli jazdy) najgorzej było w Zachodniopomorskiem - zdawał prawie co czwarty.

Najlepiej egzamin praktyczny na kat. B w 2019 roku zdawali kursanci z województwa podlaskiego, a potem z Mazowsza i Dolnego Śląska. Testy na kat. B najlepiej rozwiązywali kursanci z województw: śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Jak wypadła zdawalność w ośrodkach ruchu drogowego w poszczególnych województwach prezentujemy w naszej galerii:

- W egzaminach teoretycznych nie odbiegamy od średniej krajowej. Nie wróżniamy się znacząco ani na plus, ani na minus, ale jesteśmy w ścislej czołówce. Jeżeli zaś chodzi o egzaminy praktyczne, a więc jazdę, województwo podlaskie ma w 2019 roku najlepszą zdawalność w Polsce. I to zarówno, jeśli chodzi o pierwsze podejście w kategorii B, jak i najlepsze wyniki, pod względem zdawalności ogółem we wszystkich możliwych kategoriach. Za nami w najlepszej czwórce są: Kujawsko-Pomorskie, Mazowieckie (gdzie za wynik w dużej mierze odpowiada Ostrołęka) i Podkarpackie. Różnice między nami a Kujawsko-Pomorskiem nie są zbyt duże, ale już między Kujawsko-Pomorskiem a Mazowieckim sięgają kilku procent - mówi Przemysław Sarosiek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Dodaje, że wskaźnik za cały 2019 roku wyniósł w stolicy Podlasia niemal 42,5 proc., czyli o ponad 5,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej egzaminów zakończonych sukcesem białostocki ośrodek zanotował w lipcu 2019 roku, kiedy to jazdę zaliczyło prawie 47 proc. kursantów.

Ponadto, po raz pierwszy WORD ze stolicy województwa ma lepszą zdawalność niż średnia krajowa. Po raz pierwszy Białystok minimalnie przegrywa z Łomżą, która ma najwyższą zdawalność w kraju i uchodzi za ośrodek, w którym jazdę zalicza się łatwo.

- To o ponad 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Czy to znaczy, że kandydaci na kierowców są lepiej przygotowani niż kiedyś? Niekoniecznie. Za lepsze wyniki prawdodpodobnie odpowiada drobna nowość. Od lipca zeszłego roku wszyscy egzaminowani w naszym WORD-zie są proszeni o wypełnienie krótkiej anonimowej ankiety, w której należy ocenić m.in. atmosferę egzaminu, kulturę osobistą egzaminatora, sposób przekazywania przez niego poleceń czy czystość i jakość pojazdu egzaminacyjnego. Cała tajemnica wyższej zdawalności polega na większej życzliwości, wyrozumiałości i bardziej ludzkim podejściu do drugiego człowieka. Tylko tyle i aż tyle - komentuje białostockiego WORD.

Tu oglądasz: Przemysław Sarosiek o dobrych wynikach WORD Białystok

ZDAWALNOŚĆ WORD-ów na kat. B - DOLNOŚLĄSKIE
* egzamin teoretyczny - 52,52 proc.
* egzamin praktyczny - 37,80 proc.
* praktyczny, pierwsze podejście - 42,82 proc.

ZDAWALNOŚĆ WORD-ów na kat. B - LUBELSKIE
* egzamin teoretyczny - 56,04 proc.
* egzamin praktyczny - 36,41 proc.
* praktyczny, pierwsze podejście - 44,08 proc.

ZDAWALNOŚĆ WORD-ów na kat. B - PODLASKIE (I miejsce - zdawalność ogółem)
* egzamin teoretyczny - 55,61 proc.
* egzanim praktyczny - 42,70 proc.
* praktyczny, pierwsze podejście - 47,73 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny