Dotacje na kulturę. Drugi etap otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury rozstrzygnięty

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Drugi etap otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku został rozstrzygnięty.
Drugi etap otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku został rozstrzygnięty. Jerzy Doroszkiewicz
Czterdzieści cztery dotacje na kwotę ponad 1 mln 196 tys. zł. Drugi etap otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku został rozstrzygnięty.

- Jesteśmy w ostatniej fazie rekrutacji chórów – zapowiada Mikołaj Buszko. - W tym roku zwrócimy uwagę na 85-lecie urodzin naszego artystycznego patrona Krzysztofa Pendereckiego.
W koncercie inauguracyjnym 16 maja zaśpiewa Kameralny Chór „Chreszczatyk” z Ukrainy, zdobywca jednego z dwóch pierwszych miejsc w kategorii chórów zawodowych.

Fundacja "Muzyka Cerkiewna" na organizację XXXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2018" w Białymstoku otrzymała najwyższą dotację w drugim etapie otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Konkursem połączonym z warsztatami ściągającym do Białegostoku chóry amatorskie z całej Polski jest III Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Cantu Gaudeamus".

- Tradycyjnie wśród jurorów będą goście z Woch, Anglii i wschodu Europy – zdradza dr hab. Anna Moniuszko. Na organizację przesłuchań i koncertów w dniach 20 i 21 października w Auli Magna Pałacu Branickich Stowarzyszenie Popularyzacji Inicjatyw Kulturalnych Bis zdobyło z magistratu 30 tys. zł.

140 tys. zł. wesprze Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Organizuje ono IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich Lalkanielalka. Związany jest on ściśle z naszym Wydziałem Sztuki Lalkarskiej i odbywa się w Białymstoku co dwa lata.

- W tym roku potrwa od 18 do 24 czerwca informuje dr hab. Marta Rau. Wciąż przyjmowane są zgłoszenia najciekawszych spektakli studenckich z całego świata.

90 tys. złotych Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku przeznaczy na odbywający się co trzy lata VII Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych.

57 tys. pomoże Podlaskiemu Stowarzyszenie Tańca zorganizować piętnasty już raz Festiwal "Kalejdoskop 2018".

- Ffinał przypadnie na 29 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Tańca – cieszy się Karolina Garbacik.

Po sukcesach poprzednich spektakli, znów wsparcie otrzymał złożony z absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Teatr Papahema. Przed końcem roku, w gościnnych murach Teatru Dramatycznego chce pokazać swoją interpretację „Procesu” Kafki. Reżyserią nowego tłumaczenia tekstu zajmie się Tomasz Kaczorowski.

- Okazało się, że tekst jest bardziej dowcipny niż wszyscy sądzą, a poza tym znaleźliśmy w nim kilku ważnych wątków dotyczących poszukiwania własnej osobowości – mówi Mateusz Trzmiel. - To o wiele więcej niż podczas zwykłej szkolnej analizy tekstu. Fundacja Teatr Papahema dostanie 27 tys. zł.

Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia na spektakl Don Kichote dostanie o dwa tysiące więcej.

Prezydent nie zapomniał też o artystach plastykach.

- Wnioskowaliśmy o 80 tys. zł, ale 35 tys. zł musi wystarczyć - mówi Krzysztof Koniczek, szef Podlaskiego Stowarzyszenia Promocji Sztuki. Obiecuje, podobnie jak w 2017 roku, organizację czterech wystaw zbiorowych i kilku indywidualnych. Galeria Marszand przy Kilińskiego będzie dysponowała 35 tys. zł od miasta.

Połączeniem muzyki, historii i sztuk pięknych jest zazwyczaj Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor Kolor i Dźwięk. 11. edycja będzie poświęcona postaci urodzonego w Białymstoku pisarza i polityka Samuela Pisara.

- Z Nowego Jorku przyjedzie Natalia Paruz, światowej sławy mistrzyni gry na pile – zapowiada Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael . Na cały festiwal organizatorzy dostaną 30. tys. zł.

Po raz kolejny muzyką rozbrzmiewać będzie drezynownia przy Wiatrakowej.

- Jeśli wszystko się uda, zagra niezwykle rzadko koncertujący Lech Janerka – zapowiada Barbara Kuzub- Samosiuk ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Po raz kolejny ma też przyjechać Jacek Kleyff.

25 tysięcy pomoże w zaproszeniu do Białegostoku sław literatury.

- Na Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" przyjedzie z Austrii Martin Pollack – cieszy się Andrzej Kalinowski. Jego "Fundacja Sąsiedzi" dostała 25 tys. zł. wsparcia z magistratu. Dzieci podczas festiwalu będą mogły poznać twórcę serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, szwedzkiego pisarza Martina Widmarka. Spotkań z literaturą, dotacji do książek i albumów jest znacznie więcej. Dostaną organizacje katolickie, parafie prawosławne, Białorusini, żeglarze, miłośnicy historii. Będzie się działo.

Pełna lista: Prezydent Białegostoku rozdał 44 dotacje na projekty kulturalne na łączną kwotę ponad 1 mln 196 tys. zł. (lista zwycięskich projektów)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie