Nasza Loteria

DK Śródmieście. Festiwal „Barokowe Ogrody Sztuki” rusza 14 czerwca. PROGRAM, ATRAKCJE

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Świetlna Kareta Branickiego
Świetlna Kareta Branickiego Mat. orgnizatora
Przed Pałacem Branickich w Białymstoku stanie niezwykła kareta, będzie można posłuchać muzyki baroku, zobaczyć przepiękną kolekcję ozdobnych przedmiotów i skosztować kuchni z epoki. To atrakcje festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki”. Rusza 14 czerwca

Świetlna kareta, czy koncert klawesynowy to tylko niektóre atrakcje, jakie za darmo czekają białostoczan podczas drugiego Festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki”.

– Przenieśmy się wraz z mieszkańcami do czasów Jana Klemensa Branickiego – zachęcał na spotkaniu z mediami Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. A przenosić się będzie można na różne sposoby.

Festiwal rozpocznie 14 czerwca wykład Jana Poznańskiego „Barok, epoka przepychu na stole”.

– To wybitny specjalista, który przygotowuje potrawy z epoki na współczesne książęce stoły – poinformował Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury Śródmieście, który organizuje trzydniową imprezę. I obiecał, że spotkaniu ze znawcą kuchni w Astorii będzie towarzyszyła degustacja. Godzinę później, w sali wystawowej domu kultury przy ul. Kilińskiego koneserzy pięknych przedmiotów będą mogli zachwycić się wystawą „Petit et élégant”. To będzie prezentacja przedmiotów ozdobnych nawiązujących do okresu baroku.

W sobotę, w alei Zakochanych w Parku Planty, Orkiestra Czasów Zarazy z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis zrekonstruują muzykę biesiadną z epoki.

Festiwal „Barokowe Ogrody Sztuki” PROGRAM

14.06.2019 (piątek)
Edukacja, historia, instalacja, styl życia

godz. 18.00 – Barok, epoka przepychu na stole – wykład Jana Poznańskiego, miniatura muzyczna w wykonaniu Joanny Mytnik i Pawła Tarasiuka, restauracja Astoria
godz. 19.00 – Petit et élégant – wystawa przedmiotów ozdobnych nawiązujących do okresu baroku, miniatura muzyczna zespołu Kameralnego Barocco, Dom Kultury „Śródmieście”,
godz. 22.00 – Kareta Branickiego – instalacja artystyczna oraz pokaz strojów, dziedziniec wstępny Pałacu Branickich

15.06.2019 (sobota)
Muzyka, edukacja

godz. 11.00 – „W zielonym salonie Branickich – Choroszcz” wyjazdowy spacer edukacyjny; zbiórka przy studni pałacowej od ul. Legionowej (zapisy na wyjazd od 10.30 w miejscu zbiórki)
godz. 19.00 – „Bajka o księżniczkach” spektakl taneczny Zespołu Muzyki i Tańca dawnego Capella Antiqua Bialostociensis, Aleja Zakochanych – Park Planty
godz. 20.00 – „Kawa muzyczna w ogrodach” cz. 2 – koncert Orkiestry Czasów Zarazy (zespół rekonstrukcji muzyki polskiej karczmy i dworu początku XVIII wieku na podstawie zapisków  Georga Philippa Telemanna) z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis, Aleja Zakochanych – Park Planty

16.06.2019 (niedziela)
Muzyka, film

godz.15.30 – „Faworyta” – film kostiumowy, reż. Giorgos Lanthimos, kino Forum (bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie DKŚ)
godz. 20.00 – „Imieniny Jana Klemensa” - koncert klawesynowy muzyki barokowej w wykonaniu prof. Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, Aula Magna Pałacu Branickich (bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie DKŚ)

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS" powstał w 1998 roku i obecnie liczy 36 osób. W repertuarze zespołu znajdują się tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich.
Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, gdzie w 2006 r. zdobył Złotą Harfę Eola oraz najwyższą nagrodę tego festiwalu, czyli GRAND PRIX Festiwalu. Od wielu lat prezentuje swoje umiejętności i kształci się warsztatowo na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie. Tancerze z zespołu od kilku lat współpracują z zawodowymi tancerzami i muzykami przy realizacji projektów artystycznych. Zapraszani byli do wspólnych działań artystycznych przez m.in. Balet Dworski „Cracovia Danza” z Krakowa, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego „Ars Nova” z Warszawy, Fundację „Pro Anima” z Białegostoku.
Przez 20 lat pracy zespół przygotował 16 programów renesansowych i barokowych oraz wydał 4 płyty dvd z zapisem swoich najlepszych spektakli tanecznych.
Kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem grupy tanecznej jest Helena Szuhalska.
„BAJKA O KSIĘŻNICZKACH”
Spektakl teatralno-taneczny powstał na podstawie tekstu „Bajka o księżniczkach” Zofii Pomian Piętki. Dzieci i młodzież z Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” na krótki czas przeniosą widzów w odległe czasy renesansowe. W spektaklu można zobaczyć dworskie tańce francuskie, włoskie i polskie, m.in.: Branle, Pavana, Bizzaria d’Amore, Barriera, Il Cesarino, Cantio Polonica, Rex. Choreografie do nich stworzyli ówcześni mistrzowie tańca, jak Thoinot Arbeau, Fabritio Caroso, Cesare Negri, a także Romana Agnel, współczesna wybitna znawczyni i choreograf nie tylko tańców dworskich, założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza w Krakowie. W spektaklu „Bajka o księżniczkach” zespół, po raz pierwszy w swoich programach, wykorzystał elementy komedii dell’arte, pracując pod fachowym okiem Agnieszki Cianciary-Frohlich, aktorki i reżysera krakowskiego Teatru Komedianty.

Zespół Kameralny „BAROCCO”
Nowo powstały zespół muzyki dawnej, który tworzą 3 osoby w składzie: Bożena Kraśko- altówka, Marcela Bałakier - skrzypce i Maurycy Bałakier - skrzypce.
Joanna Mytnik - flet i Paweł Tarasiuk - gitara– Instruktorzy Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku
Balet Dworski „Cracova Danza”
Balet Dworski „Cracovia Danza” to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dworskich oraz historycznych założony w 1998 roku przez tancerkę, choreograf i pedagog Romanę Agnel. Specjalizuje się w odtwarzaniu tańców i baletów dworskich różnych krajów i epok ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnych tańców polskich, tworząc barwne widowiska z okresów od średniowiecza po czasy współczesne. Szczególne miejsce w repertuarze Baletu zajmują spektakle związane z historią a także tradycjami Królewskiego Miasta Krakowa. Zespół uczestniczy w prestiżowych produkcjach baletowych i operowych, współpracuje ze znakomitymi instrumentalistami, zespołami oraz licznymi instytucjami kultury w Polsce i na świecie. Poprzez swoją działalność Balet Dworski „Cracovia Danza” pozostaje unikatowym ambasadorem kultury oraz sztuki polskiej na skalę światową, fascynując i edukując

Orkiestra Czasów Zarazy
Muzyka polskiej karczmy i dworu polskiego Rzeczpospolitej początku XVIII wieku.
Zespół wykona utwory Georga Philippa Telemanna: Tańce polskie z manuskryptu rostockiego TWV 45:1-31

W latach 1705-1707(?), podczas pracy na stanowisku kapelmistrza księcia Erdmanna II von Promnitz-Sorau G.Ph. Telemann miał okazję zaznajomić się z muzyką polską. Podróżując z orszakiem księcia poznawał jej dworskie jak i plebejskie oblicze. Zasłyszane w zarówno w pałacach jak i w karczmach melodie inspirowały go przez wiele następnych lat. O stylu polskim wypowiadał się zawsze z najwyższym uznaniem. Opisywał skład kapel grających w przydrożnych karczmach,chwalił grę polskich skrzypków i dudziarzy.
Nasz projekt opiera się na założeniu, że zapisane w odkrytym w 1987 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Rostocku rękopisie tańce polskie stanowić mogą plon chwil spędzonych przez kompozytora w przydrożnych polskich karczmach. Zachowane w formie dwóch ksiąg głosowych (Violino Pro, Bassono) kompozycje postanowiliśmy wykonać tak, jak grano ich prawdopodobne
pierwowzory. Zgodnie z opisem Telemanna nasza kapela składa się zatem z dud, skrzypiec, puzonu, basów i regału a muzycy klasyczni grają wspólnie z muzykami tradycyjnymi.
Nazwa projektu nawiązuje do tragicznego dla Polski początku XVIII wieku - wspaniała i bujna kultura muzyczna rozwija się wówczas w Rzeczpospolitej na tle spustoszeń wywołanych przez Wielką Wojnę Północną oraz towarzyszącą jej epidemię dżumy.
.
Członkowie zespołu
Paweł Iwaszkiewicz: dudy, kierownictwo artystyczne
Olena Yeremenko, Witek Broda: skrzypce
Piotr Wawreniuk: puzon
Mirosław Feldgebel: regał
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela

Elżbieta Stefańska i Mariko Kato
Elżbieta Stefańska - Polska klawesynistka, profesor sztuki, Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest laureatką Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie. Koncertowała w wielu krajach Europy (w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Ukrainie, we Francji i Włoszech), Azji (w Iranie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie) oraz w USA..

Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Była również uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez Prof. Halinę-Czerny Stefańską. Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie z Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. W latach 2005 – 2016 brała udział w znaczących festiwalach muzycznych m.in.: Festiwalu Bachowskim w Gliwicach, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wygiełzowie, Festiwalu Pianistyki w Słupsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, V Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, Muzyka w Starym Krakowie. W czerwcu 2008 roku uczestniczyła w mistrzowskim kursie klawesynowym w Budapeszcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny