DK Śródmieście. Festiwal „Barokowe Ogrody Sztuki” rusza 14 czerwca. PROGRAM, ATRAKCJE

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Świetlna Kareta Branickiego Mat. orgnizatora
Przed Pałacem Branickich w Białymstoku stanie niezwykła kareta, będzie można posłuchać muzyki baroku, zobaczyć przepiękną kolekcję ozdobnych przedmiotów i skosztować kuchni z epoki. To atrakcje festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki”. Rusza 14 czerwca

Świetlna kareta, czy koncert klawesynowy to tylko niektóre atrakcje, jakie za darmo czekają białostoczan podczas drugiego Festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki”.

– Przenieśmy się wraz z mieszkańcami do czasów Jana Klemensa Branickiego – zachęcał na spotkaniu z mediami Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. A przenosić się będzie można na różne sposoby.

Festiwal rozpocznie 14 czerwca wykład Jana Poznańskiego „Barok, epoka przepychu na stole”.

– To wybitny specjalista, który przygotowuje potrawy z epoki na współczesne książęce stoły – poinformował Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury Śródmieście, który organizuje trzydniową imprezę. I obiecał, że spotkaniu ze znawcą kuchni w Astorii będzie towarzyszyła degustacja. Godzinę później, w sali wystawowej domu kultury przy ul. Kilińskiego koneserzy pięknych przedmiotów będą mogli zachwycić się wystawą „Petit et élégant”. To będzie prezentacja przedmiotów ozdobnych nawiązujących do okresu baroku.

W sobotę, w alei Zakochanych w Parku Planty, Orkiestra Czasów Zarazy z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis zrekonstruują muzykę biesiadną z epoki.

Festiwal „Barokowe Ogrody Sztuki” PROGRAM

14.06.2019 (piątek)
Edukacja, historia, instalacja, styl życia

godz. 18.00 – Barok, epoka przepychu na stole – wykład Jana Poznańskiego, miniatura muzyczna w wykonaniu Joanny Mytnik i Pawła Tarasiuka, restauracja Astoria
godz. 19.00 – Petit et élégant – wystawa przedmiotów ozdobnych nawiązujących do okresu baroku, miniatura muzyczna zespołu Kameralnego Barocco, Dom Kultury „Śródmieście”,
godz. 22.00 – Kareta Branickiego – instalacja artystyczna oraz pokaz strojów, dziedziniec wstępny Pałacu Branickich

15.06.2019 (sobota)
Muzyka, edukacja

godz. 11.00 – „W zielonym salonie Branickich – Choroszcz” wyjazdowy spacer edukacyjny; zbiórka przy studni pałacowej od ul. Legionowej (zapisy na wyjazd od 10.30 w miejscu zbiórki)
godz. 19.00 – „Bajka o księżniczkach” spektakl taneczny Zespołu Muzyki i Tańca dawnego Capella Antiqua Bialostociensis, Aleja Zakochanych – Park Planty
godz. 20.00 – „Kawa muzyczna w ogrodach” cz. 2 – koncert Orkiestry Czasów Zarazy (zespół rekonstrukcji muzyki polskiej karczmy i dworu początku XVIII wieku na podstawie zapisków  Georga Philippa Telemanna) z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis, Aleja Zakochanych – Park Planty

16.06.2019 (niedziela)
Muzyka, film

godz.15.30 – „Faworyta” – film kostiumowy, reż. Giorgos Lanthimos, kino Forum (bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie DKŚ)
godz. 20.00 – „Imieniny Jana Klemensa” - koncert klawesynowy muzyki barokowej w wykonaniu prof. Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, Aula Magna Pałacu Branickich (bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie DKŚ)

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS" powstał w 1998 roku i obecnie liczy 36 osób. W repertuarze zespołu znajdują się tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich.
Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, gdzie w 2006 r. zdobył Złotą Harfę Eola oraz najwyższą nagrodę tego festiwalu, czyli GRAND PRIX Festiwalu. Od wielu lat prezentuje swoje umiejętności i kształci się warsztatowo na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie. Tancerze z zespołu od kilku lat współpracują z zawodowymi tancerzami i muzykami przy realizacji projektów artystycznych. Zapraszani byli do wspólnych działań artystycznych przez m.in. Balet Dworski „Cracovia Danza” z Krakowa, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego „Ars Nova” z Warszawy, Fundację „Pro Anima” z Białegostoku.
Przez 20 lat pracy zespół przygotował 16 programów renesansowych i barokowych oraz wydał 4 płyty dvd z zapisem swoich najlepszych spektakli tanecznych.
Kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem grupy tanecznej jest Helena Szuhalska.
„BAJKA O KSIĘŻNICZKACH”
Spektakl teatralno-taneczny powstał na podstawie tekstu „Bajka o księżniczkach” Zofii Pomian Piętki. Dzieci i młodzież z Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” na krótki czas przeniosą widzów w odległe czasy renesansowe. W spektaklu można zobaczyć dworskie tańce francuskie, włoskie i polskie, m.in.: Branle, Pavana, Bizzaria d’Amore, Barriera, Il Cesarino, Cantio Polonica, Rex. Choreografie do nich stworzyli ówcześni mistrzowie tańca, jak Thoinot Arbeau, Fabritio Caroso, Cesare Negri, a także Romana Agnel, współczesna wybitna znawczyni i choreograf nie tylko tańców dworskich, założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza w Krakowie. W spektaklu „Bajka o księżniczkach” zespół, po raz pierwszy w swoich programach, wykorzystał elementy komedii dell’arte, pracując pod fachowym okiem Agnieszki Cianciary-Frohlich, aktorki i reżysera krakowskiego Teatru Komedianty.

Zespół Kameralny „BAROCCO”
Nowo powstały zespół muzyki dawnej, który tworzą 3 osoby w składzie: Bożena Kraśko- altówka, Marcela Bałakier - skrzypce i Maurycy Bałakier - skrzypce.
Joanna Mytnik - flet i Paweł Tarasiuk - gitara– Instruktorzy Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku
Balet Dworski „Cracova Danza”
Balet Dworski „Cracovia Danza” to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dworskich oraz historycznych założony w 1998 roku przez tancerkę, choreograf i pedagog Romanę Agnel. Specjalizuje się w odtwarzaniu tańców i baletów dworskich różnych krajów i epok ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnych tańców polskich, tworząc barwne widowiska z okresów od średniowiecza po czasy współczesne. Szczególne miejsce w repertuarze Baletu zajmują spektakle związane z historią a także tradycjami Królewskiego Miasta Krakowa. Zespół uczestniczy w prestiżowych produkcjach baletowych i operowych, współpracuje ze znakomitymi instrumentalistami, zespołami oraz licznymi instytucjami kultury w Polsce i na świecie. Poprzez swoją działalność Balet Dworski „Cracovia Danza” pozostaje unikatowym ambasadorem kultury oraz sztuki polskiej na skalę światową, fascynując i edukując

Orkiestra Czasów Zarazy
Muzyka polskiej karczmy i dworu polskiego Rzeczpospolitej początku XVIII wieku.
Zespół wykona utwory Georga Philippa Telemanna: Tańce polskie z manuskryptu rostockiego TWV 45:1-31

W latach 1705-1707(?), podczas pracy na stanowisku kapelmistrza księcia Erdmanna II von Promnitz-Sorau G.Ph. Telemann miał okazję zaznajomić się z muzyką polską. Podróżując z orszakiem księcia poznawał jej dworskie jak i plebejskie oblicze. Zasłyszane w zarówno w pałacach jak i w karczmach melodie inspirowały go przez wiele następnych lat. O stylu polskim wypowiadał się zawsze z najwyższym uznaniem. Opisywał skład kapel grających w przydrożnych karczmach,chwalił grę polskich skrzypków i dudziarzy.
Nasz projekt opiera się na założeniu, że zapisane w odkrytym w 1987 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Rostocku rękopisie tańce polskie stanowić mogą plon chwil spędzonych przez kompozytora w przydrożnych polskich karczmach. Zachowane w formie dwóch ksiąg głosowych (Violino Pro, Bassono) kompozycje postanowiliśmy wykonać tak, jak grano ich prawdopodobne
pierwowzory. Zgodnie z opisem Telemanna nasza kapela składa się zatem z dud, skrzypiec, puzonu, basów i regału a muzycy klasyczni grają wspólnie z muzykami tradycyjnymi.
Nazwa projektu nawiązuje do tragicznego dla Polski początku XVIII wieku - wspaniała i bujna kultura muzyczna rozwija się wówczas w Rzeczpospolitej na tle spustoszeń wywołanych przez Wielką Wojnę Północną oraz towarzyszącą jej epidemię dżumy.
.
Członkowie zespołu
Paweł Iwaszkiewicz: dudy, kierownictwo artystyczne
Olena Yeremenko, Witek Broda: skrzypce
Piotr Wawreniuk: puzon
Mirosław Feldgebel: regał
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela

Elżbieta Stefańska i Mariko Kato
Elżbieta Stefańska - Polska klawesynistka, profesor sztuki, Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest laureatką Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie. Koncertowała w wielu krajach Europy (w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Ukrainie, we Francji i Włoszech), Azji (w Iranie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie) oraz w USA..

Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Była również uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez Prof. Halinę-Czerny Stefańską. Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie z Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. W latach 2005 – 2016 brała udział w znaczących festiwalach muzycznych m.in.: Festiwalu Bachowskim w Gliwicach, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wygiełzowie, Festiwalu Pianistyki w Słupsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, V Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, Muzyka w Starym Krakowie. W czerwcu 2008 roku uczestniczyła w mistrzowskim kursie klawesynowym w Budapeszcie

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie