Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnobyl na scenie Teatru Dramatycznego

Anna Kopeć
"Czarnobylska modlitwa” to opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się o granice absurdu. Na scenie aktorom towarzyszy także Chór Bab, który tworzą panie z zespołów m.in. z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Domu Kultury Śródmieście czy chór z kościoła św. Kazimierza.
"Czarnobylska modlitwa” to opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się o granice absurdu. Na scenie aktorom towarzyszy także Chór Bab, który tworzą panie z zespołów m.in. z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Domu Kultury Śródmieście czy chór z kościoła św. Kazimierza. Wojciech Wojtkielewicz
Nowość u Węgierki. Nie będzie to pełna sztuka, a performatywne czytanie tekstu. Teatr Dramatyczny przygotowuje się do wystawienia "Czarnobylskiej modlitwy".

W tej sztuce mierzymy się z mitem Czarnobyla. Ta pierwsza nuklearna katastrofa XX wieku pokazuje pychę człowieka, który w zetknięciu z nauką umieszcza siebie na piedestale, a w momencie nieszczęścia jest bezradny i bezbronny - mówi Dana Łukasińska, autorka tekstu, który napisała na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz. - Pokazuje także jak działa człowiek radziecki w systemie totalitaryzmu komunistycznego. Ta katastrofa rozbiła nie tylko czwarty reaktor, ale także imperium radzieckie. To także opowieść o zagładzie zwierząt.

Teatr Dramatyczny na inaugurację sezonu artystycznego przygotowuje pierwszą wersję sztuki na podstawie głośnego reportażu białoruskiej pisarki "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości". To opowieść o dramatach świadków czarnobylskiej tragedii. Na scenie nie zobaczymy jednak ostatecznego efektu, do czego przyzwyczajona jest białostocka publiczność. Będzie to prapremierowe czytanie o charakterze artystycznej improwizacji.

- Sztuka premierę będzie miała w styczniu. To co zobaczymy w ten weekend na scenie może jeszcze ulec zmianie - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, reżyser spektaklu. - Publiczność zaproszona jest na swoistą próbę, do której normalnie nie ma się dostępu. Świadomie chciałam pokazać pewien proces twórczy.

Dla aktorów taka forma przedstawienia jest ciekawym, nowym doświadczeniem.

- Performatywne czytanie wykonujemy przy każdej realizacji, ale po raz pierwszy twórczą niegotowość musimy przedstawić widzom - mówi aktor Bernard Bania. - Takie przyłapanie na pewnym etapie pracy jest ciekawym doświadczeniem.

Na scenie oprócz białostockich aktorów zobaczymy także trzy nowe twarze. Gościnnie w spektaklu zagrają Mateusz Witczuk, Łukasz Węgrzynowski, Barbara Pigoń. Prapremiera "Czarnobylskiej modlitwy" odbędzie się w sobotę, 22 wrzesnia o godz. 19. Wcześniej - w ramach inauguracji sezonu - zaplanowano kilka atrakcji. Będzie potańcówka, którą poprowadzi 74-letnia DJ Wika, koncerty oraz prezentacja nowego logo teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny