MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz. Gmina ogłosi kolejny konkurs na granty do montażu fotowoltaiki. Ma na to 1,3 mln zł

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podczas podpisania umowy między burmistrzem Robertem Wardzińskim i członkiem zarządu Markiem Malinowskim obecna była skarbnik gminy Anna Radziszewska i Piotr Dojlida, radny Klepacz
Podczas podpisania umowy między burmistrzem Robertem Wardzińskim i członkiem zarządu Markiem Malinowskim obecna była skarbnik gminy Anna Radziszewska i Piotr Dojlida, radny Klepacz UMWP
Mieszkańcy gminy będą sami produkować prąd dzięki instalacjom fotowoltaicznym, które wytwarzają energię elektryczną z promieni słonecznych. Umowę na dofinansowanie tej inwestycji z funduszy europejskich podpisali (1.09) Marek Malinowski, członek zarządu województwa i Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy.

- Jako zarząd chętnie wspieramy inwestycje, które zwiększają udział województwa w produkcji energii z odnawialnych źródeł. Przynoszą one mieszkańcom duże oszczędności w domowych budżetach. Przekładają się również na lepszą jakość powietrza dzięki redukcji emisji zanieczyszczeń - zauważył Marek Malinowski.

Skorzysta 70 rodzin

Gmina Choroszcz przekaże teraz dotację (granty) mieszkańcom na montaż na dachach domów instalacji fotowoltaicznych. Rocznie produkcja energii elektrycznej z urządzeń OZE, przekroczy 326 MWh. Według burmistrza, jest możliwe, że uda się przekazać granty blisko 70 rodzinom, a nie 58 jak przewiduje projekt.

- Po podpisaniu umowy, zbieramy zgłoszenia od mieszkańców. Chętnych jest więcej, dlatego grantobiorców wyłaniamy w drodze losowania. Potem każdy mieszkaniec sam szuka wykonawcy, wysyła oferty. Kiedy dopełni już formalności, przedstawia nam dokumenty, my je weryfikujemy i podpisujemy umowę - wyjaśniał Robert Wardziński.

Wartość tej inwestycji sięga 2 mln zł, z czego 1,3 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich. Instalacje mają zostać zamontowane do końca marca 2022 roku.

Czytaj również: Choroszcz. Wyniki konkursu na granty na fotowoltaikę podzieliły mieszkańców gminy. Rezerwowi i ci co wygrali

To drugi projekt na solary w Choroszczy

Ten projekt został wyłoniony pod koniec lipca - z listy rezerwowej - w konkursie unijnym na dofinansowanie budowy i montażu na domach mieszkańców podlaskich gmin instalacji fotowoltaicznych. Było to możliwe dzięki zwiększeniu przez zarząd województwa budżetu naboru.

Wcześniej, w styczniu tego, w ramach tego samego konkursu, gmina otrzymała wsparcie na podobny projekt o identycznym koszcie i dofinansowaniu. W tym wypadku - po drugim losowaniu - gmina podpisała umowy z 73 mieszkańcami Choroszczy.

Po pierwszym losowaniu grantów na instalacje OZE doszło do skandalu i protestów choroszczan o czym poinformował Kurier Poranny. Losowanie odbyło się 30 kwietnia, tuż przed długim, majowym weekendem. Wśród tych, którzy otrzymali granty (do 54 tys. zł brutto) znalazło się wielu lokalnych VIP-ów: od burmistrza, kierownika USC i szefowej rady miasta, przez radnych i ich rodziny, po przedstawicieli lokalnego biznesu czy mieszkańców gminy o znanych nazwiskach, jak np. były rektor politechniki czy szef muzeum.

Czytaj również: Choroszcz. Po protestach mieszkańców burmistrz Robert Wardziński oddaje wylosowany grant na fotowoltaikę

Mieszkańcy zarzucali burmistrzowi i gminie, że choć o to prosili, losowanie nie było publiczne, a na listach rezerwowych nie znalazł się żaden z ubiegających się o dofinansowanie VIP-ów. Gdy media napisały o sprawie, a mieszkańcy nie ustawali w protestach, burmistrz Choroszczy oddał wylosowany grant na fotowoltaikę.

Sprawą - m.in. po skargach mieszkańców na przebieg losowania - zainteresował się Urząd Marszałkowski, który po kontroli zalecił gminie powtórzenie losowania. I tak się stało. Drugie losowanie odbyło się 26 czerwca - tym razem w obecności kilkudziesięciu mieszkańców Choroszczy.

Choroszcz. Znowu losowano granty na fotowoltaikę dla mieszka...

- Myślę, że dzięki tym dwóm projektom blisko 140 rodzin z gminy Chroszcz otrzyma wparcie na montaż instalacji fotowoltaicznych. To duża pomoc, duża korzyść dla środowiska - zauważył burmistrz Choroszczy i dodał: - Im więcej instalacji fotowoltaicznych powstanie, im więcej nowoczesnych źródeł ciepła, tym lepiej dla gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny