MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2021 w Białymstoku. Mieszkańcy zgłosili 150 projektów. Wśród nich tężnie solankowe, minibusy, tereny zielone, bulwary

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Taka tężnia solankowa powstała w Krakowie dzięki budżetowi obywatelskiemu
Taka tężnia solankowa powstała w Krakowie dzięki budżetowi obywatelskiemu Anna Kaczmarz
We wtorek (30 czerwca) minął termin składania wniosków do budżetu obywatelskiego 2021. Białostoczanie zgłosili 150 projektów. Wśród nich chociażby stworzenie wypożyczalni planszówek, powstanie kolejnych zielonych przystanków czy budowa pomnika Władysława Bartoszewskiego. Wszystkie projekty zostaną teraz poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Listę tych zakwalifikowanych do głosowania poznamy do 8 września.

Do tej pory, dzięki pomysłom zgłoszonym w poprzednich edycjach, zostało zrealizowanych wiele ciekawych projektów, które wzbogacają i uatrakcyjniają Białystok. W tym roku zgłoszeń jest 150 – mówił wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

W piątek (3 lipca), na tle zrewitalizowanego z BO 2018 stawu przy ul. Mickiewicza, przedstawiał projekty, które mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego na 2021 rok. - Szacunkowy koszt wszystkich złożonych projektów to prawie 48 mln zł - mówił.

W tym roku, z uwagi na pandemię, termin składania wniosków został przedłużony do końca czerwca.

- Wpłynęło 48 projektów ogólnomiejskich i 102 osiedlowe. Najwięcej, tj. 65, ostatniego dnia. Elektronicznie zgłoszono 112 wniosków, a 33 w wersji papierowej. Natomiast pięć projektów było złożonych zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Wśród zgłoszonych pomysłów jest m.in. 17 projektów „zielonych”, 16 dotyczących infrastruktury drogowej – dróg i chodników oraz 20 propozycji boisk i placów zabaw. Najwięcej wniosków osiedlowych wpłynęło z Osiedla Dziesięciny II – 10, następny był Antoniuk – 7 projektów. Rekordzista złożył aż 19 projektów - wyliczał Przemysław Tuchliński.

Czytaj też: Budżet obywatelski 2020. WYNIKI: Zobacz listę zwycięskich projektów, które wygrały w głosowaniu

Wśród projektów jest chociażby stworzenie dziesięciu zielonych przystanków komunikacji miejskiej (m.in. przy kościele św. Rocha i przy farze) czy budowa skateparku na Starosielcach. Mieszkańcy proponują też uruchomienie minibusów, które kursowałyby w ramach poszczególnych osiedli. Czy budowę bulwarów między al. 1000-lecia Państwa Polskiego, ul. Radzymińską a Sokólską.

Jest też pomysł na stworzenie tężni solankowych na plaży na Dojlidach czy postawienie flagi Jagiellonii na rondzie o tej nazwie. Mamy też propozycję rozbudowy toru Wschodzący Białystok o część szutrową oraz zaplecze techniczne i parkingowe. Oraz stworzenie wypożyczalni planszówek w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 lub ewentualnie jednej z filii Książnicy Podlaskiej.

Czytaj też: Budżet Obywatelski 2020. Zgłosiliśmy aż 154 projekty. Czyli dokładnie tyle samo ile w roku poprzednim

Wśród pomysłów pojawiła się też budowa pomnika Władysława Bartoszewskiego (miałby stanąć na moście łączący Pałac Branickich z placem Andrzeja Lussy). Na majowej sesji z pomysłem budowy tego pomnika wystąpił prezydent Tadeusz Truskolaski. Choć zgodę radnych (większość ma KO) uzyskał, to stwierdził że pomnik powstanie tylko wtedy gdy mieszkańcy zgłoszą taki projekt w budżecie obywatelskim i projekt ten zostanie przegłosowany.

Czytaj też: Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Nie zagłosujemy osobno na zielony budżet i projekty edukacyjne

- Mieszkańcy skorzystali z takiej formy aktywności, jaką jest zgłoszenie projektu do budżetu obywatelskiego - stwierdził Przemysław Tuchliński komentując fakt zgłoszenia przez mieszkańców projektu budowy wspomnianego pomnika.

Na budżet obywatelski miasto przeznaczyło w tym roku 12 mln zł. W tym na projekty ogólnomiejskie – 4 mln zł i osiedlowe – 8 mln zł. Projekty zielonego budżetu można było zgłaszać w ramach obu kategorii. W tym roku zmianie uległy zasady dotyczące projektów zlokalizowanych na terenach szkolnych. Były one przyjmowane wyłącznie w ramach kategorii projektów osiedlowych.

– Teraz trzeba dokonać oceny formalnej i merytorycznej, dopiero potem zaprosimy białostoczan do głosowania. Wszystkie formularze zostaną zarejestrowane i zweryfikowane. Do 8 września poznamy listę projektów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Głosowanie odbędzie się między 1 a 15 października. Ogłoszenie wyników planowane jest do 31 października - informował Przemysław Tuchliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny