MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2020. WYNIKI: Zobacz listę zwycięskich projektów, które wygrały w głosowaniu (zdjęcia) (1.11.2019 r.)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Głos oddało ok. 68,9 tys. osób.
Głos oddało ok. 68,9 tys. osób. Piotr Sawczuk
Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów dostała budowa centrum sportowego przy "Elektryku", a wśród osiedlowych stworzenie siłowni na Piaskach. Takie są wyniki głosowania na budżet obywatelski 2020.

Budżet obywatelski 2020. WYNIKI: Zobacz listę zwycięskich projektów

Na naszym osiedlu do tej pory nie było żadnego tego typu miejsca. Dzieci musiały bawić się na ulicach stwarzając niebezpieczeństwo - mówiły Dorota Chmielewska i Wioletta Ratajczak - Wrona z Zawad.

Złożyły projekty ze swojego osiedla - budowa placu zabaw oraz fitparku. Oba projekty zwyciężyły w przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. - Dziękujemy wszystkim, którzy roznosili ulotki i zachęcali do głosowania oraz proboszczowi parafii św. Krzysztofa ks. Dariuszowi Tomkielowi. Oczywiście podziękowania należą się również wszystkim, którzy oddali głos - cieszyły się pani.

Czytaj też: Budżet obywatelski 2020. 1 października rozpoczęło się głosowanie na propozycje mieszkańców. Jest też postulat o mapkę budżetową

W czwartek (31 października) prezydent Tadeusz Truskolaski ogłosił listę zwycięskich projektów w głosowaniu na budżet obywatelski 2020. Głos oddało ok. 68,9 tys. osób.

- To nawet trochę więcej niż dostałem w wyborach. Ale niewiele więcej - śmiał się prezydent.

Dziękował głosującym i projektodawcom za zaangażowanie. – Wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie i naszą małą ojczyznę - stwierdził Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Budżet Obywatelski 2020. Zgłosiliśmy aż 154 projekty. Czyli dokładnie tyle samo ile w roku poprzednim

Białostoczanie rekomendowali do realizacji 32 projekty. Wśród nich jest 11 projektów ogólnomiejskich i 21 osiedlowych.

Z projektów ogólnomiejskich największą liczbę głosów (bo aż 4517) zdobył drugi etap budowy Centrum Sportowego Tysiąclecia przy Zespole Szkół Elektrycznych. - Cieszę się, że udało się zaangażować do naszego projektu uczniów, nauczycieli i rodziców – całą społeczność – mówiła autorka projektu Emilia Łapińska.

Ponad 2,5 tys. głosów zdobył zaś projekt polegający na zakupie motocykla ratunkowego dla pogotowia. Milion złotych zostanie z kolei przeznaczony na modernizację alejki profesorów Aliny i Andrzeja Myrchów łączącej Las Zwierzyniecki z kampusem UwB. Co ciekawe, rozwinięcie tego projektu dostanie też pół miliona w ramach projektów osiedlowych. - Nie dało się zrealizować tego pomysłu w ramach jednego projektu ogólnomiejskiego, bo w tej kategorii można zgłaszać zadania opiewające maksymalnie na milion złotych - mówił pomysłodawca Wiesław Mikucki.

Czytaj też: Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Nie zagłosujemy osobno na zielony budżet i projekty edukacyjne

Podkreślał, że w ramach projektu ogólnomiejskiego zwykła wydeptana ścieżka w lesie zmieni się w ścieżkę z prawdziwego zdarzenie. - Zostaną też ustawione ławeczki oraz stoliki do gier planszowych. W ramach projektu osiedlowego powstanie zaś nowe ogrodzenie domu pomocy społecznej, wzdłuż którego ciągnie się ścieżka. Zostaną na nim umieszczone plansze edukacyjne m.in. z sylwetkami zwierząt - wyjaśniał pan Wiesław.

Wśród projektów osiedlowych największą liczbę głosów (6080) zdobył zaś projekt budowy siłowni zewnętrznej i wewnętrznej na os. Piaski. Drugie miejsce (4342) zajął zaś kreatywny plac zabaw. Również na tym samym osiedlu.

Najmniej głosów (bo 17) zdobyło zaś - warte 4 tys. zł - przesunięcie przystanku autobusowego przy ul. Andersa.

- Tak było poprzednio przy projektach osiedlowych, że wystarczył nieraz jeden głos i projekt przechodził. Tym razem (w sytuacji gdy głosować można również na dwa projekty osiedlowe, a nie wyłącznie na jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na osiedlowy - przyp. red.) liczba głosów oddanych na projekty osiedlowe jest imponująca - skwitował prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny