Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2020. Zgłosiliśmy aż 154 projekty. Czyli dokładnie tyle samo ile w roku poprzednim

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Najwięcej wniosków osiedlowych wpłynęło z Osiedla Centrum - 10. Po 8 zgłoszeń było z Antoniuka i Bojar- mówił wiceprezydent Przemysław Tuchliński.
Najwięcej wniosków osiedlowych wpłynęło z Osiedla Centrum - 10. Po 8 zgłoszeń było z Antoniuka i Bojar- mówił wiceprezydent Przemysław Tuchliński. Wojciech Wojtkielewicz
Dokładnie tyle samo projektów złożyli białostoczanie do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, ile było w zeszłym roku. Ogłoszenie listy pomysłów, na które można będzie głosować nastąpi do 17 września.

Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie w przedsięwzięcia ważne dla białostoczan - mówił wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Podsumował w poniedziałek (13 maja) pierwszy etap tworzenia przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Okazało się, że złożono 154 projekty. Czyli dokładnie tyle, ile w ubiegłym roku.

Gorąca dyskusja o zasadach tegorocznego BO: Według PiS prezydent będzie miał zbyt dużo do powiedzenia przy budżecie obywatelskim

- Podobnie jak w poprzednich edycjach, projekty dotyczą sfer życia, które najbardziej interesują mieszkańców. Czyli są to kwestie związane z infrastrukturą drogową, place zabaw czy zielenią miejską - podkreślał wiceprezydent.

I tak wśród złożonych wniosków infrastrukturalnych jest 16 dotyczących dróg i chodników, 13 ścieżek rowerowych i 9 parkingów. Natomiast wśród tematyki sportowej 7 projektów dotyczy budowy i modernizacji boisk, 16 - placów zabaw, natomiast 14 - innych form aktywności fizycznej. Takich jak chociażby street workout czy siłownie pod chmurką.

Zmiany, które narzucił wojewoda: Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Nie zagłosujemy osobno na zielony budżet i projekty edukacyjne

Projektów kulturalno-społecznych (warsztaty, festyny) jest 13. Jest też 10 propozycji stawiania pomników. Zgłoszono również 19 „zielonych” projektów, czyli dotyczących m.in. nasadzeń drzew czy budowy wybiegów dla psów.

Złożono 104 projekty osiedlowe i 50 ogólnomiejskich. Wszystkie warte są ponad 50 mln zł. Miasto ma do podziału 12 mln. Najbardziej kosztowny projekt w projektach ogólnomiejskich został złożony na równo 1 mln zł.

Elektronicznie zgłoszono 41 wniosków, a 113 - w wersji papierowej. Najwięcej projektów (87) wpłynęło ostatniego dnia, czyli 10 maja.

- To generalna praktyka wynikająca z naszego charakteru. Składanie deklaracji PIT też odkładaliśmy na ostatni moment - komentował Przemysław Tuchliński.

A to, że więcej było wniosków papierowych uważa za dowód, że uważamy taką formę składania jako pewniejszą niż wniosek internetowy.

- Znów ogromną popularnością cieszyły się maratony pisania wniosków. Wzięło w nich udział około 70 pomysłodawców, którym urzędnicy udzielili pomocy przy pisaniu projektów - podkreślał Tuchliński.

Najwięcej wniosków osiedlowych wpłynęło z Osiedla Centrum - 10. Po 8 zgłoszeń było z Antoniuka i Bojar. Tylko z jednego osiedla, tj. z Osiedla Młodych, nie zgłoszono ani jednego projektu.

Zwycięskie projekty poprzedniej edycji: Budżet obywatelski 2019 zwycięskie projekty. Magistrast ogłosił wyniki. 27 projektów białostoczan do realizacji.

Rekordzista złożył 10 projektów. W tym roku w przeciwieństwie do lat ubiegłych nie trzeba było starać się o 20 podpisów pod projektem, wystarczyły tylko dwa. Takie udogodnienie nie miało jednak chyba aż tak wielkiego znaczenia, skoro wniosków złożono tyle samo co rok wcześniej. - Faktycznie, patrząc na liczby bezwzględne, można wysnuć taki wniosek - przyznał wiceprezydent.

Teraz wszystkie formularze zostaną zarejestrowane i zweryfikowane. Listę projektów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do głosowania poznamy do 17 września. Ogłoszenie wyników nastąpi zaś do 31 października.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny