MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już tylko dwa tygodnie do końca tegorocznej kampanii PIT. O tym trzeba pamiętać!

Andrzej Matys
Andrzej Matys
podlaska KAS
Zeznania podatkowe PIT za 2023 rok trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Ponad 90 proc. zeznań podatkowych w Podlaskiem zostało złożonych przez internet. W tym roku w usłudze Twój e-PIT wprowadzono nowości dotyczące m.in. przedsiębiorców.

- Do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło już 305 tys. zeznań PIT. Z dotychczas złożonych deklaracji wynika, że 74,5 proc. podlaskich podatników ma zwrot, a 11 proc. podatników musi podatek dopłacić. Pozostałe zeznania to tzw. zerówki, czyli przypadki, w których podatnik ani nie ma zwrotu, ani nie musi dopłacać - informuje rzecznik prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej Radosław Hancewicz i dodaje: - Dotychczas podlaskie urzędy skarbowe zwróciły już podatnikom 344 mln zł.

Dlaczego warto korzystać z usługi Twój e-PIT i e-Urząd Skarbowy

Osoby rozliczające PIT za 2023 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Pieniądze otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji.
Jak zapewnia rzecznik podlaskiej KAS, dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 i PIT-38 złożonych za pomocą tej usługi trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni, ale bywa, że podatnik dostaje zwrot nawet trzeciego dnia po złożeniu zeznania. W przypadku zeznań papierowych ustawowy termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

- Najprościej swoje zeznanie PIT można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. W całym kraju z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. Podatnicy mogą w nim w wygodny i bezpieczny sposób rozliczyć PIT, szybko otrzymać zwrot nadpłaty lub zapłacić podatek online również przy użyciu systemu BLIK, a także skorzystać z wielu innych usług oferowanych przez KAS. Ponad 1,5 mln użytkowników wyraziło już także zgodę na e-korespondencję z administracją skarbową - tłumaczy Radosław Hancewicz.

Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie Skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Jeśli zapomnisz o złożeniu deklaracji

Osoby, które składają PIT-37 i PIT-38 nawet, jeśli o tym zapomną, 1 maja 2024 roku ich zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie rozliczone. W ubiegłym roku w Podlaskiem blisko 100 tys. zeznań PIT zostało rozliczonych automatycznie.
- Jednak do swoich zeznań powinni zajrzeć podatnicy, którzy chcą ewentualnie dodać ulgi i odliczenia, z których mogą skorzystać, a o których KAS nie wie. Dodatkowo możemy zmienić organizację pożytku publicznego (OPP), na rzecz której przekażemy 1,5 proc. podatku. We wstępnie przygotowanym zeznaniu podatkowym automatycznie będzie bowiem wpisana OPP, której w ubiegłym roku przekazywaliśmy 1,5 proc. naszego podatku - przypomina rzecznik Hancewicz.

Czytaj również:

Tegoroczne nowości dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT adresowana jest także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. W usłudze Twój e-PIT można rozliczyć przychody uzyskane w 2023 roku na formularzu:

  • PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej oraz przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
  • WAŻNE. Rozliczając się na tych formularzach podatnik sam uzupełnia dane, których nie ma we wstępnie przygotowanym przez KAS zeznaniu podatkowym, po czym musi samodzielnie zeznanie zatwierdzić. PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 nie zostaną bowiem zatwierdzone automatycznie z końcem kwietnia tak jak będzie to miało miejsce w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38.

Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się:

  • za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • przez aplikację mObywatel.

Czytaj również:

- Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi - przypomina rzecznik podlaskiej KAS.
Ze statystyk wynika, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zeznania elektroniczne, które stanowią aż 91 proc. wszystkich PIT-ów złożonych przez podlaskich podatników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny