Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczając PIT 2023 zostawmy 1,5 proc. swego podatku w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podczas konferencji w Izbie Administracji Skarbowej wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i dyrektor  IAS insp. Piotr Szczepaniak zachęcali podatników, by przekazywali 1,5 proc. podatku na rzecz  regionalnych organizacji pożytku publicznego
Podczas konferencji w Izbie Administracji Skarbowej wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i dyrektor IAS insp. Piotr Szczepaniak zachęcali podatników, by przekazywali 1,5 proc. podatku na rzecz regionalnych organizacji pożytku publicznego Wojciech Wojtkielewicz
W przyszły czwartek, 15 lutego rusza kampania rozliczeń podatkowych za 2023 rok. Wraz z nią każdy podatnik może przekazać 1,5 proc. swego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeszłym roku Podlasianie oddali regionalnym NGO-som 37 mln zł.

- Rozpoczynamy akcję „1,5 proc. podatku zostaw w Podlaskiem” i uważam, że warto z tej możliwości skorzystać. Te pieniądze powinny zostać w naszym województwie i zasilić konta podlaskich organizacji trzeciego sektora, bo one bardzo potrzebują naszej pomocy i pieniędzy, dzięki którym mogą realizować swoje zadania - mówił podczas wtorkowej (6.02) konferencji w Izbie Administracji Skarbowej wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i przypomniał, że akcja ta jest organizowana już po raz 20.

Podkreślił też, że podczas zeszłorocznych rozliczeń PIT-ów przekazaliśmy podlaskim OPP 37 mln zł, zaś od początku funkcjonowania odpisu podatkowego organizacje pozarządowe otrzymały 265 mln zł.

Do apelu wojewody, przyłączył się dyrektor białostockiej IAS przypominając, początkowo odpis wynosił 1 proc., a od dwóch lat jest to 1,5 proc.: - Ze swej strony możemy zapewnić, że zrobimy wszystko, by pieniądze zadeklarowane przez podatników do wybranych przez nich OPP przekazać. Trzeba jednak pamiętać, że aby naliczyć 1,5 proc. podatku, podatnik musi w terminie rozliczyć się z urzędem (do 1. Lipca br.) - dodał insp. Piotr Szczepaniak.

Czytaj również:

Jak przypomniał rzecznik podlaskiej KAS, jeśli rozliczamy się elektronicznie (w ub.r. 93 proc. PIT) , przekazywanie 1,5 proc. nie wymaga żadnego działania. – Jeżeli robiliśmy to w zeszłym roku KAS, przygotowując wstępnie PIT-y za 2023 rok, wpisze w nich automatycznie OPP, której rok temu przekazaliśmy 1,5 proc. podatku. Oczywiście każdy z nas może to zmienić, pod warunkiem, że dana OPP jest na liście organizacji uprawnionych, która znajduje się na stronach Narodowego Instytutu Wolności – wyjaśniał Radosław Hancewicz.

Wyjaśnił również, że jeśli emeryt czy rencista chcą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP, a wtedy urząd skarbowy przekaże tej organizacji 1,5 proc. podatku wykazanego w deklaracji PIT-40A, którą przygotował organ rentowy, np. ZUS.
- Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36 – powiedział rzecznik Hancewicz dodając, że PIT-OP złożony do 30 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywał w kolejnych latach.

Czytaj również:

- W Podlaskiem mamy 287 organizacji o statusie OPP, które pomagają swoim podopiecznym w przypadku ciężkich chorób, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe. Im więcej z nas przekaże 1,5 proc. swego podatku, tym więcej pieniędzy będą miały organizacje by realizować swoje statutowe cele – podkreśliła prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych Iwona Zaborowska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny