MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pobierasz 800+? ZUS przypomina: Te osoby koniecznie muszą złożyć nowy wniosek, żeby nie stracić świadczenia 800+. Masz ostatni dzień

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Złożenie wniosku do 30 kwietnia, zapewni ciągłość wypłaty świadczenia. Złożenie wniosku w maju lub czerwcu skutkuje wypłatą wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca.
Złożenie wniosku do 30 kwietnia, zapewni ciągłość wypłaty świadczenia. Złożenie wniosku w maju lub czerwcu skutkuje wypłatą wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca. Unsplash/ Stephen Andrews
ZUS przypomina o wniosku o 800+. Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożą prawidłowo wypełniony wniosek, otrzymają przelew do 30 czerwca. Jeśli złożą wniosek w maju lub czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca. Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. – Staramy się jak najszybciej rozpatrywać wnioski o wypłatę, ale w niektórych są błędy, a to wpływa na wydłużenie czasu realizacji – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Spis treści

800+. ZUS przyjmuje wnioski na nowy okres świadczeniowy 2024/2025

Od 1 lutego 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy 2024/2025. Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożą prawidłowo wypełniony wniosek, otrzymają przelew do 30 czerwca.

Jeśli złożą wniosek w maju lub czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca.

– Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Warto, więc pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia – wyjaśnia ZUS.

Kto i jak może złożyć wniosek o 800+?

Wnioski o świadczenie wychowawcze mogą składać nie tylko rodzice, ale i opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Jak przypomniano w przesłanym do redakcji komunikacie, wypełniony formularz można przesłać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Błędy we wniosku o 800+. Co z wypłatą świadczenia?

– Staramy się jak najszybciej rozpatrywać wnioski o wypłatę, ale w niektórych są błędy, a to wpływa na wydłużenie czasu realizacji – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W takich przypadkach nasi eksperci kontaktują się z osobą, która złożyła wniosek w celu wyjaśnienia lub uzupełnienia dokumentów. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, na profilu PUE ZUS klienta zamieszczamy wezwanie do uzupełnienia wniosku – wyjaśnia.

Rzeczniczka zapewnia, że po wystawieniu takiego wezwania klient dostaje sms i wiadomość na adres poczty elektronicznej.

– Gdy zaczynamy sprawdzać, wtedy okazuje się, że np. rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka – opowiada Kowalska-Matis. – Niekiedy rodzice zamiast numeru PESEL dziecka, podają własny PESEL lub przestawiają cyfry w numerze rachunku bankowego – podaje.

Czasami do ZUS wpływają dwa wnioski na jedno dziecko, bo np. rozwodzący się rodzice nie dogadali się, kto ma wniosek złożyć. Rzeczniczka wyjaśnia, że w przypadku opieki naprzemiennej ZUS wypłaca pieniądze oboju rodzicom w wysokości po 400 zł.

Wszystkie błędne trafiają do Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Centrum, które powstało kilka lat temu, realizuje dodatkowe zadania, w tym świadczenie wychowawcze. Ze względu na to, że wnioski są elektroniczne, zdecydowana większość z nich obsługiwana jest bez udziału człowieka – przez specjalną aplikację. Do sprawdzenia trafiają wszystkie wnioski zawierające błędne dane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pobierasz 800+? ZUS przypomina: Te osoby koniecznie muszą złożyć nowy wniosek, żeby nie stracić świadczenia 800+. Masz ostatni dzień - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny