MKTG SR - pasek na kartach artykułów

34 inwestycje, które zmieniły Białystok: Bazar Kawaleryjska, TBS, tunel Nila, stadion, trasa generalska. Są też niespełnione wizje

OPRAC.: Tomasz Maleta
Jedna z najnowszych miejskich inwestycji - skwer im. Pawła Adamowicza. Jego otwarcie zbiegnie się z rocznicą święta samorządu terytorialnego
Jedna z najnowszych miejskich inwestycji - skwer im. Pawła Adamowicza. Jego otwarcie zbiegnie się z rocznicą święta samorządu terytorialnego Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Trzy dekady i cztery lata samorządu zupełnie zmieniły oblicze Białegostoku. Wyrosły nowe osiedla, przebudowano dziesiątki ulic, zmieniono układ drogowy miasta. Nie tylko te inwestycje na zawsze odcisnęły piętno na stolicy województwa podlaskiego. Zobacz nasz ranking 34-lecia inwestycji w Białystoku na 34-lecie samorządu.

Inwestycje, które zmieniły Białystok. Zobacz w galerii nasz ranking 34-lecia

Początki demokracji samorządowej związane są z ustawą, którą 8 marca 1990 roku przyjął Sejm kontraktowy. Posłowie reaktywowali samorząd terytorialny, którego nie było od momentu wybuchu II wojny światowej. Dwa miesiące później, 27 maja 1990 roku, odbyły się wybory do rad gmin. Zmieniły one oblicze Polski lokalnej, w tym i naszego miasta. W rocznicę tamtych wyborów obchodzone jest święto samorządu terytorialnego.

Przez pierwsze trzy kadencje prezydenci, byli wybierani w sposób pośredni - przez radnych. Zarządzali gminami razem z zarządem miasta. W Białymstoku byli nimi Lech Rutkowski (1990 - 1994), ś.p. Andrzej Lussa (1994 - 1995 - zmarł 13 kwietnia 1995 roku w urzędzie miejskim), Krzysztof Jurgiel (1995 - 1998), Ryszard Tur (1998-2002).

Dopiero nowela ustawy samorządowej z 2002 roku wprowadziła bezpośredni wybór włodarza gminy przez mieszkańców. W Białymstoku pierwszym takim prezydentem był Ryszard Tur (2002 - 2006), a od 5 grudnia 2006 roku jest nim nieprzerwanie Tadeusz Truskolaski.

Wyrosło pokolenie, które nie pamięta innego prezydenta (wybranego 7 kwietnia 2024 roku po raz kolejny), a przecież jego poprzednicy także trwale zostawili swój ślad w Białymstoku. Spuściznę prezydencką poszczególnych kadencji widać najlepiej w inwestycjach. Nie wszystkie były przedsięwzięciami miejskimi, ale ze względu na swój charakter stały się też wizytówkami Białostockich. Z tych typowo miejskich jedna zostanie otwarta dosłownie w święto samorządu terytorialnego. Jest nią skwer im. Pawła Adamowicza.

„Podawanie na mój temat nieprawdziwych informacji i pomawianie mnie o fakty, które nie miały miejsca, jest wysoce niestosowne” -  pisze w liście otwartym Ryszard Tur. Prezydent Białegostoku w latach 1998-2006 odnosi się w ten sposób do słów obecnego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, które padły w wywiadzie udzielonym naszej redakcji na początku grudnia.

Były prezydent Białegostoku Ryszard Tur napisał list otwarty...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny