MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 200 mln euro. Na inwestycje w ramach ZIT. W Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz ościennych gminach

OPRAC.: wal
Samorządowcy po podpisaniu umów z marszałkami na wykorzystanie milionów euro w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Samorządowcy po podpisaniu umów z marszałkami na wykorzystanie milionów euro w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych T.Maleta
To łącznie 195 mln euro z funduszy europejskich przeznaczonych na projekty realizowane przez trzy zrzeszenia terytorialne skupiające samorządy województwa podlaskiego. Białostocki Obszar Funkcjonalny zyska 129 mln euro na realizację projektów zapewniających rozwój. Gwarantuje to umowa między Urzędem Marszałkowskim, zarządzającym Funduszami Europejskimi dla Podlaskiego a BOF-em. Porozumienie w tej sprawie w czwartek 20 czerwca podpisali prezydent Białegostoku, prezes zarządu BOF Tadeusz Truskolaski i marszałek Łukasz Prokorym. Podobne umowy zawarli też prezydencji Łomży i Suwałk. Trafi do nich oraz okolicznych gmin w sumie nieco więcej niż połowa tego, co do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Spis treści

­– Cieszymy się, że wśród tych inwestycji będą nie tylko te dotyczące parków, odnawialnych źródeł energii, ale też takie, które dotyczą np. polityki senioralnej, co jest bardzo ważną kwestią w wizji rozwoju naszego województw - powiedział tuż przed zawarciem kontraktów marszałek Łukasz Prokorym.

Umowy z samorządowcami podpisywał razem z wicemarszałkiem Markiem Malinowskim. Ze strony Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego podpis złożyli prezes zarządu BOF Tadeusz Truskolaski i członek zarządu BOF Krzysztof Marcinowicz.

– Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument, który pozwoli na rozwój obszarów należących do BOF-u. Pozwala na łączenie projektów miękkich i twardych, i to jest nowość, której potrzebowaliśmy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

BOF na inwestycje zyskał 129 mln euro

- Najkrócej mówiąc: to są pieniądze na współpracę, na realizację strategii wspólnie wypracowanej przez 10 gmin należących do BOF-u - wyjaśniał prezydent Truskolaski.

W Białymstoku i obszarze funkcjonalnym będą realizowane projekty takie, jak np. drogi rowerowe i inwestycje związane z rozwojem komunikacji miejskiej, utworzenie centrum zarządzania kryzysowego. Powstaną kluby seniora, przedszkola, centra kultury, tereny rekreacyjne. Będą też inwestycje związane z energią odnawialną, retencją i rozwojem cyfrowym. To tylko przykłady działań, jakie będą podejmowane w ramach ZIT.

W Łomży dokończą bulwary

Porozumienia dotyczące ZIT zostały zawarte również pomiędzy Urzędem Marszałkowskim (instytucją zarządzającą programem) a Związkiem ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Łomży (35,7 mln euro)

– Cieszymy się, że te pieniądze będą wydatkowane na projekty w naszych gminach, chociażby w zakresie turystyki – w Łomży będziemy mogli zrealizować projekt Bulwarów Łomżyńskich - mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Ponadto pieniądze te umożliwią działania poprawiające dostępność dla mieszkańców, chodzi o inwestycje w budynki użyteczności publicznej.

- Planujemy odnowę biblioteki i stworzenie klubu seniora. Zadań jest sporo. Tak duże środki z pewnością poprawią jakość życia mieszkańców regionu – wyjaśniał.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zielona infrastruktura w Suwałkach

Wsparcie prosenioralne zaplanowane są także w Suwałkach. Jak informował prezydent miasta Czesław Renkiewicz, ma tam powstać Centrum Integracji Senioralnej. Kolejny budynek w Suwałkach zostanie przeznaczony na rodzinny dom dziecka. Zaplanowane są także projekty dotyczące tworzenia infrastruktury zielonej, czy elektromobilności.

– Te porozumienia tworzą inną rzeczywistość w obszarze funkcjonalnym Suwałk. Te środki dodadzą dodatkowego impulsu do jego rozwoju – mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. - Mam nadzieję, że sprawnie wydamy te pieniądze, że jeszcze w tym roku będziemy składać wnioski i realizować zaplanowane projekty.

Na te projekty MOF Suwałk ma zaplanowane ponad 30,8 mln euro. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego. Zarządza nim Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny