MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi S16. Odcinek Krynice-Knyszyn. To fragment trasy Via Carpatia. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

wal
Obecna droga krajowa dk65 na odcinki za Krynicami w stronę Knyszyna
Obecna droga krajowa dk65 na odcinki za Krynicami w stronę Knyszyna T.Maleta
Na północy, od strony Knyszyna łączyć się będzie z obecną drogą krajową nr 65 za pomocą ronda. Z kolei na południu, w rejonie miejscowości Krynice połączy się z budowaną drogą ekspresową S19 od węzła Białystok Zachód. We wtorek 14 maja przedstawiciele białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali umowę z wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S16 Krynice-Korycin.

To druga umowa na budowę drogi ekspresowej na północ od Białegostoku, którą we wtorek 14 maja podpisały z wykonawcami władze białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniej zawarto kontrakt z Unibepem na budowę odcinka S19 Białystok Północ-Dobrzyniewo.

Dzisiejsze podpisanie umowy pozwoli, zgodnie z planem, uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku i wybudowanie tego
Dzisiejsze podpisanie umowy pozwoli, zgodnie z planem, uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku i wybudowanie tego odcinka S16 w latach 2026-202 GDDKIA

Dwie jezdnie S16

Przetarg na zaprojektowanie i budowę 8,44 km odcinka S16 Knyszyn (z węzłem)-Krynice ogłoszono w połowie września ubiegłego roku. Wpłynęło osiem ofert. Najniższa, złożona przez konsorcjum Mirbud (lider) i Kobylarnia ma wartość 314,7 mln. zł. I to ona będzie realizowała inwestycję.

Odcinek Knyszyn – Krynice powstanie w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości, co najmniej 5 metrów. Zaplanowano dziewięć obiektów inżynierskich, w tym: trzy wiadukty, cztery przejścia dla zwierząt oraz dwa przepusty. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś.

Białystok Zachód-Knyszyn. Jedna decyzja środowiskowa

Odcinek S16 Krynice Knyszyn będzie przedłużeniem budowanego od marca 2024 roku odcinka S19 Białystok Zachód- Krynice. Oba będą fragmentami trasy Via Carpatia, która zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2016 roku ma prowadzić śladem S16 Knyszyn-Ełk.

Cały fragment od węzła Białystok Zachód aż po Knyszn budowany jest w oparciu o decyzję środowiskową z 2016 roku. Obejmuje ona także uzgodnienia dla kolejnego odcinka, choć już nie drogi S16, od Knyszyna do Korycina. Teoretycznie mógłby byc to zalążek drogi ekspresowej będącej w domyśle przedłużeniem S8 w stronę Augustowa. Taka zgodnie z decyzją Rady Ministrów z wrześniu 2023 roku została wpisana do Kraj0ego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad do 2023 roku. Ostatnio nad tą trasą zawisły czarne chmury. O zasadności jej budowy ma wypowiedzieć się obecny rząd.

Nie wiadomo kiedy to nastąpi. Do tego czasu, chcąc ratować ważność decyzji środowiskowej, która upływa w lutym 2026 roku, drogowcy zdecydowali się ogłosić przetarg na przygotowanie tylko dokumentacji projektowej. To odwrotnie nic w ostatnich latach, gdy przetargi obejmowały jeszcze fazę budowy.

[polecane6]2197975[/polecane]

Skomplikowana sytuacja na południe od Białegostoku

Na południe od Białegostoku sytuacja z S19 jest bardziej skomplikowana. Od nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka S19 Białystok Zachód – Ploski oraz odcinka drogi krajowej nr 65 ponownie złożono odwołania i aktualnie sprawa jest procedowana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Tym samym budowa drogi ekspresowej na południe od Białegostoku czeka na rozstrzygnięcie organu odwoławczego. Dopiero po jego decyzji może być podjęta realizacja drogi w podziale na odcinki:

  • Białystok Zach. – Białystok Księżyno, dł. ok. 16,6 km
  • Białystok Księżyno – Białystok Południe wraz z droga krajową nr 65, dł. S ok. 8 km oraz dł. GP ok 13,8 km
  • Białystok Południe – Deniski ok. 15 km

[/polecane]25184005[/poelcane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny