MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S19. Odcinek Sokółka-Czarna Białostocka. Umowa podpisana. Trasę wybuduje chińska firma Stecol

OPRAC.: wal
Przedstawiciele firmy Stecol Corporation podpisali w piątek umowę.
Przedstawiciele firmy Stecol Corporation podpisali w piątek umowę. Tomasz Maleta
Niemal rok po ogłoszeniu przetargu drogowcy z białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali w piątek [21.06.2026] umowę na projekt i budowę 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokółka – Czarna Białostocka. Inwestycję zrealizuje chińska firma Stecol Corporation. Zadanie wyceniła na prawie 830 mln zł. To była najtańsza oferta w postępowaniu, w którym nie obeszło się bez odwołań.

Odcinek o długości 24,1 km będzie przedłużeniem budowanej już S19 z Kuźnicy do Sokółki i umożliwi, poprzez obwodnice, wyprowadzenie ruchu drogowego z miejscowości: Sokółka, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka. Jednocześnie, miejscowości te zostaną podłączone do drogi S19 poprzez planowane do wykonania cztery węzły drogowe:

  • Sokółka Zachód,
  • Geniusze,
  • Straż
  • Czarna Białostocka.

Budowa drogi S19 Sokółka-Czarna Białostocka. Zobacz wizualizacje trasy

Standardowa „eska”

- Powstanie droga ekspresowa, o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu - mówił w piątek podczas podpisania umowy Norbert Wyrwich, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca.

- W tej chwili decyzja jeszcze nie zapadła - mówił podczas podpisania umowy Stanisław Cegliński, dyrektor do spraw technicznych Stecolu.

Przyznał, że firma specjalizuje się przede wszystkim w nawierzchniach asfaltowych.

Natomiast mamy kontrakt koło Mińska Mazowieckiego, gdzie budujemy autostradę A2 w technologii betonowej - mówił przedstawiciel chińskiego wykonawcy.

Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś. Powstaną 22 obiekty mostowe, dziewięć z nich będzie pełniło funkcje przejść dla zwierząt, a dwa będą obiektami nad linią kolejową nr 6 i nr 57 oraz linią kolejową wąskotorową. Wykonanych zostanie także siedem przepustów umożliwiających migrację zwierząt małych i płazów.

S19. Odcinek Sokółka-Czarna Białostocka. Budowa po starodrożu
GDDKIA

Długi przetarg na S19

To było jedno z najdłużej trwających postępowań publicznych odnośnie budowy dróg ekspresowych w Podlaskiem. Przetarg na ten odcinek S19 w woj. podlaski, białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił 30 czerwca 2023. We wrześniu okazało się, że wpłynęło 12 ofert. Najlepszą, firmy Stecol, drogowcy wskazali pod koniec listopada 2023 roku. Później nastąpiła batalia prawna przegranych oferentów. Nie tylko przed Krajową Izbą Odwoławczą.

S19, które nie są drogą Via Carpatia

Odcinek Sokółka-Czarna Białostocka jest ostatnim fragmentem S19 na północ od Białegostoku, który wchodzi w fazę rywalizacji. Najbardziej zaawansowana jest budowa przygranicznego odcinka Kużnica-Sokółka.

Z kolei w marcu 2024 rozpoczęła się budowa zachodnio-północnej obwodnicy Białegostoku, czyli trasy od węzła Białystok Zachód przez Dobrzyniewo do Krynic. W fazie projektowej są też odcinki od Dobrzyniewa do węzła Białystok Północ oraz od niego do Czarnej Białostockiej. Te trzy odcinki wykona firma Unibep.

Fragmenty S19 od Kuźnicy do Dobrzyniewa nie są drogą Via Carpatia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny