Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BTL. Białostocki Teatr Lalek obchodził jubileusz 65-lecia. Były medale i znakomity spektakl (zdjęcia)

(dor)
BTL Białystok. Jubileusz 65-lecia teatru. Wręczenie nagród Dyrektora BTL
BTL Białystok. Jubileusz 65-lecia teatru. Wręczenie nagród Dyrektora BTL Bogumił Gudalewski
Białostocki Teatr Lalek obchodził jubileusz 65-lecia. Były medale i znakomity spektakl oraz film poklatkowy. Każdy mógł zobaczyć szczegóły filmowego planu.

Białostocki Teatr Lalek świętuje w tym roku 65 urodziny. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę na dużej scenie przy ul. Kalinowskiego, na zakończenie 9. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

Kilku członków zespołu artystycznego dostało medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inni - Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego.

Kto dostał medale i odznaki w BTL?

Wojewoda Bohdan Paszkowski - w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył członkom zespoły artystycznego medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis": Alicji Bach - srebrny medal, zaś Krzysztofowi Pilatowi, Iwonie Szczęsnej, Marii Rogowskiej, Arturowi Dwulitowi, Mirosławowi Janczukowi, Grażynie Kozłowskiej oraz Jackowi Malinowskiemu - brązowe medale.

Ponadto Adam Zieleniecki, Krzysztof Pilat oraz Wojciech Szelachowski otrzymali z rąk radnych województwa Mieczysława Bagińskiego i Karola Pileckiego Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznał również dyrektor teatru.

- Teatr to przede wszystkim ludzie. Z ruchu amatorskiego narodził się tutaj teatr zawodowy. Potem zasiane ziarno przemieniło się w piękne drzewo, które dało cudowne owoce. A my - następcy - staramy się tego drzewa nie zepsuć - mówi Jacek Malinowski, Dyrektor BTL.

Białostocki Teatr Lalek - historia

65 lat temu teatr lalek w Białymstoku otrzymał państwową subwencję i status sceny zawodowej. Było to ukoronowanie trwającej wiele dziesięcioleci pracy lalkarzy-amatorów, którzy pod wodzą Piotra Sawickiego kładli podwaliny pod ruch lalkarski w naszym mieście. Dziś wiemy, że 1953 rok to nie koniec lecz moment rozkwitu sztuki lalkarskiej w Białymstoku najwyższej próby.

W ciągu 65. lat działalności BTL wystawił 316 premier. Spektaklem do dziś bijącym rekordy popularności jest "Krótki Kurs Piosenki Aktorskiej", którego premiera odbyła się w 1995 roku. BTL to marka rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale też na arenie międzynarodowej. Tylko w sezonie 2017/2018 Teatr wyjeżdżał ponad 20 razy, w tym do Chin. Zaś w ciągu ostatnich pięciu lat lalkarze zdobyli blisko 50 nagród i wyróżnień.

Gromkimi brawami zgromadzeni goście nagrodzili byłych dyrektorów BTL-u: prof. Krzysztofa Raua (dzięki, którego staraniom w 1979 r. powstał specjalnie zaprojektowany na potrzeby teatru budynek), prof. Wojciecha Kobrzyńskiego i Wojciecha Szelachowskiego oraz dr hab. Marka Waszkiela.

Uroczystej gali towarzyszyła premiera filmu "BTLoskop" w reż. Bernardy Anny Bieleni i Sebastiana Łukaszuka. Kilkunastominutowy film, wykonany w technice poklatkowej, z przymrużeniem oka opowiada historię Teatru. Animacja będzie niebawem dostępna do obejrzenia także w Internecie. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano zachwycający obrazami i animacją spektakl "Popioły" w wykonaniu francusko-norweskiej grupy Plexus Polaire.

IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 2018 LALKANIELALKA - Plexus Polaire - Popioły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny