Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Trwa wycinka lasu na Pieczurkach. Mieszkańcy twierdzą, że wbrew zapewnieniom ścinane są nie tylko chore drzewa (zdjęcia)

OPRAC.: mat
Tak wyglądał las Uroczysko Bagno w sobotę [19.12.2020]
Tak wyglądał las Uroczysko Bagno w sobotę [19.12.2020] Fot. Czytelnik
Miała być wycinka drzew starych i chorych, a wyszło jak zwykle - napisał do redakcji pan Tomasz. I przysłał zdjęcia z lasu Uroczysko Bagno na białostockich Pieczurkach.

O planowanej wycince lasu Bagno (kompleksu leśnego między os. Sybiraków, os. domków jednorodzinnych i ul. Ciołkowskiego) pisaliśmy kilkanaście dni temu. Mieszkańcy dzielnicy Pieczurki nie kryli obaw, że pod topór pójdzie cały drzewostan. Lasy Państwowe zaprzeczały. Jak zapewniał Jarosław Krawczyk, rzecznik białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych miały zostać ścięte m.in. drzewa chore, wadliwe, przygłuszone przez inne drzewa, a także drzewa pochylone, martwe stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w lesie.

Czytaj też:Białystok. Leśnicy wycinają drzewa w lesie na Pieczurkach. Mieszkańcy dzielnicy są zaniepokojeni, że zniknie jedyny teren dzikiej przyrody

Mieszkańcy zwracali też uwagę, że oprócz drzew chorych, do wycinki zostały zaznaczone także zdrowe. Jarosław Krawczyk, rzecznik białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych wyjaśniał, że przy tego rodzaju pracach pielęgnacyjnych leśniczy wyznacza drzewa, które w różny sposób utrudniają wzrost pozostałym drzewom.

- Co kilkanaście-kilkadziesiąt lat ten sam fragment lasów gospodarczych poddawany jest zabiegom pielęgnacyjnym. Wykonuje się je po to, aby poprawić w lesie warunki świetlne, ułatwić przenikanie do wnętrza lasu energii słonecznej, a przez to fotosyntezę, polepszyć roślinom dostępność wody i składników odżywczych. Drzewom, które za kilkadziesiąt lat będą tworzyły dojrzały las, stworzyć przestrzeń wzrostu zmniejszając zagęszczenie rosnących wokół nich drzew. W takim drzewostanie, jest więcej światła, więcej wody gromadzącej się w warstwie runa, a także jest szansa, że pojawi się w lesie odnowienie naturalne - mówił Jarosław Krawczyk. - Leśniczy wskazując drzewa do wycięcia (pomarańczowe kropki) pozostawił wokół nich te naprawdę dorodne drzewa. W dojrzałym lesie, takim kilkudziesięcio-stuletnim, drzew jest znacznie mniej niż w chwili sadzenia. Sadzimy kilka tysięcy sadzonek na hektar, w całym cyklu wzrostu drzew drzewa obumierają lub są usuwane m.in. na skutek prac pielęgnacyjno-hodowlanych, dlatego na hektarze dojrzałego lasu, drzew rośnie kilkaset.

Czytaj też: Białystok. Mieszkańcy nie wierzą, że w lesie Bagno zostaną wycięte tylko chore drzewa. Boją się utraty miejsca do spacerów

Nasz Czytelnik, Pan Tomasz, wybrał się w sobotę rano [19.12.2020] do lasu, by zobaczyć jak wygląda sytuacja. Przysłał też zdjęcie ze spaceru.

- Przecinka trwa, potrwa jeszcze kilka dni, a zdjęcia mówią same za siebie i nie wymagają komentarza. Miała być wycinka drzew starych i chorych a wyszło jak zwykle -napisał Czytelnik.

Podkreśla, że ten las jest potrzebny mieszkańcom.

- A przy takiej polityce nieustannych przecinek zaraz z lasu nic nie zostanie - obawia się Pan Tomasz.

Proponuje, by teren ten zamienić w rezerwat przyrody.

- Kiedyś były takie plany, i nawet na niektórych starych mapach las był oznaczany: Rezerwat Uroczysko Bagno. Z planów póki co nic nie wyszło a drzew coraz mniej - przypomina Pan Tomasz.

Zobacz białostockie lasy w naszej galerii

Białystok i tereny zielone. Wśród nich są też lasy miejskie....

Teraz oglądasz: Obrońcy lasu Turczyńskiego zanieśli pismo do arcybiskupa (11.12.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny