Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zgoda na budowę zachodnio-północnej obwodnicy Białegostoku. To odcinek S16/19 Krynice-Białystok Zachód. W ramach Via Carpatii

OPRAC.: wal
Przyszła droga ekspresowa przetnie rzeki Supraśl i Białą, a następnie w Fastach obecną drogę dk 65
Przyszła droga ekspresowa przetnie rzeki Supraśl i Białą, a następnie w Fastach obecną drogę dk 65 Wojciech Wojtkielewicz
Estakada nad ujściem Białej do Supraśli, wiadukt nad torami linii Białystok-Ełk. Po 21 miesiącach od złożenia wniosku o Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej wykonawca uzyskał zielone światło do budowy odcinka drogi ekspresowej S16/S19 Krynice-Białystok Zachód. Wojewoda podlaski podpisał w środę 28 lutego ostatni dokument niezbędny do rozpoczęcia prac na pierwszym odcinku Via Carpatii w pobliżu Białegostoku. To zarazem północno-zachodnia obwodnica stolicy województwa podlaskiego.

Spis treści

To bardzo radosny moment dla mieszkańców województwa podlaskiego - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski tuż przed podpisaniem decyzji ZRID. - Dzięki temu drogowcy bardzo szybko podejmą działania zmierzające do budowy odcinka. Ma powstać do 2026 roku.

Prace rozpoczną się od wycinki drzew. Muszą być one zakończone jak najszybciej, bo w przyszłym miesiącu rozpoczyna się okres ochronny dla ptaków.

Odcinek drogi ekspresowej będzie zaczynał się rondem nieopodal wieży telewizyjnej w Krynicach
Odcinek drogi ekspresowej będzie zaczynał się rondem nieopodal wieży telewizyjnej w Krynicach Wojciech Wojtkielewicz

Odcinek Krynice- Białystok Zachód (tzw. zach.-pół. obwodnica Białegostoku) będzie liczył niecałe 11 kilometrów. Zaplanowany został m.in. węzeł Białystok Zachód łączący dwie drogi ekspresowe - planowaną S19 z istniejącą S8. Zadanie obejmować będzie też budowę 14 obiektów inżynierskich, w tym dwóch mostów (nad rzeką Supraśl i rzeką Białą) oraz wiaduktu kolejowego nad torami Białystok - Ełk.

Niemal dwa lata czekania na ZRID

Wybuduje go konsorcjum z Unibepem w roli głównej. Wykonawca wniosek o ZRID złożył do wojewody podlaskiego pod koniec maja 2022 roku. Od tamtej pory trwało postępowanie, z niemałymi zresztą zawirowaniami. Na etapie wydawania decyzji konieczna była ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Tak wynikało z decyzji środowiskowej z 2016 roku. To w oparciu o nią realizowana jest inwestycja. Okazało się jednak, że ze względu na konflikt interesów jednej z osób z białostockiego RDOŚ sprawa została przeniesiona do Lublina i to tamtejsza Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska musiała prowadzić postępowanie.

Niestety, trwało to kilkanaście miesięcy od października 2022 roku - przypomniał Norbert Wyrwich, p.o. dyrektora białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dopiero przed ubiegłorocznymi Świętami Bożego Narodzenia dokumenty zostały przesłane do Białegostoku i wojewoda podlaski mógł wznowić zawieszone postępowanie. Jego finałem jest wydanie decyzji ZRID.

Oznacza to nie tylko przysłowiowe wbicie łopaty, ale też rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za wywłaszczenie nieruchomości przejętych pod inwestycję. Od dawna na wyceny działek czekają mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. To przez jej tereny głównie będzie prowadzić nowy odcinek. Nie obejdzie się bez wyburzeń.

To jednak nie jedyne problemy mieszkańców tej gminy. Równie ważne jest skomunikowanie działek przejętych pod budową drogi z resztą gminy, jak też dostępność do samej drogi ekspresowej z dk 65.

Cieszymy się, że udało nam się podczas negocjacji z dyrektorem GDDKiA wprowadzić pewne zmiany. Mamy dodatkowe zjazdy do terenów inwestycyjnych, które tworzą się w naszej gminie. Czekamy na kolejne zmiany. Jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia i z drogi S19 będzie można swobodnie zjeżdżać w Dobrzyniewie Dużym - mówił jego wójt Wojciech Cybulski.

Obwodnicę Białegostoku wybuduje Unibep

Rozpoczęcie inwestycji oznacza, że kierowcy wyjeżdzający z Białegostoku do Warszawy i wracający z niej do stolicy woj. podlaskiego muszą szykować się na dwa lata utrudnień. Tuż za granicami miasta, w pobliżu miejscowości Jeroniki, S8 zostanie przebudowana. Powstanie tu wspomniany megawęzeł, gdzie połączą się dwie drogi ekspresowe. Ósemka poprowadzi dołem, a S19 górą dalej w kierunku Księżyna (to oddzielny kontrakt).

To pierwszy etap trasy S19, która przechodzi przez Choroszcz- zaznaczył jej burmistrz Robert Wardziński. Tutaj skumulujemy cały ruch, który na trasie S8 wjeżdżał do Białegostoku.

Unibep wybuduje nie tylko północno-zachodnią obwodnicę Białegostoku, ale też dwa pozostałe jej północne odcinki. Pierwszy obejmuje fragment od węzła Dobrzyniewo do węzła Białystok Północ (dawniej Sochonie), a drugi dalej do Czarnej Białostockiej (na zaprojektowanie i wybudowanie tego odcinka umowa została już podpisana)

Dopiero po wybudowaniu całej obwodnicy na północ od Białegostoku (między węzłami Zachód i Północ) tiry jadące do i z Warszawy znikną z trasy generalskiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny