Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Leśnicy wycinają drzewa w lesie na Pieczurkach. Mieszkańcy dzielnicy są zaniepokojeni, że zniknie jedyny teren dzikiej przyrody

Tomasz Maleta
To najmniejszy kompleks o charakterze podmokłym, położony na wschodnim krańcu miasta – „Las Bagno” (ok. 70 ha)
To najmniejszy kompleks o charakterze podmokłym, położony na wschodnim krańcu miasta – „Las Bagno” (ok. 70 ha) Piotr Łozowik/ archiwum
Wycinka drzew w lesie Bagno w Białymstoku. Mieszkańcy dzielnicy Pieczurki boją się, że pod topór pójdzie cały drzewostan. Lasy Państwowe zaprzeczają. Twierdzą, że ścięte zostaną tylko drzewa chore.

Podczas niedzielnego spaceru w lesie Uroczysko Bagno zauważyłem oficjalną tablicę ustawioną przez Nadleśnictwo Dojlidy informującą że w ramach "rewitalizacji" las zostanie wycięty - mówi pan Tomasz (nazwisko do wiadomości redakcji). - Rozumiem, że las wymaga interwencji człowieka, ale chyba nie aż takiej.

Przypomina, że las Bagno to miejsce spacerów dla mieszkańców okolicznych osiedli, gdzie nie ma żadnych parków ani skwerów.

- To jedyny w miarę dziki fragment przyrody w tej części miasta. Zwłaszcza teraz, gdy trwa epidemia, spacerowiczów jest o wiele więcej, bo siłownie, restauracje, baseny są pozamykane i spacer po lesie to często jedyna możliwa forma rekreacji - dodaje pan Tomasz.

W jego ocenie szykuje się całkowita wycinka tego lasu. Bo dwa tygodnie temu stworzono solidny betonowy przejazd przez tory, który umożliwi przejechanie ciężkiego sprzętu do wycinki lasu z części lasu po jednej stronie torów do innej jego części. Przypomina, że rok temu Nadleśnictwo Dojlidy obiecało, że las nie będzie wycinany.

Zobacz:Kwiecień 2019. Las na Pieczurkach. Wycinka trwa w uroczysku Bagno

Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, wyjaśnia, że tamte prace były prowadzone w innych częściach kompleksu i tam usuwanie drzew nie jest planowane. Natomiast obecnie prowadzone prace hodowlano – pielęgnacyjne w Uroczysku Bagno są zgodne z prawem. Zostały zaplanowane w zatwierdzonym przez właściwego ministra i konsultowanym społecznie planie urządzenia lasu Nadleśnictwa Dojlidy.

Takie prace powinny się odbyć raz na 10 lat w określonym wieku lasu. Nadleśnictwo – w porozumieniu z PKP - wykonało tymczasowy przejazd przez tory kolejowe, aby podczas wykonywanych prac nie korzystać z osiedlowych dróg i nie zakłócać spokoju mieszkańców. Planujemy że prace zakończą się do końca grudnia br. - wyjaśnia rzecznik.

Jarosław Krawczyk zapewnia, że las w Uroczysku Bagno nie zostanie wycięty.

- Usunięte zostaną pojedyncze drzewa i żaden fragment uroczyska nie zostanie pozbawiony drzewostanu - twierdzi rzecznik.

Dodaje, że do usunięcia zostały wyznaczone - wskazane przez leśniczego - m.in. drzewa chore, wadliwe, przygłuszone przez inne drzewa, a także drzewa pochylone, martwe stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w lesie.

- Po usunięciu tych drzew nadal będzie rósł tam las, ale stworzy się przestrzeń do wzrostu i rozwoju pozostających na powierzchni drzew, które w przyszłości będą stanowiły trzon dojrzałego i bezpiecznego lasu - wylicza rzecznik. - Podczas prac pielęgnacyjnych skupimy się również na pozostawieniu dolnego piętra lasu, w którym dominują gatunki liściaste, mające olbrzymie znaczenie w prawidłowym rozwoju struktury lasu oraz pozytywnie wpływające na siedlisko przyrodnicze.

Zobacz też: Lasy Państwowe wycięły drzewa. Dementują, że zniknie cały las [ZDJĘCIA]

Usuwanie drzew będzie prowadzone poza okresem lęgowym ptaków, w czasie kiedy roślinność runa leśnego weszła już w stan spoczynku i jest w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia.

- Przepraszamy mieszkańców za utrudnienia z korzystania z lasu, które mogą powstać podczas usuwania drzew - mówi Jarosław Krawczyk. - Stawiając tablicę informacyjną na skraju Uroczyska Bagno, chcieliśmy uprzedzić mieszkańców o koniecznych pracach pielęgnacyjnych w lesie i wyjaśnić ich przyczynę.

Zobacz białostockie lasy w naszej galerii

Białystok i tereny zielone. Wśród nich są też lasy miejskie....

Teraz oglądasz: Obrońcy lasu Turczyńskiego zanieśli pismo do arcybiskupa (11.12.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny