Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Radni PiS proponują, by miasto wspierało mieszkańców w zakupach rowerów elektrycznych

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pomysłodawcy wprowadzenia dotacji do zakupu roweru elektrycznego, czyli radni z klubu PiS (od lewej): Henryk Dębowski, Katarzyna Ancipiuk i Jacek Chańko.
Pomysłodawcy wprowadzenia dotacji do zakupu roweru elektrycznego, czyli radni z klubu PiS (od lewej): Henryk Dębowski, Katarzyna Ancipiuk i Jacek Chańko. Wojciech Wojtkielewicz
Klub radnych PiS chce, by miasto dotowało zakupy rowerów elektrycznych przez białostoczan. Wsparcie miałoby ruszyć od stycznia 2023 roku, pod warunkiem, że Rada Miasta Białystok przyjmie projekt takiej uchwały. Decyzję poznamy za miesiąc.

Jak mówi Henryk Dębowski, szef klubu PIS, mieszkańcy zwracali się do radnych prosząc, „aby rowery elektryczne funkcjonowały w przestrzeni publicznej Białegostoku”, żeby mieszkańcy korzystali z transportu ekologicznego i promowali elektromobilność:

- Jesteśmy miastem zielonym, dobrze rozwiniętym. Od jakiegoś czasu mamy problemy ze smogiem i chcielibyśmy, aby jak najmniej autobusów i samochodów prywatnych wjeżdżało do centrum Białegostoku. Dlatego proponujemy dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego do 50 proc. ceny, czyli do 2,5 tys. zł – mówi Henryk Dębowski i przyznaje, że radni skorzystali z rozwiązań, jakie wprowadziła Rada Miasta Gdynia.

Czytaj również:

O dotację mogłyby starać się osoby fizyczne mieszkające w Białymstoku.
Wniosek o wsparcie będzie można złożyć tylko raz - elektronicznie lub papierowo - zapewniając, że rower elektryczny nie będzie służył do prowadzenia działalności gospodarczej.
Pomysłodawcy chcą też, aby dotowanego roweru nie można było sprzedać przez 2-3 lata.
Planowany termin składania wniosków to 1 stycznia – 15 października każdego roku. O przyznaniu pomocy ma decydować kolejność zgłoszeń.

Co istotne, wsparcie dotyczyłoby zakupu roweru nowego i używanego. W pierwszym przypadku do rozliczenia niezbędna będzie imienna faktura VAT, a w drugim umowa kupna-sprzedaży.

Czytaj również:

Dotacja miałaby obowiązywać już od początku 2023 roku, a zakładana kwota wsparcia (którą miałby uwzględnić budżet miasta) to 700 tys. zł. Wnioski nierozpatrzone z powodu wyczerpania limitu przeszłyby na przyszły rok, jeśli rowerową dotację uwzględni nowy budżet miasta.

- To pozwoliłoby pomóc 300 mieszkańcom kupić rowery elektryczne. Białystok jest miastem 300-tysięcznym, więc co tysięczny mieszkaniec otrzymałby finansowe wsparcie. Taki wariant przyjęła Gdynia, a ponieważ Białystok ma dużo ścieżek rowerowych, chcielibyśmy takie rozwiązanie wprowadzić i u nas. Będziemy prosili radnych z innych klubów, by poparli nasz pomysł – opowiada radny Dębowski.

Czytaj również:

- Chcemy dbać o środowisko miasta, a poza tym osoby słabsze fizycznie będą mogły łatwiej pokonać podjazd czy szybciej dotrzeć do pracy. Ładowanie roweru elektrycznego trwa 2 godz., ale pozwala przejechać nawet 100 km prawie się nie męcząc – uzasadnia radna Katarzyna Ancipiuk.

Z kolei Jacek Chańko uważa, że uchwała może mieć charakter pilotażowy, a dzięki niej rowery elektryczne będą w Białymstoku bardzo popularne. – Mieszkańcy chętnie skorzystają z dofinansowania miasta – przewiduje radny.

Czytaj również:

- Projekt uchwały niedawno wpłynął do rady. Poprosiłem prezydenta o opinię (na co ma 14 dni) i wskazanie czy budżet może taką dotację sfinansować. Sprawą zajmiemy się na sesji pod koniec września, ale pamiętajmy, że miasto ma poważne wydatki m.in. na oświetlenie ulic, edukację czy komunikację. To są dla naszej społeczności najważniejsze sprawy, a ceny nie stoją w miejscu – przyznaje przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym i dodaje, że sam pomysł jest ciekawy, ale czasy bardzo trudne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przebywa palaczy. „Zatrważające dane”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny