MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Otwarcie Rynku Siennego z monumentem już coraz bliżej. Trwają prace wykończeniowe [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wyglądają rośliny, które zasadzono wokół monumentu.
Tak wyglądają rośliny, które zasadzono wokół monumentu. Wojciech Wojtkielewicz
Do końca maja potrwają prace wykończeniowe. Później przyjdzie czas na odbiory i Rynek Sienny zostanie ponownie otwarty. Można będzie podziwiać artystyczną kaplicę.

Obecnie trwają prace wykończeniowe przy monumencie oraz sadzenie roślin (ok. 26 tys. sztuk). Są to: ukwap dwupienny, goździk alpejski, łyszczec rozesłany, rozchodnik ostry, rojnik górski, macierzanka piaskowa - mówi Agnieszka Błachowska z magistratu.

Dodaje, że termin zakończenia prac to koniec maja 2020 r. - Jednocześnie trzeba pamiętać o czasie potrzebnym na odbiór inwestycji - podkreśla.

A chodzi o - rozpoczęte w czerwcu zeszłego roku - prace na Rynku Siennym, które mają upamiętnić istniejący tu przed laty cmentarz ewangelicki.

Czytaj też: Rynek Sienny w Białymstoku zmienia oblicze. Ustawiany jest właśnie monument, pod którym spoczną szczątki. Prace potrwają do końca maja

Centralnym punktem tego miejsca będzie artystyczna kaplica. Mają ją tworzyć cztery prostokątne bryły z płaskorzeźbami prof. Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Obecnie ustawiane są elementy tego monumentu. Następnie zostaną na nim umieszczone wspomniane płaskorzeźby prof. Perszki i płyta upamiętniająca. Na koniec do wykonanej już krypty pod monumentem złożone zostaną szczątki, które wydobyto w 2010 roku podczas przebudowy ul. Młynowej.

Tak miał wyglądać Rynek Sienny. Zobacz wizualizacje:

Zielony skwer oraz artystyczna instalacja w formie betonowego bloku, w którym znajdą się płaskorzeźby autorstwa Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”, upamiętnią ewangelicką nekropolię z XVII wieku, a jednocześnie ozdobią Rynek Sienny w Białymstoku. 7 listopada miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu cmentarza.

Rynek Sienny w Białymstoku przejdzie metamorfozę. Przypomną ...

Prace mają potrwać do końca maja. Do monumentu prowadzić będą - wyłożone płytami - ścieżki otoczone kamienną nawierzchnią poprzerastaną zielenią. Zostało już to wykonane, tak jak otaczający cały plac niski murek.

Jeszcze kilka lat temu funkcjonował tu dziki parking. W 2015 roku pojawił się jednak pomysł, by upamiętnić, że pod ziemią są groby. Tym bardziej, że jak było wspomniane, w 2010 roku, podczas przebudowy ul. Młynowej na Rynku Siennym wydobyto stąd szczątki. A konkretnie ok. 400 pochówków. Specjaliści mówili wtedy, że na terenie całego cmentarza znajduje się nawet 10 tys. grobów.

Czytaj też: Rynek Sienny. Artystyczna kaplica pojawi się w centrum miasta. Upamiętni cmentarz ewangelicki (zdjęcia)

Nekropolię na Rynku Siennym założono na przełomie XVIII i XIX w. W 1796 roku w Białymstoku powstała bowiem gmina ewangelicko-augsburska. Po II wojnie światowej o cmentarzu zapomniano. Na Rynek Sienny wszedł handel. Na targowisku ustawiali się rolnicy z okolicznych wsi. Po tym jak miasto zlikwidowało dziki parking, ustawiono tu tabliczkę z informacją o cmentarzu.

Nekropolię na Rynku Siennym założono na przełomie XVIII i XIX w. W 1796 roku w Białymstoku powstała bowiem gmina ewangelicko-augsburska. Po II wojnie światowej o cmentarzu zapomniano. Na Rynek Sienny wszedł handel. Na targowisku ustawiali się rolnicy z okolicznych wsi. Po tym jak miasto zlikwidowało dziki parking, ustawiono tu tabliczkę z informacją o cmentarzu.

Czytaj też: Rynek Sienny pełen grobów, tak pokazał georadar. Inwestycje mogą się opóźnić.

- Ewangelikami byli wszak znaczący fabrykanci, jak Hasbachowie, Moesowie czy też rodzina Commichau. Natomiast Becker stworzył w 1799 roku pierwszy plan Białegostoku. Wiem też, że wyznania ewangelickiego byli architekci tworzący projekty Pałacu Branickich oraz ratusza - podkreślał.

Inwestycja miała być wykonana jeszcze w poprzedniej kadencji. Jednak mające wówczas większość w radzie miasta PiS wycięło ją z budżetu. I choć przed wyborami pieniądze miały się znaleźć, nic z tego nie wyszło. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny