Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rynek Sienny w Białymstoku zmienia oblicze. Ustawiany jest właśnie monument, pod którym spoczną szczątki. Prace potrwają do końca maja

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Rozpoczęło się już ustawianie monumentu - artystycznej kaplicy.
Rozpoczęło się już ustawianie monumentu - artystycznej kaplicy. Wojciech Wojtkielewicz
Na końcowym etapie są już prace związane z upamiętnieniem cmentarza ewangelickiego, którzy przed laty istniał na dzisiejszym Rynku Siennym. Właśnie ustawiany jest monument. Pod nim spoczną szczątki, które zostały wydobyte w 2010 roku podczas przebudowy ul. Młynowej.

Prace na Rynku Siennym rozpoczęły się już w czerwcu zeszłego roku. Chodzi o upamiętnienie istniejącego tu przed laty cmentarza ewangelickiego.

Centralnym punktem tego miejsca będzie artystyczna kaplica. Mają ją tworzyć cztery prostokątne bryły z płaskorzeźbami prof. Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Obecnie ustawiane są elementy tego monumentu. Następnie zostaną na nim umieszczone wspomniane płaskorzeźby prof. Perszki i płyta upamiętniająca. Na koniec do wykonanej już krypty pod monumentem złożone zostaną szczątki, które wydobyto w 2010 roku podczas przebudowy ul. Młynowej.

Czytaj też: Rynek Sienny. Artystyczna kaplica pojawi się w centrum miasta. Upamiętni cmentarz ewangelicki (zdjęcia)

Prace mają potrwać do końca maja. Do monumentu prowadzić będą - wyłożone płytami - ścieżki otoczone kamienną nawierzchnią poprzerastaną zielenią. Zostało już to wykonane, tak jak otaczający cały plac niski murek.

Jeszcze kilka lat temu funkcjonował tu dziki parking. W 2015 roku pojawił się jednak pomysł, by upamiętnić, że pod ziemią są groby. Tym bardziej, że jak było wspomniane, w 2010 roku, podczas przebudowy ul. Młynowej na Rynku Siennym wydobyto stąd szczątki. A konkretnie ok. 400 pochówków. Specjaliści mówili wtedy, że na terenie całego cmentarza znajduje się nawet 10 tys. grobów.


Czytaj też: Rozpoczyna się budowa artystycznej kaplicy na Rynku Siennym. Szykuje się ekshumacja. Szczątki spoczną później w krypcie

Nekropolię na Rynku Siennym założono na przełomie XVIII i XIX w. W 1796 roku w Białymstoku powstała bowiem gmina ewangelicko-augsburska. Po II wojnie światowej o cmentarzu zapomniano. Na Rynek Sienny wszedł handel. Na targowisku ustawiali się rolnicy z okolicznych wsi. Po tym jak miasto zlikwidowało dziki parking, ustawiono tu tabliczkę z informacją o cmentarzu.

Jak w styczniu na naszych łamach mówił proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku ks. Tomasz Wigłasz, inwestycja ma dla białostockiej społeczności ewangelickiej ogromne znaczenie.

Czytaj też: Rynek Sienny pełen grobów, tak pokazał georadar. Inwestycje mogą się opóźnić.

- Ewangelikami byli wszak znaczący fabrykanci, jak Hasbachowie, Moesowie czy też rodzina Commichau. Natomiast Becker stworzył w 1799 roku pierwszy plan Białegostoku. Wiem też, że wyznania ewangelickiego byli architekci tworzący projekty Pałacu Branickich oraz ratusza - podkreślał.

Inwestycja miała być wykonana jeszcze w poprzedniej kadencji. Jednak mające wówczas większość w radzie miasta PiS wycięło ją z budżetu. I choć przed wyborami pieniądze miały się znaleźć, nic z tego nie wyszło. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny