Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie miejsca pamięci w Grabówce. Mauzoleum poświęcone pamięci ofiar niemieckiej zbrodni zostało odnowione

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Uroczyste otwarcie Miejsca Pamięci w Grabówce.
Uroczyste otwarcie Miejsca Pamięci w Grabówce. IPN Białystok
Miejsce Pamięci Narodowej w Grabówce otwarte po przeprowadzonej modernizacji. Uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek 27 listopada. Grabówka to największe miejsce kaźni na Białostocczyźnie w latach 1941-1944. Prace nad modernizacją miejsca trwały trzy lata.

Miejsce Pamięci Narodowej w Grabówce

W okresie II wojny światowej na Białostocczyźnie niemieccy okupanci w latach 1941-1944 stosowali wobec ludności cywilnej terror na masową skalę. W lesie w Grabówce, gdzie znajduje się dzisiaj Miejsce Pamięci Narodowej, z rąk niemieckich zbrodniarzy zginęło 16 tysięcy ludzi: Polaków, Żydów, Białorusinów, jeńców sowieckich, mieszkańców Białegostoku i okolic, ludzi różnych wyznań. Po wojnie odkryto w Grabówce siedemnaście masowych grobów. Mogiły tworzą trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół Pomnika Ofiar Wojny.

To właśnie w ostatnim czasie Miejsce Pamięci Narodowej doczekało się modernizacji. Odnowione zostały groby, wszystkie ciągi komunikacyjne. Powstały nowe mury oporowe, tablice pamiątkowe, ścieżka edukacyjna, oświetlenie oraz ogrodzenie. Renowację przeszedł także wspomniany pomnik zaprojektowany i wykonany jeszcze w latach 70.

Zakończona modernizacja Miejsca Pamięci Narodowej w Grabówce

Prace nad modernizacją miejsca trwały trzy lata. Uroczyste otwarcie miejsca miało miejsce 27 listopada. W uroczystościach wzięli udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski, dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak, pełnomocnik rządu ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda. Modernizacja obiektu była dzięki m.in. współpracy gminy Supraśl oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

W imieniu Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego i własnym chciałbym podziękować. W tym miejscu, na jednym z kilku cmentarzy, na którym stoimy są szczątki mieszkańców Białegostoku, mieszkańców Podlasia i po wypowiedzianych słowach Pana burmistrza można powiedzieć, nie prosić, nie apelować, lecz należy powiedzieć i jestem przekonany, że ta pamięć o ofiarach, ofiarach też Państwa rodzin, Państwa krewnych nie zaginie i bardzo dziękuję, że możemy tutaj się spotkać i wspólnie odsłonić to upamiętnienie w tej nowoczesnej, a jednocześnie jakże godnej formie. Panie burmistrzu, dziękuję bardzo. Polecam się na przyszłość do każdych działań – podkreślił dyrektor białostockiego oddziału dr Marek Jedynak Instytutu Pamięci Narodowej.

Następnie po wygłoszonych wystąpieniach zebrani odmówili wspólnie modlitwę ekumeniczną oraz dokonano poświęcenia pomnika. Hołd ofiarom niemieckiej zbrodni oddano podczas odczytanego Apelu Pamięci. Na zakończenie uroczystości zebrani złożyli kwiaty.

Zobacz też:Będzie podwyżka podatku od nieruchomości w Białymstoku. O 15 proc. Większość radnych poparła pomysł prezydenta

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny