Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy cmentarz wojskowy w sercu Białegostoku. Mieszkańcy pamiętają o bohaterach. Zobacz klimatyczną nekropolię

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Widok ogólny
Widok ogólny Piotr Łozowik
Największy cmentarz wojskowy w Białymstoku leży w centrum miasta na obrzeżach Lasu Zwierzynieckiego, a założony został ponad 100 lat temu. Nekropolia robi wrażenie swoim klimatem, co doceniają białostoczanie, którzy chętnie ją odwiedzają. Zwłaszcza w listopadzie, gdy celebrujemy Święto Zmarłych oraz Święto Niepodległości. Zobacz to wyjątkowe miejsce w jesiennej szacie.

Spis treści

Początki cmentarza

Cmentarz wojskowy w Białymstoku powstał w początkach 1920 roku, mieli tam spocząć żołnierze polegli w walkach na terenie Białegostoku i okolic w roku 1919. Następnie dołączyli tam ci, którzy oddali życie w wojnie polsko- sowieckiej w roku 1920. W kolejnych latach trafiały tam ekshumowane szczątki polskich żołnierzy z grobów znajdujących się w okolicach Białegostoku.

Zobacz jak obecnie wygląda białostocki cmentarz w jesiennej szacie:

W początkowym okresie funkcjonowania cmentarza na mogiłach ustawiono drewniane krzyże, które w latach trzydziestych wymieniono na betonowe. Część nagrobków ufundowały rodziny poległych.

Budowa pomnika na nekropolii

10 listopada 1932 roku dokonano odsłonięcia i poświecenia pomnika ku pamięci wszystkich nieznanych bohaterów walk o niepodległość. Monument został zaprojektowany przez znanego architekta Jarosława Giryna monument. Czworoboczny obłożony czarnym granitem słup, zwężający się ku górze. U podstawy ściany głównej znajduje się krzyż orderu wojennego Virtuti Militari oraz złocony napis „cześć poległym”. Pomnik to serce cmentarza, wyznacza centralny punkt.

II wojna światowa i lata powojenne

W okresie II wojny światowej część nagrobków uległa zniszczeniu. W ich miejsce pochowano żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego poległych i zmarłych w latach 1939-1949. Na cmentarzu miejsce ostatniego spoczynku znalazły także osoby zasłużone dla nowej, „ludowej władzy”. Ostatnie pochówki pochodzą z 1952 roku.

Na lewo od pomnika znajdują się dwie płyty poświęcone nieznanym żołnierzom poległym za ojczyznę. Pierwsza opatrzona napisem: NIEZNANEMU/ ŻOŁNIERZOWI/ WOLNA/ POLSKA/ 1914-1920.

Na terenie cmentarza znajduje się kilka mniejszych pomników poświęconych m.in. uczczeniu pamięci poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej oraz w okresie naszej historii nazywanym okresem „utrwalaniem władzy ludowej”.

Zobacz jak obecnie wygląda białostocki cmentarz w jesiennej szacie:

Cmentarz wojskowy jest miejscem pochówku między innymi:

  • żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w czasie I i II wojny światowej,
  • żołnierzy wojny polsko-sowieckiej 1920 r.,
  • żołnierzy Armii Czerwonej,
  • żołnierzy KBW, milicjantów i członków miejscowego ruchu oporu AK.
Kolumbarium
Kolumbarium Piotr Łozowik

Kolumbarium

Pod koniec września 2022 roku poświęcono kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Stanowi ono miejsce wiecznego spoczynku niemal pół tysiąca żołnierzy, jak i osób cywilnych – ofiar zbrodni dokonanych przez niemieckich okupantów i reżim komunistyczny w latach 1939-1956, których szczątki zostały odnalezione i ekshumowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny