Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z okazji 104. rocznicy wyzwolenia Białegostoku cmentarz wojskowy rozbłysnął światłem setki zniczy - w hołdzie poległym żołnierzom

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku mieszkańcy zapalili setki zniczy na grobach żołnierzy poległych za wolność ojczyzny (19.02.2023)
Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku mieszkańcy zapalili setki zniczy na grobach żołnierzy poległych za wolność ojczyzny (19.02.2023) Izabela Krzewska/ Polska Press
W niedzielę wieczorem (19.02) na białostockim cmentarzu wojskowym zapłonęło kilkaset biało-czerwonych zniczy. Wszystko w ramach akcji Światło Pamięci Niezwyciężonym, która ma na celu upamiętnienie bohaterów walczących o wolność kraju.

Akcja odbyła się już po raz piąty, choć tym razem nie w przeddzień, a dokładnie w rocznicę wyzwolenia Białegostoku. Powodem zmiany daty były prognozy pogody i ostrzeżenia przed wichurami.

Czytaj też:

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów "Grupa Wschód", Combat Alert Białystok (Ośrodek Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju), Harley-Davidson Podlasie Club oraz Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Do udziału w akcji Światło Pamięci Niezwyciężonym zaproszeni zostali mieszkańcy. Jak z zadowoleniem zauważa Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód, z roku na rok wspiera ich coraz więcej osób, w tym również dzieci, dla których jest to "żywa lekcja historii".

Zobacz także:

Po krótkim wprowadzeniu historycznym, zebrani odmówili modlitwę za poległych. Następnie uczestnikom wydarzenia rozdano białe i czerwone znicze, które ci rozstawili na około 700 grobach znanych i nieznanych żołnierzy. To nawiązanie do przedwojennej tradycji, kiedy był to wyraz hołdu i podziękowania dla tych, którzy oddali życie za niepodległość - także tą związaną z wyzwoleniem Białegostoku 19 lutego 1919 r.

- Pamiętajmy, że mimo odzyskania niepodległości nie mogliśmy pracować nad rozbudową państwa. Niestety na wszystkich granicach trwały walki, toczyło się Powstanie Wielkopolskie, a 42. Pułk Piechoty w tym czasie, 104 lata temu, wyruszył z ziemi włoskiej do Polski, aby walczyć z Rosją bolszewicką - przemawiał Andrzej Bieluczyk. - Zebraliśmy się tu dlatego, aby podziękować tym żołnierzom, którzy oddali życie w 1919 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, ale też w 1939 i 1944 roku w walce z komunistami.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny