Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz sprzed kilkuset lat odkryty w Dąbrówkach pod Wasilkowem. Nekropolia pochodzi z XVI i XVII wieku. Jest ponad 200 grobów

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W Dąbrówkach odkryto zabytkowy cmentarz
W Dąbrówkach odkryto zabytkowy cmentarz Urząd Miejski w Wasilkowie Zdjęcia z badań od p. Joanny Wawrzeniuk
Niesamowitego odkrycia archeologicznego dokonano w Dąbrówkach pod Wasilkowem. Badacze z Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zlokalizowali tam cmentarz, prawdopodobnie z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku. Odkryto tam ponad 200 grobów - poinformowało Miasto i Gmina Wasilków na swoim profilu na FB.

Cmentarz z XVI i XVII wieku odkryty w Dąbrówkach pod Wasilkowem

Odkryliśmy nowożytny cmentarz, datowany prawdopodobnie na drugą połowę XVI i XVII wiek. Na chwilę obecną mamy ponad 200 grobów. Dąbrówki to jest wieś królewska z czasów Zygmunta Augusta i król obsadził tu swoich ludzi, żeby pozyskiwać między innymi dęby, stąd nazwa Dąbrówki, od dąbrowy, od dębiny. Obecna ulica Starowiejska to jest pozostałość po głównym trakcie wsi, a tutaj na górce, przy bocznej drodze (obecnie ul. Dębowa) mogli być pochowani jej mieszkańcy - mówi dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Miejsce dawnej nekropolii położone jest w Dąbrówkach, obok ulicy Dębowej. Znajdują się tam charakterystyczne górki. Mieszkańcy nazywali je "Cygańską Bramą", albo "Górą Kości".

Jak dotąd archeolodzy przebadali połowę górki, ale badania trwają i niewykluczone, że znajdą się jeszcze inne ciekawe wykopaliska. Oprócz pochówków i kości badacze natrafili m.in na:

  • pojedyncze drobne monety,
  • miedziane obrączki,
  • żelazne gwoździe,
  • ćwieki trumienne.

Wykopaliska pod Wasilkowem. Jak przed laty chowano ludzi?

Wtedy, w okresie nowożytnym chowano ludzi w wybranym miejscu, najczęściej w wyniesionym terenie, pagórkach, zakopując w ziemi – tłumaczył pracownik Urzędu Ochrony Zabytków z Białegostoku. - Były to zwykle trumienne pochówki jamowe, niekiedy chowano ludzi w całunie - dodaje.

Na podstawie przeprowadzonych badań będzie można dokonać analiz antropologicznych. Nie tylko będzie można stwierdzić wiek, płeć, wzrost, czy dokonać pomiarów szkieletów, ale także dowiemy się, co ci ludzie jedli, na co chorowali i na co zmarli – tłumaczyła dr Joanna Wawrzeniuk.

Dzięki badaniom antropologicznym można też określić skład ówczesnej miejscowej populacji - ilość kobiet, mężczyzn i dzieci, w jakim wieku umierali.

Budowali drogę, wykopali ludzkie kości. To cmentarz z XVII wieku [ZDJĘCIA]

Nekropolia w Dąbrówkach. Pochowani poddani króla Zygmunta Augusta

Musimy jednak mieć komplet informacji z całego wzgórza. Chcemy poznać też pochodzenie tych ludzi, a dzięki badaniom izotopowym i genetycznym jesteśmy w stanie to sprawdzić. Zygmunt August osiedlał w nowych miejscach różnych poddanych, z różnych zakątków kraju i może Europy, to jesteśmy ciekawi, kogo sprowadził do Wasilkowa - dodaje dr Wawrzeniuk.

Po badaniach szczątki ludzkie są przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanych magazynach. Cmentarz w Dąbrówkach będzie pierwszym takim zbadanym na Podlasiu cmentarzem nowożytnym w całości. Powierzchnia tych pochówków to ok. dwa hektary.

na podst. Miasto i Gmina Wasilków

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny