Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne na terenie dziedzińca Pałacu Branickich. Podsumowano pierwszy etap wykopalisk. Sprawdź co znaleziono

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wideo
od 16 lat
Podsumowanie pierwszego etapu prac archeologicznych na terenie dziedzińca Pałacu Branickich było tematem wtorkowej konferencji. Dr Magdalena Muskała oraz Marek Dziób zaprezentowali, co odnaleziono podczas prac. Prace dadzą odpowiedź na bardzo ciekawe tematy, dotyczące kolebki pierwszych założycieli Białegostoku.

Podsumowanie pierwszego etapu prac archeologów

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Branickich rozpoczęły się w czerwcu bieżącego roku. Po ponad miesiącu prac podsumowano dotychczasowe prace. Na konferencji prasowej podsumowano dotychczasowe znaleziska.

Bardzo cieszymy się, że tegoroczne badania archeologiczne przyniosły nam tak dużo znalezisk. Znalezione rzeczy pochodzą nie tylko z czasów Branickich, Wiesiołowskich, ale sięgają również pierwszych właścicieli miasta Raczko Tabutowiczów. Bardzo ciekawi nas odnaleziony obiekt. Widać, że miał duże gabaryty. Możliwe, że dokopaliśmy się do okresu pierwszych Raczko Tabutowiczów, czyli Jakuba Raczki Tabutowicza - przekazuje dr Magdalena Muskała, kierownik Muzeum Historii i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Co odnaleziono na dziedzińcu Pałacu Branickich?

Podczas prac archeolodzy odnaleźli m.in. zabytkowe monety, fragmenty pieców kaflowych, buteleczkę z lekarstwem z okresu I wojny światowej. Odnalezione przedmioty pochodzą z różnych okresów historycznych.

Rzeczy, które odkryliśmy dzielą się na kilka faz. W południowo-zachodnim narożniku odkryliśmy grubą warstwę gruzowiska, która powstała w okresie po drugiej wojnie światowej. Po zniszczeniu pałacu odbywały się prace porządkowe. Wszystkie elementy, które odnaleźliśmy trafiły w obniżenie terenu. Wydobyliśmy zabytki pochodzące ze szpitala polowego z okresu I wojny światowej. Największą kategorią odnalezionych zabytków są kafle. Większość pieców, które zostały zniszczone w pałacu trafiło w warstwy zasypiskowe. Kontynuujemy prace na odkrytych fundamentach. Będziemy starali się odsłonić cały ten budynek i ustalić jego chronologię i przeznaczenie. Myślę, że na tym etapie możemy potwierdzić to, że ten budynek powstał najprawdopodobniej w XV wieku za czasów Raczko Tabutowicza - informuje Marek Dziób z pracowni archeologicznej APB THOR.

Odkryte fragmenty budynku są położone na innej osi niż obecne zabudowania pałacu. Świadczy to o tym, że budynek prawdopodobnie powstał dużo wcześniej niż zabudowania obecnego pałacu i ogrodu. Teraz archeolodzy zasypią wykop, w którym zakończono poszukiwania. Następnie będą przesuwać się w stronę dziedzińca.

Zabytki poddane zostaną konserwacji i inwentaryzacji. Następnie musi powstać opracowanie badań. Dopiero wówczas eksponaty zostaną przekazane do muzeum.

Zobacz też:Białostockie Spodki. Kultowe pawilony, wyjątkowe w skali kraju. Dlaczego powstały? Jak wyglądają z góry? Sprawdź!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny