Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria im. Sleńdzińskich nabyła dzieła kopisty z białostockiego getta. To rysunki i obraz olejny Tobiasza Habera

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Galeria im. Sleńdzińskich poszerzyła swoje zbiory o wyjątkowe prace. Do Białegostoku trafiło dziesięć rysunków i jeden obraz olejny kopisty Tobiasza Habera

W poniedziałek (26 lutego) w Galerii im. Sleńdzińskich zaprezentowano prace autorstwa żydowskiego artysty Tobiasza Habera. Do niedawna dzieł znajdywały się w rodzinnej kolekcji Oliwera Adlera i jego siostry Ann. Rodzeństwo ze Szwajcarii zdecydowało się podarować podlaskiej instytucji dziesięć rysunków i jeden obraz olejny kopisty z białostockiego getta.

– Ogromnie cieszy ten niezwykły dar, który jednocześnie wzbogaca zasoby galerii i przywraca historię miastu. Dzięki niemu zostały odkryte losy artysty, który w Białymstoku żył, tworzył i niestety zginął. Prace Tobiasza Habera wróciły niejako do domu – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Jak przyznają pracownicy Galerii im. Sleńdzińskich, dar, który do nich trafił, jest wielką rzadkością.

- Znalezienie jakichkolwiek prac z tego okresu jest praktycznie niemożliwe, znajdują się one w rękach kolekcjonerów albo prywatnych muzeów - mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor instytucji.

Podarowane Galerii dzieła powstały w latach 20. XX wieku. Prace Habera znalazły się już w jej inwentarzu. W planach pracowników jest przygotowanie poświęconej im wystawy.

Tomasz Haber urodził się w 1906 roku w Konstantynowie. Syn żydowskiego tkacza był uczniem paryskich szkół artystycznych. Po wybuchu wojny znalazł się w Białymstoku, a w 1943 roku trafił do tutejszego getta. Tam jego talent malarski docenili Niemcy. Haber został więc jednym z około dwudziestu artystów zatrudnionych w warsztacie Oskara Steffena. Tam na rozkaz okupantów malowano, a może raczej fałszowano, arcydzieła europejskiego malarstwa.

- Jego prace wywoływały bardzo dobre wrażenie. Uważano, że jest on świetnym malarzem, bardzo awangardowym i bardzo dobrze rokującym. Jednakże niestety, wojna i śmierć przerwały wspaniałą karierę - przyznaje historyk Marta Pietruszko.

W 2023 roku, w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w białostockim getcie, powstała publikacja Eleny Makarovej - „Kopiści. O zapomnianych artystach z getta białostockiego”.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny