Białystok. Nie będzie szans na przedłużenie w przyszłości ulicy, której na Skorupach patronuje Henryk Szendzielarz "Łupaszka"

OPRAC.: wal
Ulica Łupaszki znajduje się na Skorupach. Z jednej strony dochodzi do Piastowskiej, z drugiej ma stykać się z nową ulicą - Podlaską. Archiwum
Ulica Łupaszki nie będzie miała szans na przedłużenie. Bo odchodzący od niej fragment otrzyma nową nazwę - Podlaska. Tak proponuje prezydent. Decyzję podejmą radni na marcowej sesji rady miasta

Podlasie to przepiękna historyczna kraina położona w północno-wschodniej części Polski, od wieków określana mianem pogranicza kultur. Owa pograniczność świadcząca o bogactwie regionu związana jest z burzliwymi dziejami tych ziem - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o nazwie ulicy, który znajdzie się w porządku obrad marcowej sesji rady miasta zaplanowanej w ostatni poniedziałek marca [29.03.2021].

Proponowana do nazwania ulica Podlaska położona jest w obrębie nr 19 – Skorupy, na działkach stanowiących własność gminy Białystok.

- Nazwa ulicy komponuje się z już istniejącymi nazwami w tym rejonie: Warmińską, Kujawską, Pomorską - czytamy w projekcie uchwały.

Białystok. 25.09.2020 roku odsłonięto skwer im. Pawła Adamow...

Nie wspomina on jednak o innej ulicy, której de facto przedłużeniem ma być ulica Podlaska. Chodzi o odcinek od Piastowskiej, któremu patronuje Henryk Szendzielarz ps. Łupaszka. W miejscu, w którym się kończy, ma zaczynać się nowa ulica. To znaczy, że ta pod patronatem Łupaszki nie będzie przedłużona.

Przypomnijmy, że o ul. Łupaszki rozegrała się batalia, którą odbiła się szerokim echem w kraju. Nazwa ul. Łupaszki funkcjonuje więc od kwietnia 2018 roku. Na sesji władze miasta zaproponowały, by łącznik powstały po budowie przeprawy z os. Piasta na Skorupy nazwać Podlaska. Nie zgodzili się na to, radni PiS, którzy mieli większość w radzie i przeforsowali Łupaszkę.

W październiku głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, która po wyborach w 2018 roku miała większość, zlikwidowali ulice. Łupaszki. Podnosili, że dowódca V Brygady Wileńskiej AK to postać kontrowersyjna dla części mieszkańców Podlasia, zwłaszcza z mniejszości narodowych i religijnych. Sesja przebiegała w burzliwej atmosferze, mieszkańcy wznosili okrzyki hańba. Jeszcze większy był chaos prawny. Bo przeforsowano ulicę Podlaską, choć uzasadnienie do projektu przekazanego radnym dotyczyło nadania nazwy „100 lecia Praw Kobiet”, co oznaczało, że uchwała została podjęta bez uzasadnienia.

Ulica Łupaszki w Białymstoku. Patron zostaje. Wojewoda podla...

Ten chaos prawny zakwestionował wojewoda, a także to, że nie było przesłanek merytorycznych do zmiany nazwy. Jako, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody zostało wydane niedługo po uchwaleniu nowej nazwy ulicy, a potem sprawa trafiła do sądu, tabliczki z nazwą ul. Podlaskiej nigdy nie zostały przez władze miasta zamontowane.

W maju 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, do którego odwołała się rada miasta, utrzymał zarządzenie wojewody. W uzasadnieniu podał miażdżącej ocenie decyzję podjętą przez radę miasta. Ta złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale nic nie wskórała.

Czytaj też:Ulica Łupaszki w Białymstoku zostaje. Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do rozstrzygnięcia wojewody

Radni PiS o skargach dot. zmiany nazwy ulicy Łupaszki (18.11.2019)

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

https://ibialystok.blogspot.com/2020/09/szampo.html Adamowicz, Bartoszewski, Wałęsa, Mazowiecki, Łupaszka, Stalin, Hitler…Bez sensu nazywać ulice czy skwery nazwiskami ludzi, którzy mogą być różnie oceniani, dla jednych to bohaterowie, dla innych mordercy. Najlepsze są nazwy neutralne, uniwersalne jak np. Kwiatowa, Lipowa, Słoneczna, Czysta, Warszawska, Plażowa, Wschodnia, Zachodnia, itp. itd. albo jak w USA numery ulic np. 123. Zamiast zrobić coś ważnego dla mieszkańców znowu polityczny teatr, farsa i bicie piany? Wstyd mieszkać w mieście posługującym się skradzionym logiem, gdzie prezydent działa na szkodę mieszkańców, łamiąc prawo, za to na korzyść np. swojego pracodawcy Uniwersytetu w Białymstoku czy firm budowlanych wywłaszczając mieszkańców, nieudane absurdalne inwestycje pseudo "obwodnice" przez miasto zamiast poza miastem, nieprawdziwe „lotnisko” bez regularnych połączeń, przekręty jak spalarnia śmie(rc)i i rekordowy smog, krematorium, brak kolei miejskiej czy tramwajów (jak np. w Olsztynie), rowery miejskie po 15 000 zł sztuka (droższe niż samochody), „obwodnice” w mieście zamiast poza miastem, kompromitujące gejhomologo, utrata szansy na status metropolii, rekordowe zadłużenie i bezrobocie, korupcja, nepotyzm. Olsztyn zrezygnował ze spalarni w zamian ma kasę na budowę tramwajów, kolej miejską. Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Szczytem arogancji i łamania prawa jest blokowanie rejestracji stowarzyszenia osób poszkodowanych przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego bo powinien się wyłączyć z tej sprawy z powodu braku bezstronności. Trzeba natychmiast wyłączyć spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! W Białymstoku pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka?

P
Polak

A czyimż wrogiem był Lupaszka? Polaków? Mój wujek był w jego oddziale. To już w Polsce Polacy nie mogą decydować, jak mają nazywać się ulice?

G
Gość

Kiedy ta droga zostanie przedłużona do Ciołkowskiego ??? A NIE KOŃCZY SIĘ PRZY BLOKOWISKU PANA RR !!

W
Wacław

Proponuję pójście na kompromis i kontrowersyjny odcinek ulicy zmienić na imienia innego zacnego i znanego Białostoczanina Albina Woropaja (Woropajewa). On gdzieś w okolicy Bojar-Piasta-Piastowskiej mieszkał. Zasłynął również piękną kartą opozycyjną wobec PRL , kładł podwaliny pod niepodległość, siedział w wiezieniu a nawet z tego wszystkiego pomieszało mu się w głowie (a może tylko świrował ?)

Dodaj ogłoszenie