Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Najnowsze kamienne głowy Piotra Pytasza w przestrzeni miejskiej. Zobacz jak wyglądają!

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Piotr Pytasz tworzy niezwykłe dzieła z kamienia. Okolice Wydziału Architektury PB
Piotr Pytasz tworzy niezwykłe dzieła z kamienia. Okolice Wydziału Architektury PB FB Odkryj Białystok
W przestrzeni miejskiej Białegostoku coraz częściej natrafiamy na kamienne głowy. Rzeźby, po kryjomy, wykonuje Piotr Pytasz, który przez długi czas był twórcą anonimowym. Jego wyjątkowe dzieła wpisały się już na stałe w miejski krajobraz i wciąż ich przybywa.

Rzeźbiarz kamiennych głów

Pan Piotr początkowo kamienne twarze ustawiał na podwórku przy domu, później zaczął rzeźbić w Puszczy Knyszyńskiej. Artysta nie podpisywał się, ani nie chwalił swoją działalnością co stworzyło aurę tajemniczości wokół zagadkowych twarzy. U schyłku 2019 roku białostoczanie zaczęli odkrywać twarze z kamienia w przestrzeni miejskiej. Pierwsze były przy skwerze Anny Markowej, przy poczcie na Waszyngtona i na Plantach. Artysta działa nocą, ale nie jest już anonimowy.

Zobacz najnowsze dzieła Piotra Pytasza i te trochę starsze:

Nikt tak naprawdę nie wie ile jest kamiennych głów w Białymstoku, z pewnością przynajmniej kilkadziesiąt. Nowe, nie ukrywane, działa Piotra Pytasza można podziwiać w okolicach Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, gdzie jest ich kilka.

Kamienne głowy. W Puszczy Knyszyńskiej mamy anomalię. Dziwnym trafem znika sztuka wagi superciężkiej

Kamienna pasja

- Przy pensjonacie jest kawałek lasu. Chciałem go ciekawie zagospodarować. Znalazłem tam różne kamienie. Zacząłem je oglądać, składać w grupy. Wtedy dotarło do mnie, jakie te kamienie są niezwykłe, jakie piękne. Niektóre prawie czarne, zielonkawe, czerwone, żółte, czarno-biało-niebieskawe, nakrapiane, w kolorze ludzkiej skóry, kwarc jest przecież miejscami zupełnie przezroczysty - wspomina Piotr Pytasz.

Kamienne głowy w Białymstoku. Mieszkańcom się bardzo podobają

Miłość do kamienia, jak zwierza się artysta, trwa już około 12 lat.

- Dużo można z nich wyczarować. Oczywiście im większy kamień, tym łatwiej nadać mu kształt. To kamień mi podpowiada, co z niego można wydobyć. I to jest niesamowite. Bo w takiej rzeźbie jest trochę ode mnie, trochę od natury - mówi pan Piotr.

Kim jest Piotr Pytasz?

Piotr Pytasz studia architektoniczne rozpoczął w Republice Zairu (Konga) w Kinszasie, a ukończył w Politechnice Białostockiej w 1985 roku. Pracował w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Białymstoku, w biurze projektów w Kinszasie oraz w Kanadzie w Montrealu. Obecnie prowadzi działalność projektową w ramach własnego biura. Od ponad 10 lat wraz z żoną prowadzi pensjonat w Sochoniach pod Białymstokiem.

Zobacz najnowsze dzieła Piotra Pytasza i te trochę starsze:

Czekamy na kolejne kamienne głowy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny